Koupili dům, který původní majitel stavěl svépomocí. Měli co dělat, aby upravili komplikovanou dispozici
Některé domy překvapují už na první pohled a překvapí ještě víc, nahlédneme-li dovnitř. Třípodlažní dům na menší parcele v tiché lokalitě Českých Budějovic k takovým rozhodně patří. Jelikož původní dispozice svépomocně vymyšleného i postaveného domu byla komplikovaná a nevyhovující, potřeboval důslednou rekonstrukci.
Adéla Palová a Jan Pala rekonstrukci precizně promysleli a dnes je někdejší nepraktická stavba k nepoznání. Při návrhu úprav rodinného domu vycházeli z podoby a umístění stávající stavby, ale dočkala se více změn i zvenčí.
Absolutním základem rekonstrukce byla změna pozice schodiště, která umožnila logičtější dispoziční uspořádání. Obě přístavby po bocích domu nahradily novými. Zvenčí jsou příjemně zaoblené. V jedné je vložená kuchyně a ve druhé schodiště. Přístavbu nad kuchyní shora zastřešuje balkon.
Tři podlaží, každé s jinou funkcí
Na rozdíl od většiny klasických domů v tomto nenajdete v přízemí kuchyni ani žádnou obytnou místnost domácích. Zůstávají zde vstup, garáž a technické místnosti, které byly také v přízemí původní stavby. Architekti nejnižšímu podlaží přidali další nové funkce: koupelnu se saunou, pokoj pro hosty a zadní vstup do zahrady.
Prvé poschodí pro společné chvíle rodiny
Hlavní denní zónu – kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem – najdete v prvním patře. Vniká do ní jižní sluníčko, což příjemně ovlivňuje atmosféru uvnitř. Přestože pro mnohé může být výhled na ulici problémem, v tomto případě je vítán. Dům totiž stojí v klidné jednosměrné ulici, kde si hrají děti a komunikace se sousedy je pro domácí také každodenní záležitostí.
V severní části prvního patra si našla místo pracovna, která je prostřednictvím skládacích dveří oddělitelná od jídelny.
Blízko kuchyně knihovna i sedací parapet, nejvýš jsou ložnice
Celé první patro je srdcem domu – hlavním prostorem, kde rodina pobývá. Zatímco rodiče vaří nebo pracují, dostatek volného prostoru u okna umožňuje dětem hrát si kousek od nich. Šikovným řešením je sedací parapet, který pokračuje také v části knihovny. U schodiště chráněného sítí je závěsný krb.
Druhé patro podlaží skrývá klidnou část s ložnicemi. Prostorný dětský pokoj lze v budoucnu snadno rozdělit na dvě samostatné místnosti.
Místo dvou oken vedle sebe jedno pásové
Původně byla okna směřující do ulice v prvním a druhém patře oddělena – dvě okna v prvním a dvě na druhém. Autoři rekonstrukce je propojili a na obou podlažích je dnes jedno velké pásové. Zbývající okna jsou čtverce, až na specifické okno v koutě nad kuchyňskou linkou: zde je výhled přes ohýbané sklo, které se zakřivuje podle zaoblení přístavby.
Modrá zvenku i zevnitř, v interiéru se přidává červená a žlutá
Garážová vrata v přízemí spojuje se vstupními dveřmi výrazný modrý obklad. Stejná modrá osvěžuje i rámy oken na patrech a vnější rolety. Proniká také do interiéru. Vaší pozornosti určitě neujdou ani výrazná modrá kuchyně, ostrůvek a koupelna v prvním patře. Kromě modré uvnitř naleznete červenou, žlutou a také černou. Architekti žlutou barvou zvýraznili sedací parapet a niku ke čtení v jinak černé knihovně.
Červenou barvu má koupelna ve druhém patře a podlaha v přízemí ve vstupní chodbě. Rodičovská ložnice působí uklidňujícím dojmem díky tmavě zeleným stěnám a vestavěným bílým skříním (podobné jsou i v dětském pokoji). Celou barevnost interiéru dotváří abstraktní obrazy od autorů Boris Čepek, Ota Matoušek, David Krňanský a doplňky. Protikladem k hravosti interiéru jsou syrové betonové schody.
Dům s knihovnou
architektonický ateliér: +arch – architekti, s. r. o.
autoři: Adéla Palová, Jan Pala
lokalita: České Budějovice, ČR
realizace: 2020
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: +arch – architekti, s. r. o.