Působivá rekonstrukce domu v husté zástavbě uprostřed obce
Stará stodola uprostřed švýcarské obce s hustou zástavbou byla vybudována ze sutinového zdiva. Výsledek její rekonstrukce zdůrazňuje původní prvky, které kombinuje s moderním přístupem. Charisma, které z tohoto projektu vyzařuje, je neodolatelné!
Západní zeď je nová
Architektům se podařilo všechny otvory ve stavbě ponechat tak, jak byly kdysi. Zachovali historický vzhled budovy a podpořili její osobitost. Západní zeď bylo potřebné přestavět, což zároveň umožnilo osadit na úroveň přízemí velkorozměrné prosklení, široké téměř jako samotná budova.
I když je na první pohled z ulice viditelné jen přízemí domu, zrekonstruovaná stodola nemá jen jediné podlaží – pokračuje v suterénu, který směrem do soukromí zahrady vystupuje ze svahu. Svažitý pozemek a přizpůsobení stavby jeho výškovým úrovním poskytuje zajímavé výhledy.
Jak je řešená dispozice?
Přízemí obnovené stodoly zahrnuje obývací místnost, orientovanou na západ od vchodu. Na východ od vstupu se nachází hlavní ložnice. Ta je položená na mírně vyvýšené úrovni. Díky rozdílu úrovní podlahy má obývací místnost větší výšku a působí vzdušněji. Z výše položené ložnice je zase možné vyjít na malou soukromou terasu. V suterénu se nachází pracovna s koupelnou a speciální místnost na pěstování rostlin, která je pod zemí jen částečně.
Podkovy nad vchodem
Vchod do stodoly je jako kdysi: přes dřevěné dveře s podkovami pro štěstí na vrchní zárubni. Interiér před prudkým sluncem chrání lamely ze dřeva osazené na bočních oknech. Představují moderní reinterpretaci původních dřevěných stěn, které pomáhaly udržovat stodolu správně větranou. Moderní větrání samozřejmě zabezpečuje jiný systém. Nezbytností byla nová střecha se střešním oknem.
Historie, ale i supermoderní detaily
Interiér je částečně vybaven moderním a částečně revitalizovaným historickým nábytkem a prvky, které připomínají minulost stavby. Nás speciálně zaujalo cikcakovité řešení schodů ze suterénu na přízemí, které vás jednoduše přinutí vždy použít tu správnou nohu. Každý druhý schod se totiž zužuje na levé straně a každý druhý střídavě – na pravé. Namísto zábradlí se můžete chytit výřezů v deskách vedle schodiště.
Nábytek je řešený na míru, z velké části jako vestavěný. Z materiálů v interiéru dominuje betonová podlaha zabarvená na černo, stěny jsou pokryté OSB deskami, také s nádechem černé barvy.
Bornet house ve zkratce
architektonický ateliér: Savioz Fabrizzi Architectes
architekti: Laurent Savioz, Barbora Pisanova
lokalita: Ollon, Švýcarsko
plocha: 115 m2
realizace: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Kristýna Strejcovská