Starý dům v Lomnici nad Popelkou z roku 1906 proměnili v útulný domov!
Mladý pár dal domu z roku 1906 novou tvář a proměnil ho v moderní a útulný domov s nahrávacím studiem. Jejich příběh je inspirací pro každého, kdo se chystá na podobnou výzvu.
Martin a Karolína si hned na začátku uvědomili, že je čeká náročný úkol. Starý dům musel projít kompletní rekonstrukcí, od zdí a střechy až po rozvody a interiéry. Navíc se potýkali s napjatým rozpočtem. Rozhodli se proto přihlásit do Rekonstrukční výzvy od Rigipsu.
„Možnost vyhrát sádrokartonové desky od Rigipsu a izolační materiály od Isoveru mě zaujala, a tak jsem se rozhodl do soutěže přihlásit. Účast v ní mi pomohla, abych se s rekonstrukcí konečně odvážil začít, a zároveň mě přiměla k tomu, abych víc experimentoval a udělal tak návrh rekonstrukce atraktivnější pro porotu,“ vypráví Martin. Jeho přístup se nakonec vyplatil – z dvaačtyřiceti přihlášených zvítězil právě on.
Pokoje v podkroví spojuje lávka
Během dvou let prošel dům radikální proměnou. Z původní stavby zbylo jen obvodové zdivo. Nová střecha, stropy, podlahy, příčky a izolace daly domu novou tvář. V podkroví vzniklo obytné patro s ložnicí a nahrávacím studiem, které je propojeno kovovou lávkou. Z lávky pak vede otevřené schodiště do přízemí. „Dřív jsem hodně hrál s kapelou a věnoval se i nahrávání ostatních. Teď se k tomu díky vlastnímu studiu budu moci vrátit,“ říká Martin.
Pro konstrukci příček byly zvoleny Modré sádrokartonové desky Rigips spolu s minerální izolační vlnou Isover UNI. „Díky tomu je výrazně omezeno pronikání hluku dovnitř i vně studia a současně hudba ze studia neruší okolí,“ vysvětluje Tomáš Truxa, odborník na izolaci Isover. Podlahy v podkroví vnikly suchou cestou ze sádrovláknitých desek Rigidur a minerální kročejové izolace Isover T-P. „Kročejová izolace zajišťuje, že se hluk nepřenáší do dalších konstrukcí,“ říká Tomáš Truxa.
Nové moderní a funkční přízemí
V přízemí prošla kompletní přestavbou koupelna a obývací pokoj, kde si pár ponechal původní krb a doplnil ho o moderní tepelné čerpadlo a podlahové vytápění.
„Koupelna byla opláštěna zelenými impregnovanými sádrokartonovými deskami, které jsou určeny pro vlhké prostředí a zabraňují vzniku plísní,“ vysvětluje Robert Hošek, technický garant z Rigipsu.
V přízemí a prakticky v celém domě dominuje bílá barva a světlé prvky. Celkový minimalismus designu kompenzují malá okna a nepříliš velkou plochu místností. „V každém pokoji máme ale také nějaký zelený prvek, protože zelená je naše oblíbená barva,“ dodává Karolína. Inspiraci, jak dům zařídit, pár hledal na Pinterestu.
Důležitost výběru řemeslníků
Martin a Karolína si velkou část rekonstrukce dělali sami. Na náročnější práce si najali řemeslníky, bohužel s ne zcela ideálními výsledky. Jejich zkušenost zdůrazňuje důležitost pečlivého výběru řemeslníků s dobrými referencemi a jasné definování rozsahu prací a požadované kvality.
„Překvapilo nás, jak problematická spolupráce s řemeslníky byla. Konkrétně sádrokartonáři dělali vše nadvakrát, protože v první verzi se pokaždé něco pokazilo. Sám jsem jim pak musel vytisknout manuály od Rigipsu s přesnými postupy, aby věděli, jak na to,“ stěžuje si Martin. Spolehlivost řemeslníků je podle Roberta Hoška jedním z nejvýznamnějších faktorů každé rekonstrukce. „Je lepší upřednostnit řemeslníky s dobrými referencemi, a to i za cenu toho, že si na ně budeme muset nějakou dobu počkat nebo si trochu připlatit. Existují i specializované weby, kde si můžeme dle regionu vyhledat lidi s dobrými recenzemi, například NejŘemeslníci.cz,“ radí Robert Hošek.
Je tu další ročník Rekonstrukční výzvy!
Chcete si i vy splnit sen o vlastním bydlení? Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a vyhrajte materiál v hodnotě až 300 000 Kč! Více informací naleznete na webu rigips.cz.
ZDROJ: PR článek Rigips, Saint-Gobain