Stylová rekonstrukce domu z padesátých let. Někde nové prvky doplňují staré, jinde je drze ignorují
Rekonstruovat domy z období padesátých let dnes není jednoduché. Ve většině případů je nejprve nutno stavby zbavit nánosů desetiletí – různých dostaveb, úprav, rozšíření či nových příček, kterými dům často upravovali mnozí majitelé. Stejný úvod měla i rekonstrukce rodinného domu „u zvonice“ v Bratislavě, kterou řešil architekt Marián Gombarček.
Majiteli sedmdesátileté stavby je mladá pětičlenná rodina se smyslem pro styl. Už předem bylo jasné, že prvním krokem bude očista od všech zbytečností a nekoncepčních úprav. Až když se ukázala podstata stavby, mohl architekt přistoupit k přání investorů – přeorganizovat vnitřní prostory dvoupodlažní stavby na pohodlné a praktické bydlení rodiny, kterému by nechyběl styl.
Hledání nových souvislostí
„Cílem mého zásahu bylo uklizení vnitřního prostoru, hledání nových prostorových a funkčních vazeb a vytvoření prostředí, které by reagovalo na potřeby eklektického života mladé vícečlenné rodiny. Koncept návrhu je založen na kontrastu původní odhalené stavby a kompozici vloženého nábytku a prvků,“ popisuje základ rekonstrukce architekt Marián Gombarček.
Nové prvky komunikují s původními s různou intenzitou
Na rozdíl od mnoha rekonstruovaných domů, v tomto není rovnováha starého a nového stejná ve všech prostorách. Naopak. Nové prvky vstupují do starého zrekonstruovaného prostoru s odhalenými cihlami a trámovým stropem s různou intenzitou. Na některých místech ho jemně doplňují, jinde propojují, protínají. Najdete však i takové části, které ignorují, či přímo narušují původní zonaci.
Kuchyň spojuje celý interiér, a to i vertikálně
Nejpůsobivějším místem, které odhaluje původ domu a zároveň až drze ukazuje nové prvky, je denní část s kuchyní a obývacím pokojem. Centrum domu ohraničuje minimalistické červené schodiště, které vychází z kuchyně a v horním podlaží vytváří galerii.
Nad galerií je umístěno střešní okno, které osvětluje nejen ocelové schodiště, ale i samotnou moderní kuchyň. Kolem schodiště se obtáčejí ostatní místnosti. Kuchyň tak spojuje interiér nejen horizontálně v rámci přízemí, ale i vertikálně – díky otevřené galerii.
Zrcadlové povrchy znásobují přirozené světlo
Do očištěné skořápky starého domu architekt vložil i několik překvapení. Ačkoliv se místo vstupu do interiéru nezměnilo, atmosféra, která vás tu čeká, je absolutně odlišná. Vstupní část je od denní zóny oddělena šatní sestavou. Na tom by nebylo nic zvláštního.
Speciální efekt vznikl díky zrcadlovému povrchu šatníku, který opticky přináší hned tři pozitiva. Odraz napohled zvětšuje prostor denní zóny, šatník se stává přímo neviditelným a také odráží mnoho přirozeného světla, takže kuchyň je jím doslova zalita.
Ložnice s okénkem i do interiéru
Pod střechou se nachází ložnice, která funguje jako samostatná uzavřená místnost. Do stěny ložnice orientované k výraznému schodišti architekt vsadil okno. Jím můžete z ložnice nakouknout na schodiště. Má však i další funkci – tímto okénkem proudí světlo ze střešního světlíku nad schody a zútulňuje tím prostor ložnice. Má však i okenice, jimiž ho můžete zatemnit. Další dva pokoje v poschodí zůstaly na původním místě. Koupelny jsou v obou podlažích nad sebou.
Dům u zvonice
architektonický ateliér: gmb.
autor: Ing. arch. Marián Gombarček
lokalita: Bratislava
návrh: 2021
realizace: 2021 – 2022
Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Marián Gombarček