V horkém létě k oknům patří rolety i žaluzie

28. 07. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

S přicházejícím jarem si slastně vychutnáváme první sluneční paprsky. Každý pěší přesun se stává příjemnou procházkou, vyhříváme se na lavičkách v parcích jako kočka na parapetu. Jak slunce nabírá na síle, hledáme místo, kde se […]

S přicházejícím jarem si slastně vychutnáváme první sluneční paprsky. Každý pěší přesun se stává příjemnou procházkou, vyhříváme se na lavičkách v parcích jako kočka na parapetu. Jak slunce nabírá na síle, hledáme místo, kde se před ním ukrýt.

Stínicí prvky v sobě kumulují několik funkcí, v létě však od nich očekáváte to hlavní – aby vás ochránily před úmorným horkem. S problémem přehřátého interiéru vám může výrazně pomoci stínicí technika nainstalovaná zvenčí. Tyto stínicí prvky citelně ovlivňují přechod tepelné energie slunce přes zasklené plochy dovnitř objektu a právě na ně se chceme nyní zaměřit.


Sluneční plachta Defense s použitím technologií a materiálů známých z jachtingu. Clonu o velikosti až 14 m2 nese stěžeň připevněný na mobilní podstavec nebo přímo k pevnému podkladu. Ovládání je motorové nebo manuální, se snímačem intenzity větru. Sluneční plachta není jen „slunečníkem“, ale i designovým prvkem. foto: Mikenda 

Čeho si všímat při koupi stínicí techniky:
♦ možnost osobně si ověřit kvalitu výrobku na prodejním místě,
 možnost získat prostřednictvím osobního poradenství co nejvíce informací o produktu, jeho funkčnosti a o možných omezeních,
♦ možnost koupit si u svého dodavatele v případě potřeby náhradní díly,
♦ možnost svobodně se rozhodnout mezi levnější a dražší variantou na základě široké nabídky sortimentu,
♦ stabilitu společnosti na trhu, která svědčí o důvěryhodnosti dodavatele a chrání vaši investici před možnou ztrátou záručního a pozáručního servisu v případě jejího úpadku.

Nemusejí jen stínit

Možností, jak si zastínit prostor, je nepřeberné množství a mnohé z prvků stínicí techniky v sobě skrývají kromě stínění i jiné funkce. Proto si při jejich výběru přesně definujte svá očekávání. Kromě ochrany před přehříváním interiéru a přímým slunečním světlem mohou stínicí prvky v zimě chránit interiér před tepelnými ztrátami a nepřízní počasí, mohou se stát bezpečnostním prvkem, být ochranou před hlukem a v neposlední řadě mohou být výrazným prvkem architektury, který dotvoří charakter objektu.

Exteriérové rolety nabízejí funkci ochrany oken před povětrnostními vlivy, tlumí hluk a působí jako bezpečnostní prvek proti vloupání. Nejvyšší tepelněizolační účinek jednoznačně zabezpečují hliníkové lamely s polyuretanovou výplní.
Boj s přehříváním

Dnes se při šetření energie na vytápění klade velký důraz na využívání zimních pasivních solárních zisků. Proto se snažíme orientovat domy velkými zasklenými plochami na jih a jihovýchod. To ale znamená, že v létě musíte velká zasklení před sluncem chránit. Pomohou vám s tím exteriérové žaluzie. Většinou jsou vyrobeny z hliníkových lamel, které je možné natáčet podle polohy slunce, a tak zabezpečit maximální odraz tepelné energie slunce, která by vám jinak z interiéru udělala saunu. Ve spuštěné poloze mohou žaluzie do jisté míry chránit interiér před tepelnými ztrátami, ale v dešti a větru jsou hlučné a navíc hrozí, že je vítr poškodí. Je proto vhodné nainstalovat s automatickým ovládáním žaluzií i snímač intenzity větru, který v případě potřeby zabezpečí jejich vytažení.

Exteriérová žaluzie Zetta 90 je venkovní žaluzie vhodná k zastínění rodinných domů i administrativních budov. Lamely o šíři 9 cm jsou ve tvaru písmene „Z“. Hodí se k zastínění větších ploch, neboť lamely působí opticky větším dojmem. Foto: Isotra

Stínění je hlavním úkolem i fasádních markýz. Používají se ke stínění lodžií, pavlačí, oken a lehkých transparentních fasádních konstrukcí. V tomto případě zabezpečuje zastínění látka navíjená na hřídel ukrytou v kazetě. Fasádní markýzy mohou být svislé nebo se sklopným ramenem, takže umožňují lepší regulaci zastínění interiéru. Kombinací těchto dvou typů markýz jsou markýzolety. Protože stínění zabezpečuje látka, obvykle jde o systémy citlivé na poškození silným větrem a extrémním počasím.

Clona Impact je na míru vyráběný pohyblivý systém zastřešení pro ochranu před sluncem a deštěm. Je určen k připevnění k samostatným nosným konstrukcím. Skládá se z hliníkové konstrukce vodicích kolejnic a nosných žeber posuvné, shrnovací markýzy. Garantovaná odolnost proti větru je až 6 stupňů Beaufortovy stupnice u horizontálního vyhotovení se zvlněným potahem a 8 stupňů u šikmého vyhotovení, kdy je potah clony úplně napnutý. foto: Mikenda
Když nestačí zastínit

Chcete-li získat stínění, které bude i prvkem bezpečnostním, ochranou před hlukem a tepelnými ztrátami s možností úplného zatemnění, zvolte předokenní rolety, okenice nebo posuvné fasádní panely. Stínění roletou však není tak efektivní jako žaluzií, protože neexistuje možnost polohování lamel. U okenic si můžete zvolit i tuto možnost. Navíc se nemusíte obávat poryvů větru ani náporů deště a padajícího sněhu – okenice a hliníkové rolety jim odolají. Kromě toho mohou být velmi pěkným architektonickým prvkem, který váš dům ozvláštní a udělá nepřehlédnutelným.

Kvalitní markýzy jsou vyrobeny z hliníkových profilů s povrchovou úpravou odolnou proti korozi a UV záření. Spojovací materiál je výhradně z nerezové oceli. Potahy jsou impregnované proti plísni, vodě a špíně. Novinkou je lepení potahů markýz, které odstraňuje přetékání vody přes švy šití. U nejkvalitnějších markýz jsou konstrukce i potahový materiál upraveny nanotechnologií, čímž se zvyšuje jejich odolnost proti povětrnostním vlivům. Větší rozdíly mezi levnou a dražší variantou hledejte vždy v kvalitě vyhotovení. Kvalita bývá podložena certifikáty a je prověřena testovacími zařízeními a laboratorními měřeními. 

Dřevěné exteriérové žaluzie mají možnost velmi přesně regulovat prosvětlení interiéru. Naklápěním lamel dosáhnete úplného zatemnění, ale i příjemné atmosféry mírného stínu. Na rozdíl od vnitřních žaluzií zadržují sluneční záření už v exteriéru, a tak chrání okenní výplně a následně i interiér před přehříváním. Vyrábějí se ze severské borovice, cedru, ale i z hliníkových profilů. Dřevěné lamely jsou upraveny lazurou s impregnační složkou a vrstvou laku s UV filtrem. foto: VOÏVO
Stín v exteriéru

Nejen v interiéru nám chybí v létě stín. Výrobci stínicí techniky nezapomínají ani na všechny balkóny, terasy, zahrady nebo prostory u bazénů, kde chcete v létě popíjet svůj míchaný drink nebo ranní kávu a nelapat při tom po dechu ve slunečním parnu. Jednou z možností jsou markýzy, hliníkové konzolové konstrukce, upevněné na obvodové stěně objektu, které mají výsuvné rameno na napínání stínicí látky. Kromě slunce vás dokážou ochránit i před jemným letním deštíkem, ale při větru a špatném počasí je musíte stáhnout do kazety na fasádě. Také u těchto konstrukcí je vhodné nainstalovat si snímač intenzity větru, který zabezpečí ochranu markýzy před poškozením. Výrobci markýz nabízejí i samostatně stojící markýzové přístřešky a markýzy pro zimní zahrady. Zvláštní kapitolu tvoří plachtová stínicí technika. Je to nový a velmi zajímavý způsob zastínění exteriérových prostorů pomocí technologií a materiálů známých z jachtingu. Nosná konstrukce je kotvena do země a stínicí látka se na ni napíná pomocí soustavy lanek. V případě větru a deště je třeba látku stáhnout. Při výběru možností, jak zastínit venkovní plochy, nezapomeňte na tu nejběžnější, kterou je slunečník. Dnes už nemusí vypadat tak, jak ho znáte z ploch před bufety a restauracemi. Můžete si vybrat slunečník, který má mimostředový stěžeň a samozřejmě je polohovatelný vzhledem k poloze slunce. Tak získáte variabilní prostor pod ním. Slunečník může mít i tvar obdélníku a zastiňovat poměrně velkou plochu terasy. Pevnější konstrukcí, odolávající větru i dešti, je pergola. Její nosný systém je kotvený pomocí sloupů do země nebo zároveň do země i o nosnou stěnu. Střechu může tvořit shrnovací nebo rolovací clona, která případně přechází až do vertikální polohy, ale použít můžete i sklo nebo například krytinu z průhledného plastu.

Boční clony jsou ideálním řešením proti nízko svítícímu slunci. Clona se skládá z vertikálně umístěné hřídele s navíjecí pružinou, chráněné kazetou. Clony s výškou až 250 cm a délkou 450 cm se po vytažení upevní na protikus, který může být připevněn buď na stojanu s pohyblivou základnou, nebo na pevně zakotveném konstrukčním prvku. foto: Mikenda
Léto ve stínu

V poslední době zažíváme hlavně ve městech opravdu parná léta. K zabezpečení stínu ať už v interiéru, nebo v exteriéru máme přitom různé možnosti. Exteriérové stínicí prvky vám i v těch nejparnějších dnech zpříjemní pobyt doma, a to bez použití energeticky náročné klimatizace. Na terase nebo na zahradě díky stínicí technice zase vytvoříte místo pro odpočinek a posezení ve chvílích volna.

Při výběru žaluzií a fasádních markýz žádejte informace, jaké síle větru dané konstrukční řešení odolává. Důležitý je způsob vedení lamel nebo látky v místě ostění. Levnější verze nabízejí vedení na lankách, ty dražší, ale proti větru odolnější jsou vedené ve vodicích drážkách pevně uchycených na fasádě. 



Výsuvné terasové markýzy Topline z nabídky společnosti K-system mají pevnou a stabilní konstrukci. Jejich ramena obsahují trojlankové vedení (vyšší řada až čtyřlankové), což zaručuje jejich vysokou kvalitu a dlouhou životnost. Ve spodní části markýzy je v profilu ukryt volán v max. délce 150 cm, který se vysouvá svisle a chrání nejen před zapadajícím sluncem, ale i před zvědavými pohledy sousedů.

TEXT: Nora Škripcová
FOTO: K-System, Mikenda, VOЇVO,
Odpovědný redaktor: Matej Šišolák
Zdroj:  časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.  
Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: okno rolety stineni Zahradní slunečník zaluzie
Sdílejte článek

Diskuze