Výhody, nevýhody a údržba korkové podlahy
Korkové podlahy si získávají čím dál větší pozornost. Jsou stylové, udržitelné a pomohou vám ušetřit peníze za topení. Navíc jsou přirozeným izolantem a mohou být instalovány i na nerovných površích. Velký význam má i udržitelnost tohoto materiálu.
Podlahové trendy směřují k ekologičnosti a stále více uživatelů znovu objevuje neocenitelné výhody přírodních materiálů. Přirozenost korku je vidět už na první pohled – má mírně nepravidelnou texturu a barevné variace, díky čemuž je jedinečný. Korek je ekologický, jeho těžba má malý vliv na životní prostředí, na rozdíl od tvrdého dřeva, které znamená kácení stromů. A další bonus: je to velmi všestranný typ podlahy, který je možné použít v různých oblastech domácnosti.
Výhody korkové podlahy
Nižší účty za energii
Korek má přirozené tepelné vlastnosti, je skvělý jako tepelná izolace a je levnější alternativou k podlahovému vytápění. Výsledek? Snížení spotřeby energie, a tím i účtů za energie.
Široká škála vzorů a barevných odstínů, ale i způsobů montáže
Klasický vzor korku se liší v závislosti na velikosti zrna a způsobu manipulace při výrobě. Různé způsoby výroby se odrážejí v ceně podlahy. Čím větší zrno, tím vyšší cena. Korkové podlahy jsou dostupné i v bledém a bílém provedení nebo v zářivé terakotové červené. Pokud si vyberete dlaždice ze surového korku, bývají lakované ve vybraném odstínu nebo voskované, aby vyhovovaly jakémukoliv vkusu a designu.
Existují i surové nelakované korkové dlaždice, obvykle s tloušťkou okolo 4 mm, které se lepí na podklad. Nejjednodušeji se instalují plovoucí korkové dlaždice s povrchovou úpravou aplikovanou ve výrobě. Jsou použitelné ihned po instalaci – není třeba čekat na schnutí lepidla. Některé korkové dlaždice mají zaklápěcí mechanismus, tehdy se do konstrukce přidává deska HDF. Tato deska je však náchylná na poškození vlhkostí, proto tento typ dlažby není vhodný jako podlaha do koupelny či do jiných vlhkých místností. Tam jsou vhodnější lepené korkové dlaždice.
Korková podlaha je antibakteriální a hygienická
Hygiena a údržba podlahy je dnes velmi důležitým faktorem. Korek je zdravý podlahový materiál, který odolává hmyzu a plísním. Je to též skvělá volba pro alergiky, protože se snadno čistí – zametete koštětem nebo kartáčem s měkkými štětinami.
Je vhodná pro děti, protože je přirozeně odpružená
Na tvrdé dřevěné podlaze děti snadno uklouznou a mohou se zranit při pádu. Koberec je též problematický, protože často nedrží dobře na místě a nepomáhá při prvních nejistých krůčcích dětí. Korková podlaha je dostatečně měkká na to, aby působila preventivně před zraněními při pádu a její pružnost odlehčuje kloubům. Chodí se po ní pohodlně a nemáte problém ani déle stát. Korek na podlahy často používají jógová a meditační studia, protože je ekologický a dobrý pro zdraví nohou a kloubů.
Korková podlaha pomáhá odhlučnit místnost
Korkové podlahy výrazně zlepšují akustiku prostoru. Korek má zvukověizolační schopnosti díky malým vzduchovým kapsám v materiálu. To znamená, že korkové podlahy jsou obzvlášť užitečné v místnostech, kde potřebujete klid a ticho, jako jsou ložnice, domácí kanceláře, ale i dětské pokoje.
VĚDĚLI JSTE?
Korek je kůra z korkového dubu, který se pěstuje většinou v Portugalsku. Je to obnovitelný přírodní materiál s životností 200 let a je možné ho sbírat každých devět let. Je nutné, aby se sběr dělal ručně, ne strojem. Tak se strom ochrání a je možné pokračovat ve sběru jeho kůry.
Nevýhody korkové podlahy
Korková podlaha má kromě absorbování tekutin i jiná negativa. Největší nevýhodou korkové podlahy je, že na přímém slunci může vyblednout. To se stává i působením UV lamp, které se používají v zahradnictví nebo při kosmetických procedurách. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout jakémukoliv zabarvení korkové podlahy, je použít závěsy nebo žaluzie na ochranu podlahy před ostrým slunečním zářením nebo se vyhnout instalaci korkové podlahy v místnostech, které jsou známé jako sluneční pasti.
Údržba korkové podlahy
Korkové podlahy se v porovnání s mnohými podlahami z tvrdého dřeva relativně snadno udržují. Jednoduché zametání každých pár dní smetáčkem s měkkými štětinami udrží korkovou podlahu v dobrém stavu. Pokud se vám něco rozleje, je potřeba ihned vyčistit tekutinu, protože korek je porézní materiál. To znamená, že tekutinu rychle absorbuje. Jednou za měsíc je vhodné vyčistit korkové podlahy jemným čisticím prostředkem a vlhkým mopem.
Text: Sabína Zavarská, redakčně upravila Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis HOME speciál