Zranitelné podlahy

04. 11. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Podlahy v chalupách, hlavně v těch neudržovaných, jsou dlouhodobě namáhány především neodvětrávanou vlhkostí či aktivitou biologických škůdců (plísněmi, houbami, dřevokazným hmyzem a podobně). Pokud se k působení tohoto prostředí přidá i opotřebování povrchu podlahy chůzí, zjistíte, že podlaha patří k nejzranitelnějším […]

Podlahy v chalupách, hlavně v těch neudržovaných, jsou dlouhodobě namáhány především neodvětrávanou vlhkostí či aktivitou biologických škůdců (plísněmi, houbami, dřevokazným hmyzem a podobně). Pokud se k působení tohoto prostředí přidá i opotřebování povrchu podlahy chůzí, zjistíte, že podlaha patří k nejzranitelnějším místům chalupy.

Chaty a chalupy se nevyužívají celoročně, takže vnitřní konstrukce jsou dlouhodobě vystavovány působení nepříznivých podmínek, zejména vlhkosti, která se drží v nevětraných prostorech. Diagnostikovat poruchu podlahy lze letmým pohledem – je prošlapaná, může měnit tvar, barvu, mohou se objevit trhliny, případně se začne odlupovat. Indikátorem je i změna v rovinnosti povrchu. Zkrátka, dříve či později se rekonstrukce podlahy na chatě stane nevyhnutelnou. Aby splnila svůj účel, musejí být při renovačních pracích dodrženy technologické postupy a použity kvalitní výrobky stavební chemie.

Podklad je základ

To platí i v případě kvalitní podlahy. Stav starých podlah je často nevyhovující, proto po odstranění původní podlahové krytiny je zapotřebí důkladně zhodnotit stav podkladu a až poté rozhodnout o dalším postupu. Při prohlídce podkladu se kontroluje jeho vyzrálost, vlhkost, soudržnost, dělicí vrstvy v podobě starých nátěrů, vosků, nečistot, olejů atd. Nesoudržný, popraskaný, vlhký či nerovný podklad vyžaduje specifické řešení. Součástí revize plochy určené ke kladení podlahových krytin by měla být i kontrola rovinnosti podkladu. Ta ovlivňuje spotřebu lepidla a kvalitu pokládky. Velké odchylky v rovinnosti podkladu způsobují vyšší náklady v podobě dodatečné aplikace vyrovnávací vrstvy. Při analýze podkladu se můžete obrátit na odborníky. Někteří prodejci stavební chemie nabízejí bezplatné poradenství a diagnostiku.

Nachází-li se podklad v havarijním stavu, je nutné vyměnit celou potěrovou směs. Nejčastěji se k tomuto účelu používá cementový potěr, který je vhodný na všechny druhy podlahových krytin. V případě nově položených cementových potěrů se musí počítat s tím, že na každý centimetr tloušťky vychází přibližně jeden týden zrání, přičemž beton musí být starý alespoň 28 dní. Minimální tloušťka potěru by měla být 50 mm. Pokud se aplikuje tlustší potěr, je třeba počítat i s delší dobou vytvrzování. Další možností jsou potěry na bázi anhydritu. V tomto případě je nezbytné povrchovou vrstvu potěru přebrousit. Po změření přípustné vlhkosti vlhkoměrem se musí ošetřit penetračním nátěrem. Kromě těchto podkladů se běžně pracuje i s jinými podklady, ať už jde o dřevěné, dřevotřískové, dřevoštěpkové nebo cementotřískové podlahy. Tyto konstrukce nesmějí obsahovat vlhkost a nesmějí se ani smršťovat či kroutit.

Je-li možné podklad zachránit, nenanáší se potěrová směs, ale zpevňuje se vhodnými výrobky na bázi silikátů, epoxidů nebo polyuretanu. Trhliny a praskliny v podkladu se doporučuje slepit, případně spojit epoxidovým konstrukčním lepidlem nebo polyesterovou pryskyřicí. Trhliny se tak stabilizují a zabrání se jejich překopírování do povrchové úpravy.

Penetrace podkladu

Jestliže po analýze zjistíte, že podklad není v havarijním stavu, lze po odstranění původní krytiny ihned pokračovat penetrací podkladu. V takovém případě není nutné zpevňovat či spojovat trhliny a praskliny. Výběr penetračních nátěrů závisí na typu podkladu (nasákavý, nenasákavý). U nasákavého podkladu slouží penetrace ke snížení a sjednocení jeho nasákavosti před nanášením stěrkové hmoty. U nenasákavého podkladu zase zlepšuje přilnavost dalších vrstev k podkladu.

Samonivelizační stěrka
Nerovný podklad se musí vyrovnat samonivelizační stěrkou. Při jejím výběru je třeba zohlednit budoucí využití daného prostoru. Na chatách a chalupách postačí materiály s běžnými vlastnostmi. Samonivelizační stěrku po aplikování a zaschnutí je nezbytné přebrousit (podle potřeby a druhu nášlapné krytiny).

Lepení krytin

Výběr vhodného lepidla závisí na druhu krytiny, která bude tvořit finální vrstvu podlahy. Důležité je, aby všechny výrobky stavební chemie, tvořící podstatnou část podlahové konstrukce, byly mimořádně odolné a snášely vysoké bodové zatížení. Plánujete-li realizaci podlahového vytápění, musí se i výběr stavební chemie přizpůsobit technickým a konstrukčním podmínkám. K lepení podlahových krytin v závislosti na jejich druhu jsou vhodná:
•    disperzní lepidla,
•    syntetická lepidla,
•    lepidla na bázi reakčních pryskyřic,
•    lepidla na bázi syntetického kaučuku,
•    cementová lepidla.

Dřevěné parkety je možné lepit disperzními rozpouštědlovými lepidly. Vzhledem k trvalé elastičnosti se však doporučuje lepení polyuretanovými lepidly. Pro koberce a PVC se často používají akrylová disperzní lepidla.

Dbejte na zdravé podlahy

Rekonstrukcí podlahy výrazně zkvalitníte své víkendové a prázdninové bydlení. Kvalita prostředí, do něhož si jezdíte odpočinout, roste zejména tehdy, rozhodnete-li se dát přednost ekologicky přijatelným výrobkům. Výrobci se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí orientují svůj výzkum na zvyšování ekologické přijatelnosti svých výrobků.

Množství výrobků stavební chemie, které se zabuduje během rekonstrukce do podlahy, je důležité. Proto se doporučuje používat ekologicky přijatelné systémy výrobků s certifikátem EMICODE EC1. Výrobky s tímto označením se vyznačují nízkým obsahem emisí, nevykazují žádné emise škodlivých látek nebo jiných prchavých organických látek. Nová podlaha na chalupě a na chatě tak bude přinášet nejen užitek, ale i dobrý pocit, že přispíváte ke zlepšení životního prostředí.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chalupa podlaha rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze