Nová éra kamnářství (1. část)

17. 02. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

I v dnešní moderní počítačové době jsou tu stále a jsou žádané – krby, krbové vložky, sporáky, transportní spotřebiče. A samozřejmě tradiční babiččina kamna, z nichž dýchá člověčina, rodinné teplo, pohoda. Zelňačka bublá na plotně. Děti se občas popálí a vřeští. […]

I v dnešní moderní počítačové době jsou tu stále a jsou žádané – krby, krbové vložky, sporáky, transportní spotřebiče. A samozřejmě tradiční babiččina kamna, z nichž dýchá člověčina, rodinné teplo, pohoda. Zelňačka bublá na plotně. Děti se občas popálí a vřeští. Patří asi k životnímu stylu, kterého se nechceme vzdát. Oheň je v nás a ne a ne zhasnout.

Ušetřit energii na vytápění, a tedy i náklady na její výrobu lze i za pomoci kamen či krbu. Nejdostupnější palivem je kusové dřevo, ekobrikety či peletky. Ač pomalu, ale přesto se na trhu objevují i brikety ze slámy a dřevoštěpky. V klasickém krbu či kamnech topíme obvykle ručně, takže i o dřevo se musíme postarat – nařezat ho, naštípat, nanosit do domu a poté vynášet popel. Je to jakýsi archaismus, rituál, kterého se nevzdáváme. Kamnáři a výrobci krbů mají tedy práce dost. Přichází nová éra stavby kamen, odborně řečeno lokálních topidel na tuhé palivo o výkonu do 10 kW.

Moderní kamnářství a jeho cesty

Moderní kamnářství se pomalu spojuje s topenářstvím. Kamna všech druhů se již většinou integrují do ucelených systémů ohřevu vody, solárního ohřevu, jiných výměníků tepla, radiátorů, podlahového vytápění. Nový zateplený dům vyžaduje nová kamna. Jiná než na jaká jsme byli zvyklí doposud, taková, která trůní například na chalupách či v netěsných a nezateplených obydlích. Na druhé straně – úsporný dům se dá vytápět kamny, ale jiným typem. Lze se vydat dvojí cestou: zapojit se do elektroniky a světa počítačů, nebo zůstat u klasiky, kterou jen mírně upravíme a zmodernizujeme.



Tepelná technika


Na úvod ještě trochu tepelné techniky, ale bez matematiky a fyziky, spíše trochu toho selského uvažování.
Každý hospodář se snaží spálit co nejméně dřeva. V minulosti bylo velmi pracné připravit dřevo na zimu. Dnes je zase poměrně nákladné koupit ho a spálit bez užitku. Snažíme se spotřebovat málo paliva v cenově dostupných kamnech, aby se za 20 let životnosti vrátila investice do nich vložená. Je potřeba porovnat cenu paliva, cenu kamen a jejich životnost. Mnohá předražená paliva jsou jen nenávratný luxus, v mnoha případech by vyšlo levněji topit třeba i naftou. Na druhé straně – kamna jsou jakýmsi symbolem, mohou se stát uměleckým dílem. A umění má morální nadhodnotu, kterou nelze zaplatit.

Srovnání

Do roku 1950
Dům byl netěsný, podobně jako okna, a byl zděný (přibližně 20 % domů do roku 1950 byly dřevěné domy). Objemově byl menší a bydlelo v něm více osob. Neustále byl někdo doma a v zimě topil, přikládal. Vařilo se na sporáku a zbytkové teplo vyhřálo i přilehlé prostory. V přechodném období postačilo k temperování domu obvykle jen vaření na sporáku; nároky na teplo nebyly vyšší. Některé místnosti se nevytápěly, například ložnice, předsíň, koupelna, toaleta. Nebyla ani neúměrná spotřeba paliva. V domě mohla být kamna i otevřený krb. Netěsná okna i dveře dodaly dostatek vzduchu potřebného na hoření. Průvan zase pomáhal rozšířit teplo od spotřebičů po domě. Na zimu se k oknům dávaly těžké závěsy. Do dvojitých oken se vkládaly matrace nebo polštáře. V pokojích byla umístěna kachlová nebo litinová kamna, později kovová se šamotovou vyzdívkou. V místnosti velké 5 × 5 m byla zapotřebí kamna o výkonu přibližně 5 kW. I litinová přenosná kamna na dostupné a levné uhlí měla výkon do 6 kW. Kamna byla nutná v každé místnosti.

Ve starých domech byla netěsná okna. Průvan zásoboval kamna vzduchem potřebným pro hoření a zároveň se postaral o proudění teplého vzduchu do ostatních částí domu. Po zateplení a utěsnění starších domů se proudění vzduchu výrazně zpomalí. Stává se, že v blízkosti kamen je nepříjemné teplo a opodál je už cítit chlad. Je třeba pootevřít okno v přízemí i v poschodí a proudění vzduchu se dá do pohybu. Nevýhodou je, že sice máme teplo, ale pouštíme ho ven.

Po roce 1960
Narostla potřeba tepelného komfortu. Vytápějí se téměř všechny prostory domu. Plyn, uhlí a elektřina jsou cenově dostupné. Topí se i naftou. Většinou má každý obyvatel domu svůj pokoj, někdy i s příslušenstvím. Narůstá objem staveb a i jejich plné pokrytí teplem. Topí se všude, dokonce se i přetápí. Je potřeba více paliva, energie. Světem vládne optimismus – uhlí, nafty a elektřiny je dost.

Poměrně jednoduché řešení je postavit kamna do centrální polohy – teplo se ale šíří pomaleji. Tato alternativa je vhodná pro nízkoenergetické domy nebo domy po rekonstrukci. Doplněk pro zvýšení účinnosti kamen postavených uprostřed domu: samostatný přívod vzduchu pro hoření – otvory ve stropech, jimiž ohřátý vzduch lépe proudí. V horní části domu odvětrávává rekuperační jednotka vydýchaný vzduch a část tepla dokáže vrátit do prostoru.

Po roce 1990
Rostou ceny energie. Nastává vystřízlivění z energetického plýtvání. Domy se zateplují, okna se vyměňují za nová, těsnější. Snižuje se únik tepla. Větrá se jen minimálně. Objevuje se energeticky úsporný a pasivní dům. Kamna ale potřebují k hoření vzduch. A tady začínají problémy. Některá kamna po utěsnění domů selhávají. Přicházejí nové metody stavby kamen. Otevírá se neznámá problematika. Chceme-li
v energeticky úsporném domě kamna – něco ze starého světa, je to možné, ale je nutný nový náhled, řešení. Přichází nová éra kamnářství, inovované typy klasických kamen a spotřebičů na kusové palivo. Požadavky a jejich vlastnosti lze ve zkratce definovat takto:
•  Každá kamna potřebují samostatný přívod vzduchu pro hoření.
•  Žádaná jsou kamna o nízkém výkonu – 4 kW a méně.
•  Postavená kamna klasického typu vyžadují větší povrchovou plochu (nad 6 m2) a nižší povrchovou teplotu (do 45 až 60 °C).
•  Je zapotřebí sofistikovaného, promyšleného řešení předávání tepla po domě.
•  Většinou postačí jediná kamna pro celý dům.
•  Kamna je možné napojit na ovládání domovním počítačem.
•  Dispozice – uspořádání místností v domě ovlivňuje instalace kamen.
•  Kamna se mohou napojit na celkový energetický systém v domě.
•  Přebytečné teplo z lehčích spotřebičů (krbových vložek a kamen) se může uskladnit v jejich těžkých obestavbách nebo prochází pomocí vodního oběhu do akumulačních nádrží.


V domě plném techniky mohou být kamna na libovolném místě. Přebytečné teplo jde do radiátorů, centrální akumulač
ní nádrže. Zde se spojí s teplem ze solárního ohřevu. Všechno řídí počítač. Počáteční investice je vysoká. Vytápění vyžaduje revize. kresby: Vladimír Institoris

text: Ing. Vladimír Institoris, PhD.
foto a kresby: Vladimír Institoris, Romotop

zdroj: Vše o úsporách energie, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Vytápění
Tagy: kamna Kamna na uhlí krb vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze