Budoucnost patří mladým designérům

11. 09. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Svítidla bez příkras a nadbytečných prvků vyrobená z kvalitních materiálů, jejichž hlavním posláním je funkčnost. Tak lze popsat nová svítidla společnosti HALLA, která vzešla ze spolupráce s Ateliérem průmyslového designu na Vysoké škole umělecko-průmyslové vedeného MgA. Ivanem Dlabačem. I přes svou jednoduchost nepostrádají hravost. Naopak – na první pohled jemné detaily dodávají svítidlům patřičnou dynamiku a poutavost.

Rodina níže uvedených svítidel vznikla díky studentské soutěži, v níž studenti spojili své síly s vývojovým oddělením společnosti. Nejlepší návrhy byly následně představeny na největším světovém veletrhu osvětlovací techniky LIGHT+BUILDING ve Frankfurtu, jehož se HALLA pravidelně účastní. Nyní jsou již díky pozitivním ohlasům v prodeji. Jejich jednotícím prvkem jsou vedle hliníkového profilu světelné zdroje LED.

OVILI

Za prvním návrhem stojí čerstvá absolventka průmyslového designu Simona Hrušková. Série OVILI je charakteristická “zlomením“ klasického kruhového svítidla v polovině. Tím bylo docíleno nové tvarové dimenze a odklopení zlomené části navíc umožnilo přidat i nepřímou složku osvětlení. Ke svému návrhu autorka uvádí: “Nechtěla jsem se pouštět do komplikovaných tvarů, a tak jsem využila jednoduchého kruhového svítidla. Myslím si, že právě toto řešení spolu s možností nepřímého osvětlení firmu HALLA oslovilo.”

STEP_detail

DRAMI

Dalším svítidlem, které vychází z jednoduchých úprav tradičních tvarů je STEP od Andrey Löfflerové. Ta využila principu zúžení podlouhlého oválu v jeho polovině. DRAMI dle návrhu Lukáše Řípy potom pracuje s vsazením asymetricky umístěného kulatého průzoru do kruhového svítidla.

Spolupráce s mladými designéry se výrobci HALLA osvědčila a na soutěž pořádanou s UMPRUM navázalo vytvoření speciálního designového týmu. “Vycházeli jsme z jednoduché myšlenky – víc hlav víc ví. Rozhodli jsme se proto spojit vývojové oddělení s rozdílně zkušenými designéry a mladými studenty, kteří s sebou do týmu přinesli svěží vánek. Rozdílnost názorů je v tomto ohledu vítána a příznivě se promítá do výsledného návrhu,” dodává Daniel Černý, předseda představenstva společnosti HALLA.

ZDROJ: PR článek společnosti HALLA

Kategorie: Novinky
Tagy: design svitidlo
Sdílejte článek

Diskuze