Zdroj: Wienerberger

Vzorový dům kousek od Průhonic má za cíl ukázat možnosti dnešních stavebních materiálů

16. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Vzorový dům, který nedávno dokončili v obci kousek od českých Průhonic, není jen klasickou 3D verzí projektu z katalogu. Tato sympatická novostavba má za cíl ukázat možnosti dnešních stavebních materiálů a dostupný způsob, jak vytvořit příjemné bydlení, které bude mít zároveň minimální nároky na spotřebu energie.

Vzorový dům, který před pár měsíci zkolaudovali, nemá být jen „vzorkem“, který si můžete prohlédnout v reálné velikosti. Má ambici být příkladem hodným následování, a to zejména pokud jde o parametry stavby, díky kterým je bydlení v domě příjemné a zároveň energeticky (a tím také finančně) úsporné.

Jelikož za celým projektem stojí výrobce keramického zděného systému a pálené střešní krytiny, dům je, pochopitelně, postavený z těchto materiálů. A to tak, aby se veřejnost mohla přesvědčit o jejich možnostech při energeticky úsporné výstavbě a také o reálných kvalitách bydlení v moderní zděné stavbě.

Dům postavili pro reálnou čtyřčlennou rodinu – manželé se dvěma dětmi – podle návrhu Ing. arch. Bohumila Brůži, který vyhrál v architektonické soutěži vyhlášené výrobcem. Dokonale splnil hlavní zadání soutěže, kterým byla stavba zděného domu s téměř nulovou spotřebou energie, a současně nabídl pohodlnou dispozici a také příjemnou verzi současné vesnické architektury. Samozřejmě při tom, prakticky využívá konstrukční možnosti stavebního systému Porotherm.

Přečtěte si také:
Ani dům s téměř nulovou spotřebou energie nemusíte zateplovat

Majitelé měli v představách o svém novém bydlení od začátku jasno: „Chtěli jsme cihlovou stavbu s vysokou tepelnou akumulací, tedy i teplotní setrvačností, ale bez dodatečného zateplení, které výstavbu zdržuje, nemluvě o jeho kratší životnosti,” přibližuje domácí pán.

Materiály použité na stavbu vzorového domu jejich představu naplnily. Obvodové zdi jsou jednovrstvové, bez dodatečného zateplení, přičemž cihlová konstrukce splňuje vysoké nároky na oba důležité tepelně technické parametry – tepelnou izolaci i akumulaci –, čímž se významně snižuje spotřeba energie na vytápění a také chlazení. Tepelně izolační schopnost účinně zvyšuje minerální vlna, kterou jsou ve výrobě vyplněny dutiny v keramických tvarovkách, vysoká akumulační schopnost (a tím i tepelná setrvačnost) je přirozenou vlastností pálené hlíny. Ačkoli tento parametr norma neurčuje, pro vnitřní klima je důležitý – akumulační hmota, která dokáže podle situace teplo z okolí odebírat anebo ho do něj uvolňovat, totiž stabilizuje vnitřní teplotu, což obyvatelé ocení zejména v létě a v přechodných obdobích. Čím je totiž akumulační schopnost obvodových stěn vyšší, tím pomaleji reaguje jejich vnitřní povrch na změnu vnější teploty, takže například v horkém letním dni nebude ze stěn domu sálat teplo.

Jaký by měl být ideální dům dneška? Samozřejmě, hezký, praktický a pohodlný. Ale měl by také být energeticky úsporný a poskytovat příjemné zdravé bydlení, zároveň by měl být finančně dostupný a sloužit i dalším generacím… Jednu z cest, jak to všechno spojit, ukazuje tento vzorový dům.

Sedlová střecha pokrytá pálenými taškami vychází z tradičního tvarosloví vesnických domů, ale současná jednoduchost a detaily dávají stavbě moderní vzhled. Dostatečný tepelný odpor střešní konstrukce zabezpečují dvě vrstvy izolace – skelná vata mezi krokvemi, která zároveň zajišťuje ochranu před hlukem z ulice, a difuzně otevřené desky z tvrdé PIR pěny nad krokvi. Výhodou PIR desek je vysoká izolační schopnost při malé tloušťce, systém s nadkrokevní izolací navíc zamezuje vzniku tepelných mostů. Střecha s lehkou konstrukcí reaguje na změny vnější teploty mnohem rychleji než „těžké“ stěny, tento hendikep zde však eliminuje těžká krytina a reflexní parotěsná folie, pod kterou je vzduchová mezera, a pak vnitřní sádrokartonová deska. Během horkých slunných dní reflexní fólie snižuje sálání tepla ze střechy do interiéru asi o 10 %, v zimě zase brání postupu sálavého tepla z vnitřního sádrokartonu do střechy.

Vzorový dům s nulovou spotřebou energie

Zdroj: Wienerberger

Velké zasklené plochy orientované do zahrady zabezpečují příjemný kontakt interiéru s exteriérem a také potřebné solární zisky. Před nadbytečným přehříváním vnitřních prostor chrání také částečné zastřešení terasy spolu s vnějšími žaluziemi. Bílou omítku, která na fasádě dominuje, zde decentně doplňuje keramický obklad Terca. 

Vzorový dům se realizoval podle návrhů Ing. arch. Bohumila Brůži – právě jeho projekt totiž vyhrál v architektonické soutěži, kterou pod záštitou České komory architektů uspořádal výrobce, a jejímž hlavním zadáním byla stavba s téměř nulovou spotřebou energie. Dům je tedy navržen a postaven tak, aby po tepelnětechnické stránce splňoval požadavky pro výstavbu po roce 2020, a jelikož jde o vzorový dům, firma bude v průběhu celého tohoto roku sbírat a vyhodnocovat data z reálného života v něm.

Vzorový dům s nulovou spotřebou energie

Zdroj: Wienerberger

Půdorys ve tvaru T poskytuje intimitu terase a zahradě za domem. Na ploše dominantního přízemí je situována podstatná část rodinného života, přičemž základním prvkem dispozice je zde propojení obytné kuchyně, obývacího pokoje a prostorné terasy. V podkroví je noční zóna se dvěma dětskými pokoji, koupelnou a ložnicí. Celkové dispoziční řešení přitom charakterizují nejen logické vztahy, ale také dostatek úložních prostor.

Vzorový dům s nulovou spotřebou energie

Zdroj: Wienerberger

Základní tvar domu vychází z lidových staveb se sedlovou střechou, ale současný vzhled mu dávají minimalistické detaily a barevnost, ve které dominuje kombinace bílé omítky, černé střešní krytiny a šedých detailů. Střídmost použitých materiálů a povrchových úprav koresponduje s principy tradiční lidové architektury a zároveň drží na uzdě finanční náročnost realizace.

Vzorový dům s nulovou spotřebou energie

Zdroj: Wienerberger

Rozdělení objemu na část se sedlovou a část s plochou střechou dodává domu jemnější měřítko a zároveň umožňuje vytvořit pohodlnou, logickou a nápaditou dispozici. Na plochou střechu vtipně navazuje koupelna v podkroví, je zde také vhodné místo na fotovoltaické panely nebo solární kolektory. 

Přečtěte si také:
Ekologická chata s moderními technologiemi. Co všechno na ní zvládl majitel sám?

Materiály a konstrukce

Základy: základové pásy z beden, betonových tvárnic, betonová základová deska.

Vzorový dům stavba

Zdroj: Wienerberger

Obvodové zdivo: keramické tvarovky s minerální izolací Porotherm 44 T Profi, zděné na tenkovrstvou maltu. Bez dodatečného zateplení splňuje podmínku hodnoty součinitele prostupu tepla pro domy s téměř nulovou spotřebou energie U ≤ 0,19 W/(m2. K).

Vzorový dům stavba

Zdroj: Wienerberger

Nadokenní překlady: nosné překlady Porotherm Vario UNI s vnitřním prostorem na umístění roletového nebo žaluziového boxu.

Vzorový dům stavba

Zdroj: Wienerberger

Strop nad přízemím: skládaná stropní konstrukce z příhradových nosníků a keramických vložek Miako.

Vzorový dům stavba

Zdroj: Wienerberger

Komín: modulový komínový systém Schiedel Kingfire Parat s integrovanou krbovou vložku. Jde tedy o komín a krb v jednom.

Vzorový dům stavba

Zdroj: Wienerberger

Zastřešení: sedlová střecha s pálenou krytinou Tondach Figaro, dřevěným krovem a kombinací zateplení mezi krokvemi (skelná vata) a nad krokvemi (PIR desky Tondach iRoof). Střešní okno VELUX.

Vzorový dům stavba

Zdroj: Wienerberger

Přečtěte si také:
K zrekonstruované usedlosti postavili nízkoenergetický rodinný dům se dvěma podlažími

Profil

Majitelé

Karel, soudní znalec, jeho manželka Iva, momentálně na mateřské dovolené, a jejich dvě dcery –Verunka (10 let) a Kristýnka (2 roky).

Nemovitost

Zděný rodinný dům s obytným podkrovím v Újezdu u Průhonic. Stavbu, která je českým vzorovým projektem firmy Wienerberger, zkolaudovali v prosinci 2020. 

O domě

Zastavěná plocha: 243 m2
Užitková plocha přízemí: 177 m2
Užitková plocha podkroví: 80 m2
Celková užitková plocha: 257 m2

Začátek výstavby: duben 2019

Dokončení hrubé stavby: říjen 2019

Kolaudace: prosinec 2020

Text: Erika Kuhnová

Foto: Wienerberger

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Dům Stavební materiály
Tagy: cihlové domy nizkoenergeticke domy Od partnerů Rodinné domy sedlová střecha tepelná izolace
Sdílejte článek

Diskuze