FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK

Jak se v domácnosti chovat ekologicky

04. 04. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Chovat se ekologicky mnohdy znamená totéž, co žít zdravě nebo uvažovat ekonomicky. Nevěříte? Přesvědčíme vás.

• Sníte o rodinném domě či chatě? Pokud toužíte po novostavbě, dejte přednost konstrukci i interiéru z přírodních materiálů (dřevo, sláma, hlína, ovčí vlna, konopí atp.). Nejen, že jsou ekologické, ale také zdravotně nezávadné (neunikají z nich škodlivé chemické látky). Zlepšují vlastnosti stavby či interiéru, jako jsou tepelná izolace, prodyšnost, schopnost regulovat vlhkost a mnoho dalších a tím přispívají ke zdravému vnitřnímu prostředí.
• Kupujte do domácnosti takové barvy, nátěry a další chemické prostředky, které neobsahují organická rozpouštědla. Upřednostňujte látky na bázi latexů, ředitelné vodou.

Vytápění

• Věděli jste, že domácí topeniště produkují až 60 % všech emisí tuhých znečišťujících látek z nepohyblivých zdrojů v Česku? Proto dbejte na to, abyste měli všechna spalovací zařízení perfektně seřízená a zrevidovaná od odborné firmy. Také komín je nutné pravidelně udržovat.
• Pálením některých látek, hlavně plastů, gumy a umělého textilu, vzniká velké množství škodlivin. Takové látky proto doma nikdy nespalujte. Pokud je nemůžete vytřídit, odložte je do směsného odpadu.

FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK

FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK

Vybavení & odpad

• Sušička je jistě velký pomocník do domácnosti. Ale skutečně ji potřebujete? Pokud máte dostatečně velký, suchý a teplý byt, zvažte možnost tradičního sušení na sušáku. Příroda vám bude vděčná, protože ušetříte energii na výrobu, provoz i následnou likvidaci spotřebiče. A vy ušetříte za nákup.
• To samé platí o digestoři, máte-li elektrický sporák, kuchyni oddělenou od ostatních prostor a dostatečně velké kuchyňské okno. Jiné je to u plynu – při jeho spalování vzniká značné množství oxidů dusíku. V takovém případě je rozhodně lepší digestoř mít.
• Pokud potřebujete nové vybavení do domácnosti, ale třeba i oblečení nebo sportovní výbavu, zeptejte se nejprve přátel a poohlédněte se po (internetových) bazarech. Možná objevíte právě to, co hledáte, za pár kaček nebo dokonce gratis.
• Největší objem odpadu představují obaly. Jak se jich zbavit? Zeleninu a ovoce nakupujte (ideálně tu sezonní na trhu) do vlastních látkových tašek. Zkuste vyměnit sprchový gel za obyčejné mýdlo nebo si doma vyrobit domácí kosmetiku (ingredience seženete třeba na www.kosmetikahrou.cz), kterou naplníte staré vymyté obaly od kupovaných přípravků. Když ne peníze, ušetříte alespoň čas strávený běháním ke kontejnerům.

Jídlo

• Palmový olej a tuk se staly v poslední době tématem číslo jedna. Jeho nadměrná produkce způsobuje ekologickou katastrofu. Kromě toho se dováží zdaleka a navíc není ve větším množství ani moc zdravý – kvůli nízké ceně však jde o velmi častou ingredienci. Čtěte na výrobcích složení, dávejte přednost produktům se slunečnicovým či řepkovým olejem, olivový, který se musí také dovážet, si dopřejte spíš na zpestřenou, třeba do salátů.
• Vařte z primárních surovin, vyhýbejte se polotovarům. Je to často levnější, ale hlavně zdravější a mnohdy i chutnější. A navíc přesně víte, co jíte. Během průmyslového zpracování se do potravin přidávají nežádoucí chemické látky. Mnohdy se také polotovary dovážejí z větší dálky.
• Při nákupech dávejte přednost lokálním produktům (z místních surovin, vyráběné zdejšími lidmi). Ať už je řeč o potravinách, nebo o nábytku. Možná neušetříte teď hned, ale podporujete tak lokální ekonomiku, a tím vlastně i sami sebe. Navíc přispějete ke snížení kamionové dopravy, dovážející potraviny ze zahraničí, což se pozitivně projeví i na kvalitě ovzduší.

Nejde jen o to, co kupujete, ale hlavně kolik toho kupujete. Snížení spotřeby je základem ekologického chování.

Zdraví & životní prostředí

• Léky obsahující např. hormony, antibiotika či utišující prostředky jsou často nebezpečné už při své výrobě. Podobné je to s antikoncepčními přípravky, které mohou způsobovat rozmnožovací potíže u vodních živočichů, pokud se v odpadové vodě dostávají do životního prostředí. Pokud můžete, omezte používání takových léků a všechny nevyužité zbytky odevzdejte výhradně v lékárně.
• Pokud půjdete alespoň část cesty do práce pěšky (a zbytek dojedete případně MHD), ušetříte za benzín i posilovnu. Budete v lepší kondici a vyprodukujete minimum emisí.

Britská rodinná značka Bio-D nabízí kompletní úklidovou drogerii a mýdla pro osobní hygienu z přírodních látek, s minimálním dopadem na životní prostředí. Díky tomu je vhodná nejen pro ekologicky smýšlející spotřebitele a vegany, ale i pro děti a alergiky, pro které může být běžná drogerie příliš agresivní. Prodává Rohlik.cz FOTO BIO-D

Britská rodinná značka Bio-D nabízí kompletní úklidovou drogerii a mýdla pro osobní hygienu z přírodních látek, s minimálním dopadem na životní prostředí. Díky tomu je vhodná nejen pro ekologicky smýšlející spotřebitele a vegany, ale i pro děti a alergiky, pro které může být běžná drogerie příliš agresivní. Prodává Rohlik.cz FOTO BIO-D

Zdravý úklid

To je takový, při němž se vystačí s minimem chemických prostředků. Většinu kupovaných přípravků lze navíc nahradit přírodními pomocníky, které máte běžně doma, jako jsou mýdlo, ocet, citron, sůl či soda. Vyhýbejte se „dezinfekčním“ a „antibakteriálním“ prostředkům či těm obsahujícím chlor. Absolutní sterilnost vašeho domova nejen není nutná, ale je i nežádoucí. Nejen, že takové chemické „dryáky“ mohou způsobovat alergie a další zdravotní problémy, ale navíc zabíjejí organismu prospěšné bakterie a oslabují imunitní systém.

Umělé vůně

Vyhýbejte se také chemickým vůním (např. osvěžovačům vzduchu či záchodových mís), obsahují aromatické látky, které prokazatelně způsobují alergie. V kombinaci s odtokem odpadními vodami navíc mohou škodit životnímu prostředí. Nehledě na to, že všechny tyto prostředky bývají testovány na zvířatech a zpravidla jde o velmi drastické testy.

Mytí nádobí

Pokud myjete nádobí ve dřezu, naplňte ho horkou vodou s octem a nádobí poté už oplachujte jen horkou vodou. Snažte se omezit používání saponátů, které na rozdíl od octa nepříznivě ovlivňují kvalitu vody. Octa je jen potřeba víc, zhruba 5× větší množství. Spousta lidí dnes už myje nádobí v myčce, která šetří vodu i energii. Abyste z toho mohli mít opravdu dobrý pocit, kupujte jen tablety s ekologickou certifikací. Ucpaný odpad čistěte mechanicky, např. pomocí zvonu. Vyhněte se louhu a chemickým prostředkům na jeho bázi. Nejúčinnější je prevence – používejte sítko a jednou za čas nasypte do odpadu sodu a prolijte ho vařící vodou s octem.
Zdroj Veronica.cz

Užitečné weby

www.veronica.cz
www.nazeleno.cz
www.nulovedomy.org
www.jaktridit.cz
www.nalok.cz

TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK, BIO-D
ZDROJ časopis HOME 01-02/2016

Kategorie: Novinky Trendy
Tagy: bydleni eko ekologicky ovčí vlna
Sdílejte článek

Diskuze