Zdroj: Shutterstock

5 jednoduchých kroků k zelenému trávníku

28. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

I když se zdá, že péče o travnatou plochu je velmi náročná záležitost, ty nejdůležitější kroky zvládnete i bez pomoci odborníka. Dají se snadno osvojit a po čase se pro vás stanou běžnou rutinou.

Zakládání trávníku. Jaký způsob si vybrat?

Máte dvě možnosti, a to založení výsevem nebo položením hotového travního koberce. Každý způsob má své výhody i nevýhody, hodně záleží i na tom, jaký trávník zakládáte a zda jste ochotní počkat si na výsledek.

Pokud jde o výsev, vhodný termín je během dubna, potom v září. Hotové travní koberce můžete poskládat i v květnu nebo začátkem června. Letní termín je rizikovější kvůli vyšší potřebě zavlažování. Další možnost budete mít začátkem podzimu.

1. Výsev travní směsi

Jde o tradiční a mnoho let uplatňovaný způsob zakládání trávníků. V současnosti zakoupíte široký sortiment travních směsí, v různé kvalitě a pod různými značkami. Většinou obsahují minimálně čtyři druhy trav. Vybírejte si podle toho, jakému účelu má budoucí trávník sloužit, a též je vhodné zohlednit podmínky daného místa.

Výhodou této volby jsou kromě možnosti vybrat si konkrétní travní směs (pro sušší, stinná, více zatěžovaná místa apod.) i nižší počáteční náklady. Vysetý trávník je odolnější, protože jednotlivé trávy vyrostly na daném stanovišti od malého semínka.

Výsev nového trávníku

Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí odradí dlouhé čekání na konečný výsledek, protože obvykle je výsledný efekt vidět až po druhé sezóně. Během tohoto období bude třeba nejen velmi intenzivního zavlažování, a to zejména čerstvě vysetých ploch, ale i přihnojování, případně dalšího ošetřování už vyrostlých trav.

Přečtěte si také:
Jak mít pěknou zahradu za 15 minut denně

2. Položení hotového trávníku

Tento druhý, v současnosti intenzivně využívaný způsob, vám umožní mít sytě zelený a hustý trávník u domu prakticky okamžitě, i když i zde chvilku potrvá, než se travní porost dobře uchytí a bude se dát po něm chodit. Obvykle je to za 2 týdny, ale potřebný je k tomu pravidelný přísun vláhy. Často se na to zapomíná, trávník potom začíná zejména na okrajích schnout.

Pokládání hotového trávníku

Zdroj: Shutterstock

Odradit vás může vyšší cena, trávník se nemusí uchytit (pokud není travní porost rychle po odřezání položen) ani mu nemusí vyhovovat podmínky vaší zahrady (příliš stinná plocha). Může dojít i k jeho poškození během přepravy, proto je třeba si důkladně vybrat dodavatelskou firmu.

Výhodou je, že hotový trávník sestává z ověřených a certifikovaných směsí travních osiv, navíc v něm máte zakomponované i hnojivo s postupným uvolňováním živin. Obsahuje přípravek proti širokolistému plevelu a obvykle je i ošetřen postřikem proti houbovým chorobám. Hotový trávník je vhodným řešením i pro svažitější terén.

Text: Daniel Košťál
Redakční úprava: Katarína Paukeje
Foto: shutterstock.com, istock.com
Zdroj: časopis HOME

2 / 2
Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: péče o trávník sekání trávy travnik vertikutace zakládání trávníku
Sdílejte článek

Diskuze