Jak zařídit ložnici, aby byla útulná, harmonická a co nejpohodlnější
Je to místo, kde byste si měli odpočinout a načerpat nové síly, proto je důležité, aby byla ložnice útulná, harmonická a co nejpohodlnější. Pomáhá tomu i správný výběr a uspořádání nábytku.
Abyste si v ní co nejlépe odpočinuli, ložnice by měla být v tiché části domu nebo bytu, nejlépe tak, aby byla orientována na severovýchod, případně severozápad, a přirozené světlo přicházelo do místnosti zboku postele.
Ložnice by určitě neměla být průchozí.
Výjimkou je průchod do šatny nebo koupelny, které bývají v nových dispozicích na ložnici rodičů přímo napojeny. Tyto souvislosti by však měly být vyřešeny tak, aby se partneři ve spánku nerušili. Při rozmístění nábytku je důležité pamatovat na přímý přístup k oknu i k jednotlivým prvkům vybavení tak, aby vám nic nevadilo v cestě.
Dominantou ložnice je samozřejmě postel, která by měla být dostatečně velká a pohodlná. Po obou jejích stranách by měly být noční stolky na odložení drobností, jako jsou brýle, knihy nebo časopisy. Když u ložnice není šatna, neměla by v ní chybět šatní skříň, případně komoda.
Čelo postele je přirozenou „hlavou“ prostoru – je to hlavní stěna, která by měla zaujmout na první pohled. Mohou ji oživovat obrazy, obklad, barva, tapeta… Možností je mnoho. Rozhodně by však neměla zůstat prázdná a obyčejná.
Základní dispozice ložnice a vzdálenosti jednotlivých prvků. V dostatečně velkém pokoji by postel měla být uprostřed jedné ze stěn – nejlépe té, v níž nejsou dveře ani okna. Z hlediska osvětlení je optimální, je-li okno zboku postele.
Velikost a tvar kusového koberce vybírejte podle velikosti a tvaru postele. V malých místnostech se raději vyhýbejte malým kobercům, které vytvářejí dojem tzv. „běhounů“. Větší koberec totiž prostor sjednotí, menší rozčlení.
Ve zdravé ložnici byste měli omezit elektronický smog. Neměl by tu tedy být počítač ani televize. Pokud se bez televize v ložnici neobejdete, měli byste ji umístit do jiné výšky než v obývacím pokoji, protože ji budete sledovat vleže. Konkrétní pozice závisí na výšce postele.
Jednoduchost je v ložnici důležitou zásadou – prostor by neměl být zahlcen množstvím věcí, harmonie je na prvním místě. Podstatná je také příjemná atmosféra. Pro navození pocitu uvolnění jsou ideální decentní barevné odstíny, místnost zútulní i použití dřeva a textilií, jako jsou závěsy, záclony, přikrývka na postel, polštáře a deky. Vhodný je též koberec, který může být i celoplošný.
Stěna, u níž je čelo postele, je přirozenou „hlavou“ prostoru a je určující pro vytváření atmosféry. Je vícero možností, jak s ní pracovat. Jednou z nich je dekorování obrazy – jejich výběrem a kompozicí lze navodit pocit harmonie nebo vytvořit v prostoru akcent.
Při osvětlení volte teplý odstín světla a stínítko, které ho změkčí. Vhodné je použít více menších zdrojů – noční lampy, nástěnná svítidla, podsvícení stropu, stojací lampu… Kombinací přímého a nepřímého osvětlení potom můžete vytvářet potřebnou světelnou atmosféru.
Pravidla pro úložné prostory
Všeobecné ergonomické zásady
A Nejčastěji používané věci se ukládají do zóny mezi pasem a rameny.
B Často používané věci se ukládají do zóny mezi pasem a koleny.
C Zřídka používané věci se ukládají do spodní/horní části.
D Velmi zřídka používané věci patří do zóny, která je dostupná jen ze schůdků nebo židle.
Šatník by měl být navržen prakticky, podle potřeb konkrétní osoby. Dámský a pánský šatník nejsou stejné – ženy mají více šatů, tedy dlouhých oděvů, muži si věší především košile. Počítat musíme i s místem na uložení jiných předmětů, např. kufrů, žehlicí desky či vysavače.
Kosmetický stolek s malým úložným prostorem, zrcadlem a taburetem je dnes často součástí ložnice nebo dívčího pokoje. Design této sestavy by měl ladit s prostorem a dotvářet jeho atmosféru.
Každý zařizovací předmět potřebuje nejen prostor na umístění, stejně tak důležitý je i dostatek místa na manipulaci. Před skříní je třeba mít prostor, kam ustoupíme při otevření dveří. Právě ten ušetří posuvné dveře – před nimi stačí obslužný prostor s hloubkou 70 cm.
Ing. arch. Lucia Mészárová
architektka, zakladatelka a lektorka školy interiérového designu Design Academy, www.designacademy.sk
Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčně upravila: Erika Kuhnová
Foto: Wayfair, Möbelix, Christy
Zdroj: časopis HOME