Koupila zdevastovaný byt. Tohle je výsledek čtyřtýdenní rekonstrukce

28. 03. 2015
Diskuze (1)
Sdílet

Malířka Andrea Batesová vytvořila ve svém bytě v jedné z tichých londýnských čtvrtí pozoruhodnou směs starého a nového, exkluzivního a laciného, designového a recyklovaného... Toto zdánlivě nesourodé společenství nábytku a doplňků však působí velmi harmonicky a útulně.

Nejvíc ze všeho nesnáší hromadění věcí. „Proto se jich pravidelně zbavuji a provádím v domácnosti velké čistky,” odpovídá malířka Andrea Batesová na otázku, jak dokáže žít tak obdivuhodně minimalistickým způsobem. Její byt s jednou ložnicí ve čtvrti Kentish Town v severozápadní části Londýna je pochopitelně bezchybně uklizený, záviděníhodný klid, který se v něm usídlil, však úzce souvisí i s malířčiným zvykem omezovat dekorace na minimum a s její averzí k získávání dalších věcí.

Překvapivé spojení. V obývacím pokoji zkombinovala Andrea jednoduchý současný design, nadčasové značkové kousky i recyklované předměty. Retro křeslo, klasiku od značky Ercol, koupila Andrea přes eBay a nechala ho přečalounit. Šedou látku potom doplnila barevnými polštáři ze svého obchodu a z H&M Home.

Překvapivé spojení. V obývacím pokoji zkombinovala Andrea jednoduchý současný design, nadčasové značkové kousky i recyklované předměty. Retro křeslo, klasiku od značky Ercol, koupila Andrea přes eBay a nechala ho přečalounit. Šedou látku potom doplnila barevnými polštáři ze svého obchodu a z H&M Home. Foto David Giles, Profimedia

Dřevěná podlaha je z šedého dubu. Trvalo několik měsíců, než Andrea v nabídce jisté švédské firmy našla dubové desky přesně podle svých představ.

Na šedé vlně. Pro celý byt je charakteristické využití různých odstínů šedé, která v kombinaci s bílou vytvořila čistý a elegantní základ interiéru.

Na šedé vlně. Pro celý byt je charakteristické využití různých odstínů šedé, která v kombinaci s bílou vytvořila čistý a elegantní základ interiéru. Foto David Giles, Profimedia

Decentní oživení

Andrea koupila zdevastovaný byt minulé léto a čtyři týdny věnovala jeho rekonstrukci. Stavební práce přitom svěřila ověřené stavební firmě. Základ interiéru potom vytvořila kombinací neutrálních barev – bílé a několika teplých odstínů šedé – a jednoduchého nábytku. Vsadila přitom na osvědčený univerzální design a většinu si vybrala v obchodním domě IKEA. K tomu doplnila několik zajímavých kousků ve stylu vintage a pár upravených bazarových trofejí. O jejím smyslu pro recyklování svědčí například konferenční stolek, který kdysi sloužil jako paleta, či přebarvená skříňka v předsíni.

Nenáhodné spojení. Kuchyňský stůl dokazuje malířčin talent najít levným věcem důstojné místo: nohy jsou vlastně obyčejné „kozy“, na pracovní desku použila dřevo z lešení.

Nenáhodné spojení. Kuchyňský stůl dokazuje malířčin talent najít levným věcem důstojné místo: nohy jsou vlastně obyčejné „kozy“, na pracovní desku použila dřevo z lešení. Foto David Giles, Profimedia

Originální polštáře pro malířčin obchod Future & Found vytvořila designérka Gail Bryonová.

Židle ve stylu vintage od kultovní značky Ercol.

Poličky v nikách jsou elegantním řešením pro uložení potřebného i vystavení zajímavých drobností. Andrea je natřela vždy stejnou barvou jako stěnu za nimi.

Poličky v nikách jsou elegantním řešením pro uložení potřebného i vystavení zajímavých drobností. Andrea je natřela vždy stejnou barvou jako stěnu za nimi. Foto David Giles, Profimedia

Noční stolky byly původně bedničkami na ovoce na místním trhu.

Nefunkční krb šikovně využitý jako odkládací prostor.

Magická kombinace šedé, bílé a dřeva působí čistě, svěže a zároveň útulně. Ani koupelna přitom není výjimkou v barevném schématu bytu.

Magická kombinace šedé, bílé a dřeva působí čistě, svěže a zároveň útulně. Ani koupelna přitom není výjimkou v barevném schématu bytu. Foto David Giles, Profimedia

Obyčejným bílým obkladačkám, stejným, jaké Andrea vybrala i do kuchyně, dodalo zajímavosti uložení „na vazbu“ a šedá spárovací hmota.

„Rozhodla jsem se otevřít si obchod Future & Found, protože jsem chtěla využít svých zkušeností získaných v designérské branži. Mým záměrem bylo nabídnout kolekci jednoduchých, designově čistých a moderních předmětů pro zařízení bytu.“

Aby šedo-bílý byt nepůsobil klášterně stroze, malířka ho oživila několika pečlivě vybranými dekorativními předměty, které dodaly střídmé paletě základních barev vtip a hravost. „Mám ráda neonové barvy, především když se kombinují s decentními odstíny, jako jsou šedá a bílá. Vzniká tak moderní a lehce působící prostor. Jsem také zatížená na sklo a keramiku. Možná proto, že jsem s nimi dlouhá léta pracovala – v rámci své profese jsem vybírala tyto předměty z celého světa.“

K příjemnému bydlení patří nezbytná terasa. Zahradní nábytek ve skandinávském stylu osvěžily polštáře s grafickým vzorem z nabídky obchodu Future & Found.

K příjemnému bydlení patří nezbytná terasa. Zahradní nábytek ve skandinávském stylu osvěžily polštáře s grafickým vzorem z nabídky obchodu Future & Found. Foto David Giles, Profimedia

„Stále častěji nakupuji na trzích se zařízením ve stylu vintage – hledám tu jedinečné a nezvyklé předměty. Avšak můj velký obdiv patří i skandinávskému designu.“

Cesta za snem

Schopnost měnit prostor a zhmotňovat v něm své představy si Andrea vybrousila především během několika let, kdy měla na starosti nákupy pro společnosti jako Heals, Paperchase či Jamie Oliver – profesionálně se věnovala posuzování kvality různých předmětů určených do domácností. Po patnácti letech potulek po světě se nakonec rozhodla, že si otevře vlastní obchod. Ve Future & Found jen kousek od svého bytu tak dnes nabízí věci, v nichž se pojí estetika s funkčností. „Práce s majiteli menších obchůdků a vyhledávání nových designérů mě naplňuje, ale vyžaduje veškerý můj čas. Takže nyní je mým nejoblíbenějším místem v bytě postel, protože jsem stále unavená,“ směje se malířka.

Už deset let bydlí Andrea ve čtvrti Kentish Town v severozápadním Londýně a moc se jí tam líbí. „Má své zvláštní kouzlo. Lidé jsou tu srdeční a pěšky je to jen pár minut do Hampstead Heath, kde je v létě opravdu krásně. Navíc je to jen kousek na zastávku veřejné dopravy do centra,“ pochvaluje si.

Už deset let bydlí Andrea ve čtvrti Kentish Town v severozápadním Londýně a moc se jí tam líbí. „Má své zvláštní kouzlo. Lidé jsou tu srdeční a pěšky je to jen pár minut do Hampstead Heath, kde je v létě opravdu krásně. Navíc je to jen kousek na zastávku veřejné dopravy do centra,“ pochvaluje si. Foto David Giles, Profimedia

ANDREINA ŠKOLA DESIGNU

Foto David Giles, Profimedia

Foto David Giles, Profimedia

Protiklady si rozumějí. Podnos ve stylu vintage je z bazaru. Na Andreině kuchyňském stole se setkal s bavlněnými ubrousky z pařížského designového obchodu Merci.

Foto David Giles, Profimedia

Foto David Giles, Profimedia

Všeho s mírou. Aby jednoduchý šedo-bílý základ interiéru nepůsobil stroze, oživují ho pečlivě vybrané doplňky z Andreina designového obchodu Future & Found.

08_profimedia-0198584873

I za málo peněz může být hodně muziky. Paletu, která se používala ve skladu obchodního domu, pro nějž Andrea pracovala, koupila za pouhé tři a půl libry. „Jen jsem upravila povrch pískováním a přišroubovala kolečka,“ prozrazuje.

Foto David Giles, Profimedia

Foto David Giles, Profimedia

Svěží kontrasty. Skříňka ve stylu vintage v předsíni získala nový vzhled díky šedému nátěru v tomtéž odstínu jako věšák na sousední stěně. Nápis Hello, koupený na internetové stránce Etsy, přebarvila malířka na zářivou oranžovou.

Andrea Batesová
futureandfound.com

Text Talib Choudhry a Erika Kuhnová
Foto David Giles, Profimedia
Zdroj čaopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt design interier rekonstrukce rekonstrukce kuchyně Rekonstrukce panelového bytu
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ten stůl z palety vypadá fajn, ale ty prázdné pruhy moc prostoru pro hrníčky nedávají.

    Michal