Obnovený dvoupokojový byt po babičce měl být pro Mariána překvapením. Mariánova maminka proto svěřila celou jeho proměnu do rukou architektonického ateliéru. Měla ale pro autory tři úkoly. Jak si s nimi poradili? Originálně. Kuchyň kupříkladu zavřeli do skříně a do vany se dnes vchází přes okno.
Mariánova maminka znala manželskou dvojici, která tvoří architektonický ateliér Triha, už dříve. Již předtím spolupracovali na různých projektech, takže když se chystala svěřit jim do rukou interiér dvoupokojového bytu, věděla, že se u nich může spolehnout na nápaditý a praktický výsledek.
Chtěla totiž svého syna překvapit dárkem, který jen tak neschováte do krabice a nepřevážete mašlí – plánovala mu darovat byt po babičce. Ten ale potřeboval pořádnou změnu, aby se z něj stalo bydlení vhodné pro mladého muže. A právě to byl úkol pro Martinu a Martina Hreščákovi, architektku a designéra z ateliéru Triha.
Obývací pokoj s kuchyní propojil široký otvor, který vybourali do dělicí příčky, a pro případ potřeby ho lze uzavřít posuvnými dveřmi. Dveře do kuchyně ale člověk téměř nevnímá – otevřená křídla se schovají za obložení stěny, která při zavřených dveřích působí spíše jako elegantní vestavěná skříň. Zdroj: Iva Štarman
Martina a Martin se tedy pustili do práce na velikém překvapení – hlavně pro Mariána, ale tak trochu také pro jeho maminku, jelikož jim při proměně bytu nechala v podstatě volnou ruku. Měla jen tři požadavky:
- obývací pokoj a kuchyň měli propojit, ale tak, aby se tyto místnosti daly pro případ potřeby také oddělit
- místo malé a špatně řešené koupelny si přála vzdušnou a praktickou, do které by se vešla vana a také sprchový kout
- interiér po staré paní měl dostat nádech Středomoří, aby bylo na první pohled zřejmé, že zde bydlí mladý člověk
Jak se autorskému tandemu povedlo tyto „tři oříšky“ rozlousknout? Původní dispozici v podstatě zachovali. I když bourání a stavění se úplně vyhnout nešlo, všechny změny představovaly minimální stavební zásah s maximálním efektem.
Dveře z předsíně do obývacího pokoje posunuli tak, aby u vstupu do bytu vytvořili více místa pro obouvání nebo svlékání z kabátu. Mezi obývacím pokojem a kuchyní vybourali nový široký průchod, čímž se denní část bytu otevřela a scelila. Nové dveře do kuchyně jsou posuvné, a když jsou otevřené, schovají se za obklad stěny, takže je člověk ani nevnímá.
Tato spolupráce byla pro nás výjimečná. Měli jsme totiž při tvorbě poměrně volné ruce, což bylo podle nás ve prospěch kreativity a také estetiky. Navíc jsme mohli interiér doladit do posledního detailu až po obrazy a doplňky.
Martina a Martin Hreščákovi, autoři interiéru
Dřívějšími dveřmi z předsíně do kuchyně se nyní vchází do nové komory, ve které je kromě jiného umístěná také pračka. Tím se uvolnilo nějaké místo v koupelně, ale na to, aby se do ní vešla vana a také sprchový kout, to samozřejmě nestačilo. „Příliš možností na zvětšení koupelny zde nebylo. Jelikož do nosné stěny mezi koupelnou a ložnicí jsme mohli vybourat jen otvor s omezenou velikostí, trochu jsme zaexperimentovali – do prostoru ložnice jsme vysunuli vanu tak, že je za jakýmsi ‚oknem‘, přes které se do ní vstupuje,“ vysvětluje Martina.
Původní dispozici bytu při přestavbě v podstatě zachovali. I když bourání a stavění se úplně nevyhnuli, snažili se dosáhnout maximálního efektu s minimálními stavebními zásahy. Kupříkladu dveře z předsíně do obývacího pokoje posunuli tak, aby u vstupu do bytu zůstalo více místa pro obouvání nebo svlékání z kabátu. Zdroj: Iva Štarman
TOP TIP
Na podlaze spojili Martina a Martin dubové parkety s dlažbou. Dlažba je přitom nejen estetickým, ale také funkčním prvkem – jelikož lépe odolává vodě z mokrých bot nebo znečištění při vaření, použili ji v předsíni a v kuchyni na nejvíce namáhaných plochách.
Třetím úkolem bylo vnést do starého bytu nádech Středomoří a mladistvý šmrnc. Hreščákovi proto zvolili zařízení v kontrastní barevné kombinaci petrolejové a svěží žluté, kterou doplnili světlé dřevo a převážně bíle stěny.
Na více místech v bytě použili také španělské dlaždice s výrazným dekorem. Stejný obklad je ale různě uložený – na stěnách vytváří diagonální pásy, na zemi zase kosočtvercový vzor připomínající koberec.
Aby mohla kuchyňská linka pokračovat také pod oknem a vznikla tak větší pracovní plocha, zbourali malou komoru v rohu místnosti. Ta původní ukončovala mini linku se samostatně stojícím sporákem, které se daly schovat za závěs. Zdroj: Iva Štarman
TOP TIP
Radiátor, který je umístěný klasicky pod oknem, je dnes skrytý za linkou. Do pracovní desky z bílého umělého kamene proto udělali v příslušném místě perforaci, aby mohl teplý vzduch proudit do místnosti.
Autoři se současně snažili zachovat také zajímavé původní prvky bytu z 50. let minulého století – typické dubové parkety pokládané do vzoru stromečku nebo ozdobné fabiony pod stropem. Ty spolu s barevností a detaily, které se v různých variacích opakují na více místech interiéru, sjednotily celý byt do homogenního, ale současně zajímavého celku, ve kterém na každém kroku narazíte na vtipná řešení. „Byla to pro nás mimořádná spolupráce také v tom, že jsme mohli interiér doladit do posledního detailu až po obrazy a doplňky. Mariánovi tedy postačovalo přinést si pouze kufr s osobními věcmi,“ prozrazují šťastný konec příběhu autoři.
Staré s novým. Architekti využili původní prvek starého bytu – nosný překlad, a ukotvili do něj nový tyčový paraván z dubového dřeva, který vytváří intimitu ložnice. Díky tomuto spojení se staré s novým navzájem podporují. Zdroj: Iva Štarman
TOP TIP
Dřevěný paraván opticky odděluje postel od dveří do ložnice, čímž zvyšuje pocit soukromí, a současně šikovně poslouží jako „němý sluha“ na pověšení věcí.
Profil
MAJITEL
Marián nedávno ukončil vysokou školu a začal se věnovat své profesi.
NEMOVITOST
Dvoupokojový byt s plochou 62 m2 v domě z 50. let minulého století v Bratislavě
AUTOŘI
Architektka a designér Martina a Martin Hreščákovi z ateliéru Triha
-
-
Původní dispozici bytu při přestavbě v podstatě zachovali. I když bourání a stavění se úplně nevyhnuli, snažili se dosáhnout maximálního efektu s minimálními stavebními zásahy. Kupříkladu dveře z předsíně do obývacího pokoje posunuli tak, aby u vstupu do bytu zůstalo více místa pro obouvání nebo svlékání z kabátu.
-
-
Plastické oživení. Aby Martina a Martin ozvláštnili minimalistický interiér, část stěny za televizorem vysunuli kupředu. Vedle tohoto plastického prvku současně vznikl nenápadný odkládací prostor, například na DVD, ukrytý za petrolejovými dvířky.
-
-
Základ interiéru vytvořily klasické dubové parkety a bílé stěny. Zpestření přináší petrolejový odstín melaminu, použitého na vestavěném zařízení, a žluté solitéry stolů a židlí. Veškerý nábytek (kromě sedacího) je atypický, vyrobený na míru. Díky tomu se například na stole v kuchyni a na příručním stolku v obývacím pokoji opakuje stejná barva a detaily.
-
-
Základ interiéru vytvořily klasické dubové parkety a bílé stěny. Zpestření přináší petrolejový odstín melaminu, použitého na vestavěném zařízení, a žluté solitéry stolů a židlí. Veškerý nábytek (kromě sedacího) je atypický, vyrobený na míru.
-
-
Obývací pokoj s kuchyní propojil široký otvor, který vybourali do dělicí příčky, a pro případ potřeby ho lze uzavřít posuvnými dveřmi. Dveře do kuchyně ale člověk téměř nevnímá – otevřená křídla se schovají za obložení stěny, která při zavřených dveřích působí spíše jako elegantní vestavěná skříň.
-
-
Pod stropem lemují celý obývací pokoj ozdobné fabiony. Architekti chtěli zachovat tento hezký prvek, který je pro byt charakteristický. I proto nenavrhli posuvné dveře na celou výšku místnosti. Tak vznikla police pod stropem, která má hned dva účely – jednak skrývá kování posuvných dveří, jednak slouží jako otevřený úložný prostor na vystavení osobních věcí a doplňků, kterého není zrovna mnoho v jednoduše zařízeném obývacím pokoji.
-
-
Aby mohla kuchyňská linka pokračovat také pod oknem a vznikla tak větší pracovní plocha, zbourali malou komoru v rohu místnosti. Ta původní ukončovala mini linku se samostatně stojícím sporákem, které se daly schovat za závěs.
-
-
Aby mohla kuchyňská linka pokračovat také pod oknem a vznikla tak větší pracovní plocha, zbourali malou komoru v rohu místnosti. Ta původní ukončovala mini linku se samostatně stojícím sporákem, které se daly schovat za závěs.
-
-
Konstrukce z dubových tyčí je jedním z typických prvků, který se opakuje na více místech v bytě. V ložnici funguje jako paraván, proti němu jsou stejné tyčové prvky použité jako úchytky na dveřích šatní skříně. Tentýž systém tvoří také zařízení předsíně s policovým regálem, který postupně přechází do úchytek na vestavěné skříni.
-
-
Staré s novým. Architekti využili původní prvek starého bytu – nosný překlad, a ukotvili do něj nový tyčový paraván z dubového dřeva, který vytváří intimitu ložnice. Díky tomuto spojení se staré s novým navzájem podporují.
-
-
Delší stěna ložnice je společná se sousedním bytem. Jelikož tenká příčka dostatečně nechránila před hlukem, při rekonstrukci ji dodatečně zaizolovali, aby zvýšili komfort v této místnosti.
-
-
Konstrukce z dubových tyčí je jedním z typických prvků, který se opakuje na více místech v bytě. V ložnici funguje jako paraván, proti němu jsou stejné tyčové prvky použité jako úchytky na dveřích šatní skříně. Tentýž systém tvoří také zařízení předsíně s policovým regálem, který postupně přechází do úchytek na vestavěné skříni.
-
-
Staré s novým. Architekti využili původní prvek starého bytu – nosný překlad, a ukotvili do něj nový tyčový paraván z dubového dřeva, který vytváří intimitu ložnice. Díky tomuto spojení se staré s novým navzájem podporují.
-
-
Větší a příjemnější prostor vznikl spojením dřívější malé koupelny a WC. Místo v koupelně se uvolnilo také díky tomu, že pračku umístili do sousední komory.
-
-
Výrazný ornament na obkladech stylově navazuje na letní barvy ve zbytku bytu. Dlaždice jsou všechny stejné, jenže díky odlišnému položení na svislých a na vodorovných plochách vytvářejí různé obrazce – na zemi je to kosočtvercový vzor, který evokuje koberec, na stěnách zase diagonální pásy.
-
-
Koupelna se sprchovým koutem i vanou byla jednou ze tří požadavků majitelky. Místnost ale byla na obě příliš malá. Vanu proto umístili do sousední ložnice – jelikož z betonové nosné stěny nemohli příliš vybourat, vana je za jakýmsi „oknem“, přes které se do ní vstupuje. „Můžete se tak ve vaně příjemně schovat. Je to funkční řešení, které současně v prostoru dobře působí,“ říká Martina.
-
-
Půdorys původní stav.
-
-
Půdorys po rekonstrukci.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Iva Štarman
Zdroj: Časopis HOME
Skvělá práce!
super-úžasné
Líbí a moc👍👍👍
Děkuji za ukázku krásné práce. Nápadité, svěží, barevné!, a přitom jednoduché. Pastva pro oči plná inspirace oproti betonovým, monochromatickým a neosobním interiérům posledních let. Kdybych potřebovala architekta, vím, kam se obrátit.
Velmi povedene 🙂