I zcela malý prostor se dá zařídit tak, aby byl stylový, útulný a aby vystihoval svého obyvatele. Tyto dva minibytečky mají sice stejný půdorys, ale atmosféra je v nich úplně jiná. Vždyť posuďte sami. První z nich je pro vysokoškolačku Annamárii.
Oba byty jsou součástí téhož developerského projektu, ve kterém se při rekonstrukci středoškolského internátu změnily klasické studentské buňky v menší dvoupokojové byty s rozlohou přibližně 35 čtverečních metrů. Ke každému patří i lodžie s plochou téměř 5 čtverečních metrů, která se táhne podél obou pokojů a je přístupná z obýváku.
Dva identické bytečky však mají zcela odlišné obyvatele – v jednom z nich žije vysokoškolačka Annamárie, ve druhém „ítéčkář“ Boris. A oba startovací byty pro dva mladé lidi zařizovala dvojice dam z ateliéru Lotiti Home – Diana a Patrície.
Do bytu se vchází přes malou předsíňku, která má sotva jeden čtvereční metr. Její součástí je nika, do které bylo možné umístit věšák, skříňku na boty, případně na míru vyrobenou menší skříň. V dámské verzi ji autorky interiéru vybavily jednoduchou policí, věšáky a praktickou lavicí. Zdroj: Lívia Vargovčáková
Dianiným úkolem bylo splnění představ Annamárie o ideálním bydlení z designové stránky, Patrície se, jak je to v tomto týmu zvykem, postarala o realizaci.
Barvy a materiály mají velký vliv na to, jak prostor působí. I když je zařízení obou bytů typologicky totožné a stejně uspořádané, stačila jiná barevnost, tvarování detailů a styl doplňků a z interiéru máte najednou úplně jiný pocit.
Annamáriino zadání znělo: Vytvořit typicky ženský interiér v neutrálních nebo pastelových barvách. Na oživení si přála detaily a doplňky ve svých oblíbených odstínech — fialové a starorůžové.
Něžnější verzi kuchyně charakterizuje jemná barevná kombinace bílé a smetanové. Oživuje ji často používané nádobí a další předměty uložené na praktických otevřených policích,
jakož i výrazná rustikální svítidla. Zdroj: Lívia Vargovčáková
Umístění kuchyně a rozmístění větších kusů nábytku bylo víceméně dáno dispozicí a rozvody, styl a barevnost každého z bytů však určila osobnost majitele a kreativita designérky.
Obývací část. Zdroj: Lívia Vargovčáková
Do obou nevelkých obýváků zvolily Diana s Patrícií jednoduché základní zařízení – pohovku, konferenční stolek, křesílko, resp. taburet, vyšší komodu a nižší skříňku pod televizor.
Tu Annamáriinu doplňuje ještě zasklená knihovna vedle pohovky. Jelikož knihy jsou její velkou láskou, bylo pro ni místo na ně nezbytností a zároveň splněným přáním.
V obou ložnicích udělaly autorky interiéru důležitou změnu oproti návrhu developera – část úložného prostoru ve vestavěné skříni obětovaly a vytvořily zde pracovní koutek. Ten totiž nebylo možné umístit v jiné části bytu. Zdroj: Lívia Vargovčáková
TOP TIP
Potřebujete doma pracovní kout? V půdorysu zabere asi tolik místa jako dvoudveřová skříň, takže může být klidně i součástí té šatní. A to včetně odkládacích prostor.
KDO TU BYDLÍ
Annamárie, studentka Katolické univerzity, ráda čte a věnuje čas přátelům, v budoucnosti se chce věnovat práci s mládeží.
Profil
NEMOVITOST
Dvoupokojový byt s plochou 35 m2 ve zrekonstruovaném internátu v Košicích, Slovensko
ROZPOČET
Přibližně 305 000 Kč
AUTORKY
Návrh obou interiérů je dílem Diany Labošové, o realizaci se postarala Patrície Adamčíková. Více od této tvořivé dvojice najdete na stránce www.lotitihome.sk.
-
-
Do bytu se vchází přes malou předsíňku, která má sotva jeden čtvereční metr. Její součástí je nika, do které bylo možné umístit věšák, skříňku na boty, případně na míru vyrobenou menší skříň. V dámské verzi ji autorky interiéru vybavily jednoduchou policí, věšáky a praktickou lavicí.
-
-
Kuchyňská linka má v obou bytech tvar U a ukončuje ji pracovní plocha, která slouží i jako vyšší jídelní stůl s barovým sezením. V případě potřeby u něj mohou relativně pohodlně stolovat čtyři lidé.
-
-
Do obou nevelkých obýváků zvolily Diana s Patrícií jednoduché základní zařízení – pohovku, konferenční stolek, křesílko, resp. taburet, vyšší komodu a nižší skříňku pod televizor. Tu Annamáriinu doplňuje ještě zasklená knihovna vedle pohovky. Jelikož knihy jsou její velkou láskou, bylo pro ni místo na ně nezbytností a zároveň splněným přáním.
-
-
Prostor se hned u vstupu do bytu otevírá do denní části, kterou tvoří menší obývák s kuchyňským koutem. V Annamáriině bytě se dohodli na ženském konceptu zařízení, jehož se drželi v celém interiéru. V tomto duchu vybrala Diana i zajímavou a trochu bohémskou ručně vyrobenou dekoraci nad televizorem.
-
-
Něžnější verzi kuchyně charakterizuje jemná barevná kombinace bílé a smetanové. Oživuje ji často používané nádobí a další předměty uložené na praktických otevřených policích, jakož i výrazná rustikální svítidla.
-
-
Něžnější verzi kuchyně charakterizuje jemná barevná kombinace bílé a smetanové. Oživuje ji často používané nádobí a další předměty uložené na praktických otevřených policích,
jakož i výrazná rustikální svítidla.
-
-
Holé stěny – holé neštěstí. Ani jeden z interiérů proto nezůstal „utlačený“ u země. Obrazy a dekorace na stěnách mu dodaly výšku, díky čemuž prostor působí vyváženě a harmonicky.
-
-
Holé stěny – holé neštěstí. Ani jeden z interiérů proto nezůstal „utlačený“ u země. Obrazy a dekorace na stěnách mu dodaly výšku, díky čemuž prostor působí vyváženě a harmonicky.
-
-
Z denní zóny se vstupuje do ložnice, poměrně velkorysé koupelny a samostatného WC.
-
-
Inspirací pro zařízení ložnice byla fotografie z internetu, která Annamárii učarovala. Právě proto sem designérka vybrala kombinaci bílého dřevěného nábytku, kvalitních textilií a přírodních materiálů v podobě zrcadel nad postelí. „Inspirací na internetu je mnoho, je však potřebné je vždy přizpůsobit vlastním potřebám a životnímu stylu,“ upozorňuje Diana.
-
-
V obou ložnicích udělaly autorky interiéru důležitou změnu oproti návrhu developera – část úložného prostoru ve vestavěné skříni obětovaly a vytvořily zde pracovní koutek. Ten totiž nebylo možné umístit v jiné části bytu.
-
-
Pro atmosféru interiéru jsou důležité dekorace a doplňky. Do Annamáriiny ložnice vybrala Diana takové, které mají oblé tvary, díky čemuž působí něžně a žensky, a jemné odstíny jejích oblíbených barev — fialové a starorůžové.
-
-
Pracovní kout v ložnici.
-
-
Pro atmosféru interiéru jsou důležité dekorace a doplňky. Do Annamáriiny ložnice vybrala Diana takové, které mají oblé tvary, díky čemuž působí něžně a žensky, a jemné odstíny jejích oblíbených barev — fialové a starorůžové.
-
-
Koupelna a toaleta mají podobný styl jako zbytek bytu – v Annamáriině koupelně ho určili hlavně jemné pastelové barvy a oblé tvary. Praktickou na míru vyrobenou skříňku pod umyvadlo doplňuje na přání majitelky vana, na stěny i podlahu zvolila Diana stejný keramický obklad se vzorem trendového terazza. Díky tomuto řešení působí Annamáriina koupelna vzdušněji.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Lívia Vargovčáková
Zdroj: Časopis HOME speciál
Prosím nepište takové hlouposti typu zcela malé bytečky…. Pro jednoho člověka je 35 m plus lodžie velké až dost. malý byteček je garsonka o 20 m čtverečních. Na takovém prostoru ,tedy v bytě ,kam se vejde ložnička a ještě obývák poměrně normální velikosti bydlí často normálně dva lidi a ještě i a dítětem.
Jako študák jsem tam bydlel 5 let za 500 měsíčně – jednolužák. Kolilk dnes – pět nebo deset ??? TISÍC ??:? A měl jsem to zařízené útulněji a praktičtěji.