Zdroj: Alex Shoots Buildings

Nečekaná proměna bytu s problematickou sedmdesátiletou komorou. Návod, jak z problému udělat výhodu

10. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Byt v domě z konce čtyřicátých let v klidné části Prahy – v Bubenči – zdědila už třetí generace téže rodiny. K modernímu bydlení pro mladé lidi mu hodně scházelo. Měl málo světla, příliš mnoho dveří a uprostřed starou komoru, se kterou se nedalo hýbat. Na první pohled noční můra při využívání prostoru. Na druhý se ale zjistilo, že se to přece jen dá vyřešit...

Mladý pár, noví vlastníci starého bytu, se rozhodl nemovitost kompletně rekonstruovat. Oslovili architektonické studio Papundekl. Architekti v prvé řadě na papíře kompletně předělali krkolomně uspořádané zázemí, aby vznikl světlý vzdušný byt s jasně členěnými funkcemi.

Kuchyň a obývací pokoj: přesunuli, co se dalo, poslední slovo měl statik

Zrušili jednu chodbu, která zbytečně zabírala prostor, a vytvořili noční a denní zónu bytu. Majitelé si přáli obývací pokoj propojený s kuchyní, přičemž obě místnosti měly být na jižní straně, kde je i lodžie. Kdysi totiž kuchyň byla jen maličkou nepraktickou místností na opačné straně bytu.

Kuchyň - Byt s dřevěným jádrem v Praze

Obývací pokoj s kuchyní se dostal na slunečnou jižní stranu, okna z nich směřují do veřejného vnitrobloku. Zdroj: Alex Shoots Buildings

I když přesuny funkčních částí, které souvisejí s vodou, jsou náročnější, výsledek stojí za to. Obývací pokoj s kuchyní se dostal na slunečnou jižní stranu, okna z nich směřují do veřejného vnitrobloku. Ložnici a další pokoj architekti přeložili na klidnější severní stranu bytu. V průběhu plánování narazili i na problém – tato úprava vyžadovala zásadní stavební úpravy a posouzení statika. Naštěstí se ukázalo, že to konstrukce domu umožňuje.

Nepraktická komora a její náhlá proměna

Netypickým místem, se kterým se nedalo hýbat, byla komora umístěná uprostřed bytu. Architekti tento prvek využili a celou dispozici dotvořili kolem ní. Ani tato kdysi jen těžko využívatelná průchozí „místnost“ však nezůstala ve stejné podobě. Kolem ní vyrostl charakteristický prvek celého bytu – víceúčelový nábytkový box.

Posuvné průsvitné stěny - Byt s dřevěným jádrem v Praze

Multifunkční box uprostřed dispozice zahrnuje posuvné průsvitné stěny z komůrkového polykarbonátu. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Toto dřevěné jádro zevnitř slouží jako technická místnost s bojlerem, pračkou a sušičkou a zvenčí je z každé strany obloženo různými funkcemi. Součástí boxu ze strany obývacího pokoje je knihovna, v kuchyni vytváří pracovní místo, v předsíni jsou v boxu úložné prostory a velké zrcadlo.

Posuvné stěny to vyřešily

Multifunkční box uprostřed dispozice zahrnuje posuvné průsvitné stěny z komůrkového polykarbonátu, takže v případě potřeby mohou majitelé prostory obývacího pokoje a kuchyně a též kuchyně a vstupní chodby od sebe oddělit. Zároveň však nebrání pronikání světla dovnitř dispozice. Plynulost prostoru architekti podpořili zaoblením rohů boxu. Díky tomu se součástí obytné části bytu stala i chodba.

Předsíň - Byt s dřevěným jádrem v Praze

V předsíni jsou v boxu úložné prostory a velké zrcadlo. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Nové jádro: překližka dělá dobrý dojem

Multifunkčního boxu si všimnete na první pohled bez ohledu na to, ve které části bytu právě jste – je totiž z březové překližky. Barevně i materiálově se odlišuje od ostatního vestavěného nábytku ze světle šedého lamina. Byt dostal nové parkety, v koupelně, na WC a v technické místnosti je podlahová stěrka.

Chodba - Byt s dřevěným jádrem v Praze

Box se barevně i materiálově odlišuje od ostatního vestavěného nábytku ze světle šedého lamina. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Ložnice a chodba: více místa na ukládání se vždycky hodí

Dalšími novinkami v rámci reorganizace jsou přesunutí WC blíže ke vstupu do bytu, vestavěné úložné prostory v chodbě, samostatný šatník v ložnici.

Přečtěte si také:
Stačilo pár šikovných nápadů a rázem je v bytě úplně jiná atmosféra! I malé úpravy mohou mít velký efekt

Majitelé zrekonstruovaného bytu mají z proměny radost: „S výsledkem jsme maximálně spokojeni. Byt je celkově prosvětlený, obývací pokoj a kuchyň se podařilo propojit a přesunout na jih, kde máme lodžii a též krásnější výhled na zeleň. Baví nás také centrální multifunkční box, který je jednak kolem dokola osvětlený LED pásy, jednak má více využití…”

Byt s dřevěným jádrem

architektonický ateliér: PAPUNDEKL ARCHITEKTI
autoři: Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer
lokalita: Praha-Bubeneč
užitná plocha: 82 m2
projekt: 2020
realizace: 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Buildings

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bytove jadro byty v Praze dřevěný box rekonstrukce bytu změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze