Od šlechtického paláce k futuristickému bytu. Úmyslně nedokončená proměna s mozaikou v hlavní roli
Byt na ulici Girona v Barceloně se nalézá ve šlechtickém paláci z konce devatenáctého století. Výhled je orientován přímo na ulici a vnitřní nádvoří má typické pro barcelonský „eixample“ (čili pro městskou čtvrť, která je „rozšířením“ starého města). Jeho rekonstrukce trvala téměř rok – podívejte se, jaké změny přinesla.
Apartmá má celkem 170 m2 a je charakteristické i osvětlením a větráním navíc. Jeho součástí je krásná vnitřní terasa, která je dekorovaná dřevěným nábytkem a tónovaným sklem.
Stav bytu proto přesně diktoval jeho přeměnu a rekonstrukci: dlouhá přední část z ořechového dřeva a s otevřenými póry začíná od obývacího pokoje vedle ulice a pokračuje po celé délce apartmá. Dohromady je to jednadvacet metrů, než se dostanete ke galerii, která vede na vnitřní nádvoří bloku.
Předimenzované prostory se všestranným využitím
Na fasádu ze dřeva potom navazují jednotlivé místnosti. Jde o pokoje s kolektivním využitím a přizpůsobenou šířkou. Záměrem architektů bylo vytvořit obytné, nejen přechodné prostory. Chtěli, aby byly lépe používány, než jen jako „obývací pokoj“ nebo „jídelna“.
Každičký kousek bytu se rozhodli použít pro svůj cíl tak, aby ani jeden centimetr nevyšel nazmar. Výsledkem je například i místnost s doposud neurčenou funkcí – útulný pokoj vedle vnitřní terasy, do něhož se dostává světlo přes původní modře tónovaná okna. Byt na ulici Girona se tak vyznačuje hrou architektů se světlem i prostorem.
V hlavní roli vystupuje mozaika
Společné místnosti spojuje použití stejné mikrocementové podlahy. Na strategických místech se někde objevuje i podlahová mozaika, která je původním, avšak obnoveným prvkem v bytě.
Dřevěná rovná fasáda vede podél stěn a je charakteristická pokračováním pomocí dvou typů mozaikového posouvání mezi sebou.
Všude samé barvy
Zbytek interiérového designu tvoří různé kusy integrovaného nábytku, které byly speciálně navrženy pro apartmá. Ty se vyskytují v odstínech vzdálených od barevného schématu mozaiky či dřeva, proto většinou poklidnému interiéru dodávají protipóly barev.
Prostor je kombinací sytě modré či zelené, hnědé nebo červené. Barevný „ohňostroj“ je však vyvážený bílou, která nabízí harmonické sladění pro všechny zmíněné odstíny.
Dřevěné čelo a kovová průčelí
Dřevěná „řezná rovina“ se vyznačuje začátkem i koncem. V obývacím pokoji je posílená použitím mosazi a nerezové oceli. V bytě se nacházejí otočné dveře, jejichž změna polohy naznačuje nehmotné spojení těchto dvou kovových průčelí na každém konci.
Za otočnými dveřmi pokračuje dřevěná fasáda směrem do dalšího pokoje, přičemž z ní dělá „hybridní“ prostor. Tvůrci tak vytvořili ložnici, která je zároveň společenskou místností.
Oddělení společných prostorů a soukromí
Na druhé straně ořechové fasády jsou pokoje, které více nebo méně vyžadují soukromí. Jejich vchody jsou vpředu kryté se zapuštěnými dveřmi, přičemž každá z těchto místností se řídí jakoby vlastním zákonem. Jde o samostatné prostory s touž přístupovou ulicí.
Kuchyň se otevírá do jídelny. Funguje jako zelený svět kombinovaný s bílým a žlutým pásem na mramorové přední straně. Společná koupelna hraje různými výklenky a odstíny zelené a žluté, matné a lesklé.
Ložnice jsou v designu mnohem jemnější a decentnější – dominují jim dřevěné podlahy a modré akcenty. Obklady stěn a textilní vzory pocházejí od Cataliny Montaña a jsou speciálně vyrobeny pro toto apartmá.
Nedokončenost jako autorský záměr
Navzdory barevnému designu a futuristickému vzhledu může byt na první pohled evokovat dojem nedokončenosti.
Ve skutečnosti to byl záměr architektů ponechat prostory s jemně nekompletním charakterem. Tím otevřeli různé možnosti jejich obsazení a využití majiteli apartmá. I to dělá z nemovitosti na ulici Girona jedinečné místo k bydlení – jako stvořené pro další kreativní nápady či cíle.
Byt na ulici Girona
firma: Raul Sanchéz
tým architektů: Valentina Barberio, Paolo Burattini, Flavia Thalisa Gütermann, Dimitris Louizos, Albert Montilla
spolupráce: Diagonal Arquitectura, Marés ingenieros, Catalina Montaña
lokalita: ulice Girona, městská čtvrť „Eixample Dreta“, Barcelona
vypracování projektu: 2019 – 2021
realizace: březen 2022 – únor 2023
rozloha: 170 m2
Fotogalerie
Text: Natália Turcovská
Foto: José Hevia