Spojením dvou bytů získaly obrovskou plochu náročnou na zařízení
Začali změnou dispozice – získala logická pravidla i vychytávky, jimiž jsou nadšeny návštěvy. Nábytek potom ušili místnostem na míru a byt doladili harmonií přírodních odstínů, v níž čistě zazněl kontrastní tón tyrkysové stěny.
Ze dvou jeden
Rodina se dvěma dětmi se dostala spojením dvou bytů k luxusní obytné ploše asi 200 m², ne však k praktickému prostoru pro bydlení. Obrátili se proto na architekty z ateliéru RULES, kteří jim nakonec nový byt nejen navrhli, ale také zrealizovali od nápadu až po nábytek. „Původní byty měly velmi nelogické a nepraktické dispozice, proto jsme se rozhodli všechny existující příčky zbourat a vybudovat nové i s rozvody,“ říká architekt Rudolf Lesňák. Místo zbytečných chodeb, zákoutí a nevhodně řešených místností tu architekti vymysleli logické uspořádání – z předsíně vás široká světlá chodba přivede přímo do rozlehlé denní místnosti s plochou téměř 80 m². Tento otevřený prostor poskytl dostatek místa pro kuchyň, jídelnu i obývací pokoj. Z jedné strany lemuje chodbu zóna dětí s dětským a studentským pokojem i samostatnou koupelnou, z druhé pokoj pro hosty (také s vlastní koupelnou) a zóna rodičů – ložnice rodičů, šatna a koupelna.
Tyrkysová stěna vytvořila v denní zóně zajímavý barevný akcent. Oživila prostor a stala se jeho charakteristickým prvkem.
Většina stěn v bytě je bílá – stěny nesnižují světelnost interiéru a vytvářejí decentní neutrální podklad pro zařízení.
Velké posuvné skleněné dveře spojují denní prostor s rozlehlou terasou.
Atypická sedačka. Kromě tyrkysové stěny výrazně ovlivňuje vzhled prostoru i zajímavá sedačka (B & B Italia).
Dřevěný kubus
Do centra nové dispozice vložili architekti velký dřevěný kubus, do něhož soustředili odkládací prostory – z chodby je přístupná prádelna se šatnou, ze strany kuchyně komora. „Je to takový funkční blok,“ přibližuje Rudolf Lesňák. „Protože není zděný, ale jde o dřevařský výrobek, mohla se položit podlaha v celé denní zóně bytu vcelku, až potom sem stolaři namontovali dřevěné stěny,“ vysvětluje přednosti tohoto řešení architekt. „Výhodou je též flexibilita – v budoucnosti nebude problém například zvětšit komoru a zmenšit šatnu. Dřevěné stěny se dají bez problémů demontovat a prostor lze rozdělit nebo celý využít jinak. Také proto se v našich interiérech snažíme minimalizovat zděné příčky; volíme je jen tam, kde jsou potřebné například na rozvody nebo z hlediska akustiky,“ dodává.
Všechny původní příčky bylo možné zbourat díky konstrukčnímu systému domu – nosnému ocelobetonovému skeletu.
rudolf lesňák, architekt
Sestava vysokých skříněk dlouhá téměř 5 metrů skrývá většinu úložných prostorů.
Nerezová pracovní deska kontrastuje s dřevěnou dýhou na dvířkách. Je odolná a hygienická, kuchyni dodává profesionální vzhled. Na její vyleštění je však potřebný speciální prostředek.
Kuchyňský ostrůvek s barovou částí má skříňky z obou stran.
Venkovní jídelna, která navazuje na tu interiérovou, se už rýsuje v jedné části terasy; v druhé se plánuje dětské hřiště.
Podlaha na terase má strukturu s dřevěnými „ostrůvky“ podobnou té v interiéru.
Dva průhledy
Dalším zajímavým prvkem dispozicí jsou průhledy celým bytem, které prostor otevírají a prosvětlují. První se vám otevře hned po tom, co si v předsíni odložíte kabát – širokou chodbou uvidíte přímo do obývacího pokoje a přes skleněné dveře až na terasu s exkluzivním výhledem. Druhý průhled sleduje rovnoběžnou linii – z ložnice přes šatnu a koupelnu rodičů až do kuchyně, která je stejně jako obývací pokoj spojena s terasou velkým posuvným zasklením. Nezvyklým prvkem v tomto řetězci je skleněná stěna mezi koupelnou a kuchyní. Architekti ji zdůvodňují snahou o přivedení denního světla až do centra dispozice: „Když si člověk ráno čistí zuby, nemusí být někde zavřený. Je na denním světle, což je příjemné, praktické i ekologické,“ tvrdí. Majitelé si však tento nápad pochvalují i z jiného důvodu: „Nejpraktičtější využití nikdo nepředpokládal, přinesl ho až rodinný život. V obrovské vaně s rozměry 1 × 2 m si totiž s oblibou hrají děti i s kamarády. Používají ji jako bazén. A my je přitom máme pod dohledem, i když jsme v obývacím pokoji nebo v kuchyni,“ říká majitel.
Čalounění na stěně za postelí bez čela je aktuálním interiérovým hitem. Chrání stěnu a slouží jako opěradlo při sledování televize.
Z ložnice rodičů se dá vejít do zahrady.
Noční stolky se zásuvkou jsou v jedné rovině s rámem postele a vytvářejí spolu elegantní celek.
„Děti využívají velkou vanu jako bazén – někdy si jich v ní hraje najednou i pět. Rodiče sedící v obývacím pokoji mají děti stále pod kontrolou.“
Zajímavým prvkem dětské koupelny je i gradientní mozaika.
Dětskou koupelnu jsme navrhli hravě, aby se tu děti cítily příjemně, a zároveň střídmě, aby nebylo nutné ji po pár letech předělávat.
Tomáš Huliman, RUDOLF LESŇÁK a Kvetoslava Miľáková, architekti
Průhledy bytem se otevírají ve dvou rovnoběžných liniích – z ložnice rodičů přes šatník, koupelnu a kuchyň a z chodby přes obývací pokoj až na terasu.
Půdorys
byt 217,3 m² + terasa 78,5 m²
Autoři návrhu:
Ing. arch. Rudolf Lesňák,
Ing. arch. Tomáš Huliman,
Ing. arch. Kvetoslava Miľáková.
Legenda:
1 předsíň
2 chodba
3 koupelna a WC pro hosty
4 otevřený denní prostor (obývací pokoj, jídelna, kuchyň)
5 odkládací prostory (komora, šatna a prádelna)
6 ložnice rodičů se šatnou
7 koupelna rodičů
8 pokoj pro hosty
9 dětský pokoj
10 dětská koupelna
11 studentský pokoj
12 terasa
RULES ARCHITEKTI
Rudolf Lesňák, Tomáš Huliman, Milan Grega-Jakub, Kvetoslava Miľáková, Mária Trnovská, Miroslav Šustek, Peter Gajdarík, Erika Hvaťová, Robo Bôžek, Katarína Országhová
www.rules.sk
TEXT Erika Kuhnová
FOTO Dano Veselský
ZDROJ časopis HOME, JAGA GROUP, s.r.o.
Dětské samolepky na zeď
http://www.nasteny.cz/samolepky-na-zed/detske-samolepky-na-zed/