Koupelnové souvislosti

09. 10. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Naše stálá spolupracovnice, designérka Jasna Opavská, tentokrát vzala do parády byt pro pracovně vytíženého mladého muže. A protože se novostavba začala zařizovat dostatečně včas, mohla se do interiérů pustit opravdu z gruntu – nejen od podlahy, ale i od zdí a stěn. Zkrátka od dispozice. Z dispozičních změn v malém bytě vytěžily všechny místnosti, asi nejvíce však koupelna – získala nějaký ten čtvereční metr navíc, a ještě i navázala dobré vztahy s ložnicí.

Do dvoupokojového bytu by se měl po jeho dokončení nastěhovat mladý muž. A protože je pracovně opravdu vytížený a zároveň si potrpí na eleganci – nejen v oblékání, ale i v bydlení, svěřil zařizování interiérové designérce. Jasně se však pohled na půdorys budoucího bytu příliš nezdál, a tak nezůstala jen při přemýšlení o rozmístění nábytku či výběru barevnosti. S majitelem bytu se dohodla na rozsáhlejších úpravách.

Jasnin návrh koupelny: původní chodbičku vedoucí kolem koupelny do ložnice Jasna přičlenila ke koupelně, díky čemuž vznikla místnost s podstatně velkorysejšími rozměry. Záchod není v samostatné místnosti (v bytě s jedním stálým obyvatelem to přece nepřekáží) a v koupelně nestojí osamoceně. Společnost mu dělá bidet, který Jasna doporučuje všude tam, kde se pro něj dá najít místo: „Je to opravdu velmi užitečný pomocník při každodenní hygieně, ale i například při uklízení – prostě další umyvadlo v praktické výšce.“ V původním návrhu koupelny byla kruhová vana, majitel bytu dal však z praktických důvodů přednost sprchovému koutu.
Celkový pohled
„V původním projektu byla kuchyň příčkou oddělena od obývacího pokoje, takže neměla přirozené osvětlení, mezi vstupní chodbou a ložnicí byla chodbička, z níž se vcházelo do ložnice a do koupelny,“ popisuje původní dispozici dvoupokojového bytu Jasna. „Považovala jsem to za promrhaný prostor a nelíbilo se mi, že tak vzniklo mnoho tmavých zákoutí.“ Především v malém bytě jsou chodby a chodbičky opravdu nepřiměřeným plýtváním prostorem, proto ho Jasna chirurgicky zbavila všech apendixů – odstranila příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem, čímž dopřála případnému kuchaři denní světlo a obývacímu pokoji více vzduchu, chodbičku vedle koupelny přičlenila ke koupelně, díky čemuž se malá místnůstka podstatně zvětšila. „Propojení koupelny s ložnicí je dnes moderní, podle mne to však není jen krátkodobá módní záležitost. Je to totiž opravdu praktické, pohodlné a přirozené spojení. Já osobně doporučuji o takovém řešení uvažovat vždy, kdykoli je to možné,“ dodává Jasna. Průchozí koupelny byly v minulosti poměrně nepopulárním řešením, je-li však koupelna dostatečně velká, a pokud tuto zkratku využívá jen jeden člověk, může být velmi příjemná.
Drobnými změnami se vylepšila dispozice bytu – kuchyň získala přirozené osvětlení, koupelna větší rozměry, odbouraly se zbytečné chodby, které v tak malém bytě opravdu nemají místo. „Podle mne je velmi příjemné, když je v malém bytě koupelna přístupná i z chodby i z ložnice,“ tvrdí autorka návrhu Jasna Opavská.

Koupelna

Základ barvám v pánském stylu dala koupelně podlaha – pan domácí měl celkem jasno v tom, že chce mít v celém bytě tmavý laminát. A když v celém bytě, tak proč ne v koupelně? Stejná barva podlahy přece podpoří dojem jednolitosti prostoru, k níž Jasna směřovala už změnami v půdorysu. Jasna tedy zůstala věrná tmavé hnědé i na podlaze v koupelně, místo laminátu však sáhla po osvědčené dlažbě: „Při zařizování koupelny jsem vycházela z obkladů, které byly použity na podlaze i na stěnách. Tato série obsahuje několik příjemných barev, které se dobře kombinují, a také vícero formátů v jednotném modulu a mozaiku, takže se s ní opravdu dobře pracuje. Začala jsem tedy plánem uložení obkladu, kombinací barev a formátů. Spolu s umístěním zařizovacích předmětů a nábytku mi z toho vyšlo členění a rozměry nik, které v koupelně velmi ráda používám. Obložené niky jsou totiž praktickými a zároveň estetickými odkládacími plochami, které se tu vždy hodí. Realizace se v tomto případě sice trochu liší od návrhu, ale tak už to občas chodí. Praxe občas přináší nečekané problémy, které je nutné vyřešit vhodným kompromisem,“ dodává s povzdechem designérka.
Dalším důležitým prvkem, který se významně podílí na vzhledu koupelny, je sanitární keramika: Jasna vybrala sérii, kterou charakterizují oblé tvary – její designér se inspiroval vajíčkem. „Oblé kusy keramiky jako by zjemnily hranatost nik a obkladu a vytvářejí příjemný kontrast se všemi těmi exaktními pravoúhlými tvary. Vnášejí do výrazně mužské koupelny trochu ženské grácie,“ vysvětluje. K zajímavě tvarovaným umyvadlům Jasna nevybrala klasický nábytek pod umyvadlo, ale vysokou štíhlou skříňku: „Je pokračováním sloupku, který odděluje umyvadlo od záchodu s bidetem. A zároveň je to pohodlnýa praktický úložný prostor. Na otevřených nikách tak nemusí zůstat nic rušivého, jen dekorativní předměty.“
Původní návrh koupelny obsahoval velkou vanu s půdorysem připomínající zřezaný kruh, jehož pokračování bylo naznačeno v nikách. Tento originální prvek se sice majiteli bytu líbil, dal však přednost spíše pragmatickému přístupu – denně se sprchuje, tak si vybral sprchový kout. Díky tomu, že je koupelna dostatečně velká, mohl si dopřát prostorný, s atraktivním tvarovým řešením a mnoha praktickými výhodami.
Sprchový kout nemá dveře – co se nehýbe, to se nepokazí, navíc se hladké plochy bez komplikovaných kolejnic mnohem snadněji čistí. To, aby se při sprchování nepokropily všechny stěny v koupelně, zabezpečuje důmyslné tvarování koutu. Toto nepochybně atraktivní řešení však vyžaduje dostatek prostoru. Volba „raději sprcha než vana“ je typicky mužská. Muži totiž přistupují ke koupelně více pragmaticky než relaxačně. Praktickým detailem ve sprchovacím koutu je otočná skleněná stěna s poličkami na všechno, co při sprchování potřebujete. Pohled z koupelny do ložnice a naopak. Koupelna je přístupná ze vstupní chodby i z ložnice – v bytě pro jednoho je takové řešení nejen přípustné, ale má dokonce více praktických pozitiv než negativ. Podobně jako spojení koupelny se záchodem.
Ložnice
Na koupelnu navazuje ložnice, kterou, podobně jako koupelnu, charakterizují výrazné mužské prvky zjemněné ženskou rukou. „Ložnice je maličká a zařízená velmi jednoduše,“ říká Jasna na prahu koupelnových dveří. „Ještě sem přibude mělká skříň u stěny, kterou nám však zatím nedodali. Protože tato místnost je vskutku malá, musí se vyrobit na míru. Bude hluboká jen 45 cm, což na uložení většiny věcí postačí; věšáky budou jinde. Hlavní odkládací prostor – velká šatní skříň – je v chodbě a pro jednoho muže stačí. Místo se ušetří i posuvnými dveřmi.“
Jak v celém bytě, i zde bylo o podlaze rozhodnuto – měla být výrazně tmavohnědá. K tmavým laminátovým parketám vybrala Jasna světlé krémové tapety s rostlinným vzorem: „Tapety se momentálně vracejí ve velkém stylu a je jich opravdu velmi dobrý výběr. Kromě toho, že byly barevným východiskem pro celou místnost, je to takový decentně něžný prvek – mužské barvy a k tomu vzor. Vzory a struktury, které se v této ložnici objevují na tapetě a nábytku, jsou samy o sobě spíše ženským prvkem, v tomto případě však působí téměř neutrálně – nejsou typicky mužské, ale ani výrazně ženské.“
Vizualizace návrhu ložnice. Malá místnost je zařízena velmi prostě – postel, noční stolky a skříň u stěny. Mělká skříň přesně do malé místnosti se musí vyrobit na míru, místo se ušetří i posuvnými dveřmi.
Decentní barevnost z tapety se opakuje i na oknech. Jasna tu použila trendové japonské stěny: „Mužům se většinou nelíbí řasené záclony a závěsy, ale okna je třeba něčím zakrýt, aby se zjemnilo světlo a aby místnost nepůsobila tupě. Japonské stěny jsou takovou mužskou volbou – jsou jednoduché, stíní i decentně dekorují.“
Milí čtenáři, člověk je tvor nespokojený a tato nespokojenost se obvykle projevuje také neustálou potřebou změn v domě nebo bytě. Ve své práci se setkávám s lidmi, kteří téměř přesně vědí, co chtějí, mou prací je jen je nasměrovat. Druhou skupinu tvoří lidé, kteří nemají přesnou představu a potřebují celkově vyřešit prostor tak, aby se v něm cítili opravdu jako doma. V obou případech jde o to, aby prostor vystihoval povahu a naladění majitelů, aby byl ucelený a z pohledu designu vyřešený do detailu. Prostřednictvím této rubriky vám přinášíme minireportáže, které ukazují tento tvůrčí proces na některých mých realizacích. Bude mi ctí, budou-li pro vás inspirací.
TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Dano Veselský
Vizualizace: Jasna Opavská
Kategorie: Koupelny
Tagy: design koupelna Koupelnové předložky sprchový kout Tapety do koupelny
Sdílejte článek

Diskuze