Chcete zhubnout? Pusťte si páru do kuchyně!

02. 11. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Příprava jídel v páře je lety prověřený a osvědčený způsob vaření. Číňané tak vaří už sedm tisíc let, západní civilizace propadla tomuto kouzlu teprve nedávno – s příchodem parní trouby.

Je chytrá, designově krásná a vaří přesně podle posledních trendů: zdravě, bez tuku a soli, a přitom velmi chutně. Vždyť i renomovaní profi kuchaři nedají dopustit na konvektomaty, které kombinují páru a horký vzduch. Domácí parní trouby jsou jejich zjednodušenou variantou.

Uvaří vše, rychle a s polovinou úsilí
V parní troubě uvaříte prakticky cokoliv. Maso bude šťavnaté, zelenina krásně barevná a křupavá, brambory, rýže nebo těstoviny se nerozvaří a puding bude jemný. Pára je k potravinám velmi šetrná, a proto si ponechají většinu vitaminů a minerálních látek a neztratí nic ze své přirozené chuti.

Parní trouby přinášejí i velkou úsporu času. Jelikož se v páře během přípravy nemísí chutě ani vůně, můžete vedle sebe na jeden plech položit maso, ryby, brambory i zeleninu. Celý oběd zvládnete uvařit naráz, bez zbytečně našpiněné haldy nádobí. Pokud spolu vaříte potraviny, jež vyžadují rozdílnou dobu přípravy, vkládejte je do trouby postupně. Ani méně zdatní kuchaři či začátečníci se nemusejí obávat, že by jídlo spálili nebo připekli. Chytré přednastavené programy vaření je spolehlivě provedou přípravou jídla krok za krokem. V parní troubě můžete dokonce zavařovat nebo sterilizovat dětské lahvičky.

A ještě jednu skvělou dovednost parních trub je třeba zmínit: regeneraci potravin čili ohřívání. V parní troubě ohřejete jídlo z předchozího dne tak, že bude chutnat i vypadat jako právě uvařené.

Vyvíječ páry versus spirála
Na českém trhu existují různé typy parních trub. Kromě jiného se od sebe liší i způsobem tvorby páry. V některých parních troubách se pára tvoří přímo v prostoru na vaření pomocí topné spirály. Teplotu a množství páry pro vaření tak ovšem nelze řídit. Naproti tomu parní trouby od společnosti Teka jsou vybaveny vyvíječem páry umístěným mimo varný prostor a pára je do varného prostoru přiváděna tryskami. Nádoba na vodu je uložena vodorovně pod ovládacím panelem. Vnitřní prostor trouby tak není omezen a plechy jsou o třetinu větší než u modelů, které mají nádobku na vodu umístěnou vlevo od varného prostoru trouby.

Po skončení zvoleného programu vaření začne uvnitř trouby proces odčerpávání dvou třetin páry, zbytek se zachytí na dně trouby. Odčerpaná pára se vrací zpět do nádržky. Jakmile je tento krátký proces ukončen, objeví se na displeji END a troubu lze otevřít.

Vestavné parní trouby Teka jsou celonerezové, přičemž vnější strana je opatřena otiskuvzdornou povrchovou úpravou. V horní části trouby je umístěn řídicí panel s dotykovým ovládáním. Uvnitř trouby s objemem 35 litrů najdeme čtyři úrovně umístění plechů. Množství a teplota páry (v rozmezí od 40 °C do 100 °C) jsou řízeny elektronicky. Model Teka HKX 960 S nabízí čtyři stupně vaření, čtyři přednastavené programy vaření a dva druhy ohřevu jídla. U modelu Teka HK 930 S najdete také čtyři stupně vaření a jeden způsob ohřevu. Oba mají funkci automatického rozmrazování jídel podle hmotnosti a samozřejmostí je dětská pojistka.

Nádržka na vodu pojme 1,2 litrů, což je dostatečné množství pro jeden cyklus vaření. Když je třeba vodu doplnit, trouba vyšle zvukový signál a na displeji začne svítit příslušná ikona. Při každém vaření je vhodné použít vodu čerstvou. Omezíte tím tvorbu vodního kamene. Nicméně parní trouby od společnosti Teka mají vestavěný změkčovač vody (stejně jako u myček), který stačí nastavit na správnou hodnotu. Pokud je potřeba již usazený vodní kámen odstranit, rozsvítí se na troubě příslušná kontrolka. Pak stačí spustit čisticí program. K běžné údržbě trouby nebudete potřebovat žádné drsné čističe. Vnitřek trouby jednoduše otřete kuchyňským hadříkem.

Více informací naleznete na www.teka.com.

Kategorie: Kuchyně
Tagy: design kuchyň parni trouba Vestavné spotřebiče Vestavné trouby
Sdílejte článek

Diskuze