Nevyrovnané kuchyně

Nevyrovnané kuchyně

24. 09. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Ne vždy je prostor určený pro kuchyň dokonalý. Realita, to nejsou výstavní kóje veletrhů, atak mnozí zvás stojí před problémem, jak vyřešit prostor pod šikminami podkroví či vnepravoúhlé místnosti. Nebo prostě jen chcete být jiní. Máte dvě možnosti – přizpůsobit se prostoru, nebo vytvořit protiklady, které se budou přitahovat.

Nemáte problém, jen chcete být jiní?

Svoje bydlení si představujete jako stoprocentní originalitu, vyjadřující vaši individualitu avlastní vkus? Zkuste jiné tvary jiných kuchyní! Možná vás osloví oblouky, které začínají být populární všeobecně vbytovém designu. No aco, že máte velký čtvercový prostor vyčleněný pro kuchyň? Kdo říkal, že musíte mít skříňky od stěny po stěnu? Kouzlo originality vdechne prostoru už jemný oblouk barového pultu či kuchyňského ostrůvku. Zvláštně vypadá například kuchyň vestavěná do čtvercové niky, která ale uprostřed vytváří kruh – buď pomocí pracovní desky, nebo díky zakřiveným předním hranám advířkům skříněk. Pohyb uvnitř kruhu je pro člověka velmi přirozený apraktický.

Chcete-li tak trochu jinou kuchyň, vytvořte si kuchyňský ostrůvek ve tvaru oblouku. Vnese do prostoru méně přísnou aodlehčenou atmosféru. (foto: Koryna) Dnes už není problém přizpůsobit kuchyňské skříňky isdvířky tvaru pracovní desky, proto se neomezujte jen na pravoúhlá řešení. (foto: Merito)
Nudí vás přísné astrohé minimalistické kuchyně vdokonale rovných tvarech? Zkuste křivky aobliny vcelkovém ztvárnění kuchyňské linky. Oblouky jdou do módy aoživí iten nejvíce strohý prostor.

Zajímavá je také zvlněná kuchyň. Volně umístěná vprostoru anezávislá na tvarech prostoru. Rovnou stěnu využijte na plně uzavřené skříňky či vestavěné spotřebiče apracovní plochu ise spodními skříňkami nechte volně plout vprostoru. Takové řešení přijde vhod ve starých rekonstruovaných prostorech, kde stěny často nesvírají pravé aani výrazně jiné úhly, zkrátka kde jsou jen křivě postavené stěny. Než byste se měli trápit svyplňováním prapodivných škvír vkuchyňské lince, která ukřivých stěn stejně nebude sedět, raději si vyberte vlny aoblouky vprostoru ake stěně dejte jen to nejnutnější.

Na křivé či šikmé stěny astropy se musíme dívat jako na výhodu, která zatraktivní prostor. Chcete-li ho vhodně využít, zkuste spojit výhody typizovaných sektorových kuchyní svýhodami několika kusů skříněk vyrobených na míru, které dořeší problém šikmin anepravých úhlů. Nebo se prostě odpoutejte od tvaru asměru stěn akuchyň umístěte do prostoru avšechny další tvary či plochy berte jako dekorativní prvek.

Když je nad hlavou šikmo

Podkrovní prostor vždy nabízí netradiční řešení bydlení, což je spojeno skreativitou asnadhledem při využívání prostoru. Dýchá tu totiž genius loci ibez dokonalého interiéru. Chce to však povolit uzdu fantazii aznepohodlných, špatně osvětlených či chladných prostorů mohou vzniknout fascinující zákoutí aoku lahodící prostorová řešení kuchyně spraktickým využitím. Nízká podchozí výška, šikmý strop, úzký prostor – to vše může být pro někoho neřešitelný problém, pro jiného zase výzva.

Je důležité dívat se na takový prostor snadhledem apochopit ho. Často musíme přistoupit květším kompromisům, protože podkroví je prostor, jemuž se člověk musí vmnohém přizpůsobit. Právě ty nepraktické ana první pohled nevyužitelné prostory ale napomáhají vytvořit kouzelná zákoutí stajemnou atmosférou. Podkroví se pro kuchyň na míru přímo nabízí ačasto to ani jinak nejde. Nemusíme se toho bát. Důležité je respektovat daný prostor azdánlivé nevýhody množství šikmin anepravidelností proměnit ve výhody prostoru apovýšit je na krásno. Musíme však pamatovat na bezpečné apohodlné stání vdostatečné vzdálenosti od šikmého stropu atomu přizpůsobit například hloubku spodních skříněk apracovní desky. Jsou-li vprostoru přiznány konstrukční prvky krovu, jásejte radostí – kuchyň bude oto atraktivnější. Posviťte si na ty konstrukce aumístěte na ně osvětlovací tělesa, která prostor rozehrají adodají mu větší plasticitu. Nebojte se tvarově přizpůsobit horní skříňky existujícím konstrukcím aukotvěte je na ně nebo je prostě vynechte ahorní část kuchyně vyřešte jen policemi, sušenými bylinkami či květinami.

Další možností je vyzvat podkrovní prostor na souboj řešením, které se mu nepřizpůsobí. Je to však cesta kompromisu vodkládacích plochách aprostorech. Možná je nebudete až tak potřebovat, když nebudete mít tak velké množství věcí adrobností, zvláště kuchyňských. Takové řešení chce nadhled, nesmíte se poddat pouze praktickému hledisku.

Když je šikmo všude kolem

Stěny bez pravého úhlu nemusejí představovat problém. Kuchyňskou linku můžete přizpůsobit stěnám aprostor vrozích světším než 90tistupňovým úhlem využijte na odkládací police, jejichžzadní strana bude kopírovat stěnyapřední strana se přizpůsobí kuchyňské lince. Přísné podřízení danému prostoru odlehčí jeden rebelující prvek, například barový pult, který bude umístěn volně.

Pokud se nechystáte přizpůsobovat anemáte představu, jak netypický prostor využít, obraťte se na odborníky. Netypické prostory jsou pro interiérové designéry aarchitekty výzvou. Pomohou vám odpoutat se od přesných tvarů místnosti aměření potřebných centimetrů. Vždy totiž jde odobrý nápad, který je unetradičních prostorů nezbytný.

TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem avydavatelství

Kategorie: Kuchyně
Tagy: design interier kuchyň podkroví
Sdílejte článek

Diskuze