Jak důkladně vyčistit nábytek? Odborné tipy pro čištění všech typů
Dokázali byste si představit, že čištění nábytku může být jednou z nejjednodušších domácích prací, které vás čekají? Ať už jste investovali do drahého nábytku, pořídili jste si nějaké kousky ve výprodeji nebo jste se dostali k nábytku z pozůstalosti, určitě budete chtít udělat několik kroků, abyste si tyto krásné kusy udrželi v dobrém stavu. Správná péče a čištění jsou důležitou součástí pro zachování vzhledu nábytku pro dlouhá léta krásy a používání.
Aby nábytek dlouho vydržel, tak v první řadě uchovávejte všechny kusy mimo dosah slunečního světla a zdrojů tepla. Ty mohou vysušovat dřevo, nátěry, kůži a vlákna čalounění. Už jste určitě někdy učinili šokující objev – skvrna na opěradle oblíbené židle nebo zaschlý kruh od vody na desce stolu v obývacím pokoji. To se bohužel stává občas každému. Můžete to však napravit. Pomůžeme vám najít způsob, jak vyčistit jakýkoli kus nábytku a udržet ho jako nový.
Malovaný nábytek
Každodenní péče: Malovaný nábytek se udržuje v čistotě téměř nejsnadněji. Jednou týdně jej oprašte nebo otřete hadříkem navlhčeným vodou. Dbejte na to, aby na povrchu nezůstaly skvrny od vody, protože jinak zaschnou a mohly by tak zanechat trvalé stopy.
Speciální čištění: Pokud má váš kus lakovaného nábytku skvrny na viditelných plochách nebo jste na něm objevili škrábance a rýhy, budete určitě chtít provést veškeré možné opravy, abyste se jich zbavili. Případné šrámy jemně obruste, ale dávejte pozor, abyste lakovaný povrch nepoškodili více, než je nutné.
Pečlivě slepte a sevřete všechny uvolněné spoje. Co nejlépe přizpůsobte barvu nátěru nebo vyberte barvu novou a kus uveďte do téměř dokonalého stavu. Pro co největší ochranu přidejte na závěr olejový nátěr.
Dřevěný nábytek
Každodenní péče: Předtím, než se rozhodnete, jak nábytek čistit, musíte zjistit, jakou má povrchovou úpravu. Měli byste si najít informace o čisticích a ošetřujících prostředcích pro dřevěný nábytek a informace o odstranění nahromaděných povrchových úprav (vosk, lak), abyste odhalilid krásné dřevo pod nimi.
K pravidelnému leštění nábytku byste měli používat hadřík, který nepouští vlákna. Na hadřík použijte jen trochu leštidla na nábytek a povrch jemně otírejte, abyste získali krásný lesk. Při výběru leštidla na nábytek používejte pro každé čištění vždy stejný typ, buď na bázi oleje, nebo vosku, abyste zabránili vzniku šmouh od leštidla. Kdykoli je to možné, otírejte ve směru vláken dřeva. Pokud máte rádi starožitnosti, tak jste si jistě vědomi jejich zvláštních potřeb.
Speciální čištění: Když přijde čas na odstranění nahromaděného vosku, použijte buď minerální líh, nebo syntetický terpentýn s měkkým hadříkem, který nepouští vlákna. Přípravkem očistěte celý kus, nikoli pouze znečištěnou oblast.
Kožený nábytek
Každodenní péče: Protože kůže může vyschnout a popraskat, doporučujeme, abyste svůj cenný kožený nábytek uchovávali alespoň dva metry od zdrojů tepla a mimo dosah přímého slunečního světla. Kus čistěte vlhkou houbou nebo měkkým hadříkem a pravidelně jej oprašujte.
Speciální čištění: Při nadměrném znečištění použijte k čištění roztok 1/4 šálku bílého octa s 1/2 šálku vody a vyčistěte jej měkkým hadříkem. Následně vyperte kožené sedlo mýdlem pro to určeným. Nábytek otřete suchým měkkým hadříkem.
Čalouněný nábytek
Každodenní péče: Udržujte čalouněný nábytek mimo dosah přímého slunečního světla, protože většina látek jinak bledne. Povrchy vysávejte každý týden. Polštáře a podušky pravidelně obracejte, aby se obě strany opotřebovávaly rovnoměrně. Můžete také pečlivě aplikovat speciální prostředek, který pomáhá odpuzovat skvrny a fleky.
Speciální ošetření: Pokud jde o čištění, začněte tím, že setřete všechny skvrny a rozlité tekutiny, jakmile si jich všimnete. Následně aplikujte speciální přípravek pro čalouněný nábytek.
Proutěný a rákosový nábytek
Každodenní péče: Přírodní vlákna proutěného a rákosového nábytku mají tendenci vysychat, proto je důležité udržovat tyto kusy mimo dosah slunce a zdrojů tepla. Pravidelně utírejte prach a často vysávejte, aby se prach dostal ze škvír v povrchových úpravách.
Speciální ošetření: Pro obnovení poddajnosti a vlhkosti sedacího nábytku z přírodních vláken umístěte kus do vany plné teplé vody nebo jej venku postříkejte zahradní hadicí. Pomůže to zpomalit štěpení vláken a prodloužit životnost vašich kusů.
Pokud se o svůj nábytek budete dobře starat, bude vypadat skvěle a vydrží vám dlouhá léta. Nedřete se s ním, ale buďte důslední a pečliví při ošetřování jednotlivých typů. Díky tomu ušetříte spoustu peněz a budete se z nábytku těšit po celou dobu jeho životnosti.
Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com
Zdroj: Expert Tips on Cleaning Every Type of Furniture (thespruce.com)