Proměna desetiletého bytu: Z klasiky se stalo nadčasové bydlení s ukrytým barem
Třípokojový byt v nadstavbě v obytném bloku v Bratislavě měl jen deset let, když prošel výraznou proměnou. Dispoziční změny se ho dotkly minimálně, zato vizuálně se změnil k nepoznání. Za perfekcionistickým řešením pro rodinu s malým dítětem stojí architekt Eugen Kullman.
Byt se nachází v místní části pěti set bytů v městské časti Ružinov. Na pětipodlažním cihlovém obytném bloku se třemi vchody byla v roce 2012 vybudovaná nadstavba se dvěma plnohodnotnými podlažími a jedním ustoupeným. Architektonicky se vyznačuje minimalistickým ztvárněním a velkoformátovými okny.
Luxusní výraz, útulnost i světlo
Původní koncept bytu posloužil pro zformulování jasných představ o novém uživatelském komfortu včetně specifického designu interiéru v monochromatickém provedení, vysoké kvalitě materiálů a upravenou elektroinstalací v souladu s žádaným standardem.
Z bytu byly odstraněny všechny zařizovací prvky i příčka do kuchyně. Vstup do bytu se nachází přibližně uprostřed obdélníkové dispozice. Praktické řešení rozděluje půdorys na intimní zónu vlevo se dvěma pokoji – ložnicí a dětským pokojem s orientací do tišší strany – a společenskou zónu po pravé straně s obývacím pokojem spojeným s kuchyní.
Do všech prostorů se vstupuje z předsíně. Koupelna s vanou a umyvadlem se nachází proti vstupním dveřím, WC je situováno samostatně hned vedle. Ke kuchyni přísluší plnohodnotnými dveřmi uzavíratelná komora s pračkou.
Charakter bytu poplatný nadčasovosti
Příčné prosvětlení interiéru přispívá k ideálním světelným podmínkám a domácímu pohodlí. Estetika bytu vyjadřuje vyhraněný vkus jeho aktuálních obyvatel se smyslem pro nadčasový přesah. Potvrzuje to absolutní převaha šedé barvy a volba materiálů s garancí dlouhověkosti.
Idea designové skladby interiéru je nejlépe identifikovatelná ve společenské zóně. Tvoří ji šedomodrá rohová stěna s rastrem štěrbin, které decentně vymezují jednotlivý skříňový úložný prostor.
Tento souvislý kus nábytku ve tvaru písmene L přechází z předsíně do kuchyně. Kompozičně ho uzavírá černá kuchyňská linka včetně černé zástěny, pracovní desky, dřezu a vodovodní baterie. „Součástí stěny jsou bezfalcové dveře do komory,“ doplňuje autor projektu.
Byt má do detailu promyšlené povrchy a prvky
Kuchyňský ostrůvek na místě původní příčky efektně sjednocuje zastoupené odstíny, a tím příjemně „rozrušuje“ jednobarevně laděné větší celky domácnosti. Ostrůvek zvýrazňuje textura leštěného kvarcitu.
Fotogalerie obsahuje i původní vzhled bytu!
Jídelní část prezentuje kulatý jídelní stůl většího průměru ve stejně matném dezénu jako kuchyňská linka s místem pro čtyři a více židlí. „V nice v obývacím pokoji se důmyslně ukrývá i bar a elegantně za perforovanou částí i klimatizace,“ dále upřesňuje autor.
Další zařízení představuje šedá rohová vícemístná sedačka umístěná volně v prostoru. Vnější hrana sedačky na centimetr přesně navazuje na linii stěny, která sem vede z předsíně.
Zónu završuje nízká podélná černá skříňka s dotykovým otevíráním a měkký koberec. Ozvláštněním je konferenční stolek ve tvaru válce losově růžové barvy. Tento odstín se opakuje v podobě skříňky pod umyvadlem v koupelně.
Byt plný harmonie
Harmonický dotyk interiéru dotváří celoplošná dřevěná podlaha z běleného dubu. „Černý gres na stěnách v koupelně a na toaletě nechává vyznít kresbu šedého gresu na podlaze,“ podává vysvětlení architekt.
Klidně, harmonicky a organizovaně působí i ložnice laděná do šedé. Prim v ní hraje manželská postel s čalouněným čelem. Neprůhledný, nařasený, textilní – představuje kromě své hlavní funkce nenápadný dekorační prvek a místo prakticky zútulňuje.
Obnovený desetiletý byt v Bratislavě
autor: Ing. arch. Eugen Kullman
lokalita: městská část Ružinov, Bratislava
plocha: 90 m2
projekt: 2022
realizace: květen 2022 – leden 2023
Fotogalerie
Text: Katarína Mácová
Foto: Pavel Kudiváni