Koupelna v paneláku

31. 07. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Velikost koupelny je relativní pojem. Důležité je jen uvést v soulad naše požadavky s velikostí místnosti. Běžně si člověk představuje koupelnu vybavenou pohodlnou vanou a umyvadlem, s místem na pračku a koš na prádlo, na […]

Velikost koupelny je relativní pojem. Důležité je jen uvést v soulad naše požadavky s velikostí místnosti. Běžně si člověk představuje koupelnu vybavenou pohodlnou vanou a umyvadlem, s místem na pračku a koš na prádlo, na stěnách poličky nebo skříňky.

Čtyři čtvereční metry jsou ažaž, šest je přímo královský prostor. K tomu záchod – tak necelý čtvereční metr, je-li okolo metru, vměstná se i umyvadélko – no co víc si přát. V reálném životě stojí běžný našinec většinou bezradně před koupelnou jen o málo větší než tři čtvereční metry (často i menší). Potom má v zásadě dvě možnosti – buď přizpůsobí rozměry koupelny svým představám o jejím zařízení a vybavení, nebo naopak přizpůsobí svoje nároky rozměrům koupelny. Všechno se dá – chce to jen správným směrem kousek vybočit z takzvaného standardu.

Hledání místa

I v paneláku se dá koupelna zvětšit. Pokud jste se doposud nezbavili pověstné umakartové nádhery, budete to mít dokonce ještě snazší – k bourání nebude zapotřebí těžká technika, postačí správně se rozzlobit a mít po ruce sbíječku. Dříve než se však pustíte do ničení, promyslete si, jak poté všechno uvedete do stavu, který nadchne všechny návštěvy.

Jestliže jste nespokojeni s velikostí své koupelny, nemá smysl jít nejjednodušší cestou – tedy postavit téměř stejnou koupelnu z nových materiálů a nainstalovat nová zařízení na původní místo. Chce to trochu odvahy, pár nápadů a patřičné informace. Nebo šikovného architekta – například z dobrého koupelnového studia. Koupelna může zůstat na původním místě a zároveň se trochu rozšíří – třeba o prostor chodbičky, kterou můžete oželet, nebo o část kuchyně či pokoje. Ani panelové stěny nemusejí zůstat neměnné. Dají se do nich vyřezávat otvory nebo dokonce úplně zbourat. Likvidace panelové stěny však není ani levná, ani čistá záležitost, a někdy je nutné nahradit stěnu jinou nosnou konstrukcí (například nenápadnými ocelovými sloupy a překladem). Důležité je nepouštět se do likvidace stěn bezhlavě. Každý zásah do panelové konstrukce by měl posoudit statik, na zásah do jakékoli nosné stěny rozhodně potřebujete nejen jeho posouzení, ale i odborný projekt a stavební povolení.

Někdy pomůže, pokud se koupelna otevře a propojí s jiným prostorem – například s ložnicí. Místo na další zařízení se tím možná nezíská, ztratí se však pocit stísněnosti a rozhodně se ušetří alespoň prostor, který předtím zabíraly otevřené dveře. Tato možnost však v bytě s jednou koupelnou nehrozí, a navíc ne každý má na otevřenou koupelnu povahu a odvahu. Pro ty jen trochu odvážné je ke zvážení kompromis s posuvnými dveřmi (nejlépe z matného skla).

V malém prostoru často dokáže ovlivnit možnosti zařízení i zdánlivá maličkost, jakou je poloha či počet dveří. Pomoct může i spojení koupelny se záchodem – v koupelně se tím možná nezíská příliš místa, bude však více místa alespoň pro pohyb a rozhodně pocit bude úplně jiný. Tento krok je však třeba dobře zvážit zejména v početnějších rodinách. V některých případech je dobré oddělit WC nízkou stěnou nebo krátkou odlehčenou příčkou, například z efektního sklobetonu.

Další možností, jak se elegantně a definitivně vyrovnat s malou koupelnou, je přestěhovat ji – zejména je-li byt celkově dostatečně velký a pouze koupelna je tmavou výjimkou, případně můžete-li oželet některou z místností v bytě (například nejmenší pokoj za kuchyní). Jedinou podmínkou je, aby v dosahu nové koupelny byla všechna potřebná stoupací potrubí. To je i důvod, proč se koupelna nejsnadněji stěhuje na místo bývalé kuchyně nebo do pokoje, který s kuchyní nebo původní koupelnou vhodně sousedí. Jakékoli rošády je však lepší svěřit do rukou odborníka na bytové šachy, tedy architekta.

Výběr zařizovacích předmětů

Základem je přizpůsobit velikost a tvary zařizovacích předmětů prostorovým možnostem. Výrobci již dříve reagovali na poptávku po sanitě menších rozměrů, která by zároveň splňovala náročná estetická kritéria. Čisté tvary, jasné prosvětlené linie a netradiční řešení prvků jsou navrženy tak, aby umožňovaly maximální úsporu prostoru a zpřístupnily kvalitní a elegantní keramiku i domácnostem s malými panelákovými koupelnami. Existují ucelené sestavy výrobků vyvinuté speciálně pro miniaturní panelákové koupelny, které se doslova poskládají v prostoru.

Problém při zařizování malé koupelny představuje vana – největší zařizovací předmět v koupelně. Proto se o něm vyplatí náležitě pouvažovat. Někdy pomůže, pokud si vyberete menší model vany, případně umístíte-li kratší vanu jinak (například u kratší strany dlouhé a úzké koupelny) – místnost se změní k nepoznání, najednou je v ní dostatek místa na všechno ostatní. Samozřejmě výrobci pamatovali na problémy majitelů koupelen malých rozměrů a vymysleli vany normální délky tvarované tak, aby se v nich mohl koupat člověk průměrného vzrůstu, a zároveň aby se v koupelně mohly otevřít dveře běžných rozměrů. Vana je v nohách užší, takže zabere méně místa, ale koupelový komfort se tím v podstatě nemění.

Je-li vaše koupelna skutečně malá, možná bude řešením sprchový kout nebo sprchová kabinka, pro kterou je třeba podstatně méně místa než pro vanu, a přitom je očista v nich jistě praktičtější a relaxace možná ještě příjemnější než ve vaně (zejména srovnáte-li obyčejnou vanu s masážním sprchovým boxem nebo panelem). Nejméně místa zabere půlkruhový rohový sprchový kout. Jestliže si ho při rekonstrukci zvolíte namísto vany, určitě zůstane dostatek místa například i pro pračku. Řešení existuje i v tom případě, dokážete-li se koupání sami zříct, ale nedokážete ho odepřít svým dětem – hluboká a prostorná sprchová vanička dětem na koupání jistě postačí.

V malé koupelně byste se rozhodně neměli vzdávat nápadného designu. Spíše naopak. Dobří designéři totiž dokážou s vtipem vyřešit problémy malých místností a navrhnout malé, efektní a zároveň praktické zařízení s různými vychytávkami a promyšlenými detaily. Díky designu se například nemusíte v malém prostoru automaticky vzdávat ani takové příjemné vymoženosti, jakou je bidet.

Barvy a struktury
Do tmavých odstínů v malé koupelně se raději nepouštějte. Obecně platí, že pro malé prostory jsou vhodnější světlé odstíny, které koupelnu opticky zvětší a prosvětlí. Je však pravda, že tmavé až černé barvy jsou nyní moderní a vnášejí do koupelen eleganci a tajemnost. S jistou dávkou rizika jsou tedy přístupné i v malých prostorech, ale musejí se správně dávkovat a vyniknou zejména ve spojení s dobře vyřešeným osvětlením, které zdůrazní jejich eleganci. Netýká se to sanitární keramiky, která by rozhodně měla zůstat ve světlých odstínech. Čemu byste se však určitě měli vyhnout, jsou výrazné a velké vzory, ty v malé koupelně skutečně nemají co pohledávat.

V malé koupelně zkombinujte maximálně tři základní barvy, dvě však úplně stačí. Mnoho barev v malém prostoru opticky rozbíjí celek, a tím by koupelna působila mnohem menší a stísněnější. Obklady nemusejí sahat až ke stropu, stačí do výšky hlavy. Zvolte i stejný formát obkladu, maximálně do rozměru 30 × 30 cm.

Nábytek a doplňky
I malá koupelna potřebuje odkládací plochy. A nejen poličky, které po zaplnění všemi potřebnými drobnostmi zničí její eleganci. Mnoho drobných předmětů totiž rozbíjí jednolitý a ucelený vzhled koupelny. Popřemýšlejte proto nad důmyslnými odkládacími plochami již při návrhu, protože k tomu můžete využít různé niky a hluché kouty, do nichž umístíte zabudované skříňky nebo police. Vhod přijde i skříňka pod umyvadlem, která ukryje dostatek věcí běžné potřeby v koupelně. Velikost a tvar nábytku musejí být rovněž přizpůsobeny prostorovým možnostem. Malé triky s jednotným tvarem doplňků, jako jsou držáky mýdel či kelímky nebo držáky toaletního papíru, též přispívají k vnímání prostoru jako celku, a tím, sice v malé míře, ale přece k dojmu většího prostoru. Odlehčeně působí skleněné doplňky, které svou hmotou splývají s okolím.

Starý známý trik ke zvětšení malého prostoru je použití velkých bezrámových zrcadel jako součásti obkladu stěn. Avšak pozor, příliš mnoho zrcadel škodí. Pokud by zrcadla byla umístěna proti sobě, vytvoří efekt nekonečnosti, což není velmi příjemné a navíc to zhoršuje vnímání obrazu v zrcadle. I umístění v blízkosti záchodové mísy je třeba si ohlídat.

Dalším osvědčeným trikem je sklo – nahradíte-li mléčným sklem všechny dveře, stěny a zástěny, které se jím nahradit dají, téměř jako kdybyste koupelně opatřili okno. Nebo alespoň okénko. V případě, že budou skleněné dveře posuvné, získáte nejen efekt prostornosti, ale i skutečný prostor navíc.

Velkou roli ve vnímání prostoru sehrává i osvětlení. Hra se světlem dokáže lidské oko neuvěřitelně oklamat. Panelákové koupelny se většinou nacházejí uprostřed dispozice bytu, bez přirozeného osvětlení. O to více je třeba si pohrát s umístěním a intenzitou světel. Jednou z možností, jak dostat do koupelny denní světlo, je neprůhledná prosklená plocha nebo příčka ze skleněných tvárnic, například mezi koupelnou a ložnicí či kuchyní.

Několik tipů pro malé koupelny:
• Před umývadlem by mělo být nejvíce obslužného prostoru, je to nejvyužívanější prvek koupelny.
• Vyberte si umyvadlo s menší hloubkou – asi 45 cm, v extrémně malé koupelně i menší.
• Závěsný záchod s hloubkou 48 cm nebo kombinovaný záchod s hloubkou 60 cm jsou do malých koupelen vhodnější.
• Vyměňte vanu za sprchový kout, který se vejde skutečně do každé koupelny bez snižování komfortu, protože na místě bývalé malé vany může stát velký, luxusní sprchový kout s masážními tryskami či vyvíječem páry.
• Jestliže se nemůžete vany vzdát, vyberte si takovou, která bude odpovídat rozměrům koupelny a zbytečně ji nebude zaplňovat. Na trhu je široká škála tvarů a velikostí, které při stejném komfortu koupání poskytnou místo i pro umístění umyvadla či otevírání dveří.
• I do koupelny, která nepatří mezi ty největší, se vměstná vana zároveň se sprchovým koutem, tzv. dvojčata – vana s integrovaným sprchovým boxem nebo alespoň s jedním koncem uzpůsobeným pro pohodlné stání a opatřeným sprchovou zástěnou.
• Rohová vana není vhodná do malé koupelny, protože ve skutečnosti místo nešetří. Centimetry čtvereční nepustí. Lze to snadno spočítat, a pokud nevěříte matematice, můžete si to nakreslit na čtverečkovaný papír. Do malé koupelny se vejde jen rohová vana vhodná k sezení.
• Sníte-li o bidetu, řešením může být baterie umyvadla s bidetovou sprškou nebo dražší a luxusnější varianta – záchodová mísa s funkcí bidetu.
Starší byty mívají někdy zbytečně mnoho chodbových prostorů. Zkuste popřemýšlet, zda se nedají využít ve prospěch koupelny.

Kamila Ďuríková, Erika Kuhnová
Foto: Duravit, Duscholux, Roca
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny Rekonstrukce bytu
Tagy: byt cinzak interier koupelna Koupelna v paneláku koupelnový nábytek Luxusní byty Malá koupelna panelak
Sdílejte článek

Diskuze