Zdroj: Michaela Kociánová

Malý byt o ploše 40 metrů čtverečních rozdělili na polovinu. Vznikly tak dva útulné byty

28. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Řekli byste, že je dobrý nápad předělit byt s plochou 40 metrů čtverečních na dvě samostatné části? Většina z nás by si určitě pomyslela, že ne, vždyť je to i tak malý byt. Ale díky vysoké světlé výšce, jakou můžeme vidět jen ve starých stavbách, se to podařilo. Z bytu s nevelkou podlahovou plochou jsou dnes dva – architekti ze studia Reaktor ho překrojili přesně na půl.

„Modrák“ a „Žluťák“

 „Kutlochy“, jak architekti nazývají vzniklé bytečky nejsou dvojčaty jen vzhledem k podobné podlahové ploše, ale i vzhledem ke způsobu rekonstrukce. Interiér každého z nich se odvíjí od textury původních omítek. Díky ní vzniklo pojmenování „Modrák“ a „Žluťák“. „Modrák“ je celkově tmavší, pohrává si s černými doplňky a kouřovým sklem. „Žluťák“ působí jako protiklad – kombinuje jemnější a světlejší odstíny s průsvitným prosklením.

Přečtěte si také:
Podkrovní byt jim už nestačil, proto si předělali starou půdu nad ním a tím si zvětšili bydlení

Rozdělení starého bytu na dvě menší, ale přitom stejné části autoři promítli i do detailů, které jsou pro oba dceřiné byty totožné. Patří k nim zejména skleněné příčky mezi kuchyní a koupelnou, které propouštějí světlo až do útrob půdorysu. Kuchyňská linka hmotou navazuje na koupelnový nábytek, přičemž vzniká optický klam zrcadlení dřezu, baterie a skříněk.

Malá koupelna

Kuchyňská linka hmotou navazuje na koupelnový nábytek, přičemž vzniká optický klam zrcadlení dřezu, baterie a skříněk. Zdroj: Michaela Kociánová

Přečtěte si také:
Video: Dívka žije v bytě o velikosti 7 metrů čtverečních a platí za něj 14 tisíc Kč měsíčně

Kouzlo původní výmalby

Proměněný prostor nepotřebuje žádné obrazy ani dekorace. Tou nejvýraznější jsou totiž místa, na kterých zůstala zachována stará oškrábaná výmalba. I když kdysi se i drobné praskliny na stěnách považovaly za defekt, v tomto prostoru připomínají minulost a dokreslují interiér jako umělecké dílo. Nejen praskliny, ale i svary, škrábance a viditelné tahy štětcem jsou v celém bytě vítané, umocňují atmosféru jedinečných prostorů.

Využity jsou i původní prvky.

Proměněný prostor nepotřebuje žádné obrazy ani dekorace. Zdroj: Michaela Kociánová

Jediné, co na těchto stěnách přibylo, jsou značky od elektrikáře na osazení vypínačů, poznámky dělníků a takzvaný vágrys, tedy vodorovná linie ve výšce 1 m usnadňující přesné osazení všech vrstev rekonstrukce.

Vestavěná patra na spaní

Zvětšení podlahové, respektive obytné plochy přinesla vestavěná patra. Ocelová konstrukce v obou bytech slouží primárně na spaní a relax. Zábradlí pater je vypletené nerez lanky, přičemž v obou místnostech odkazuje na secesní zábradlí činžovního domu – i když v odlišném dekoru. Spací kouty architekti dotáhli k dokonalosti vyštukováním bez výmalby. Skrz průsvitný matný lak pronikají stopy po hlazení omítky řemeslníky.

Postel se vyjímá nad bytem.

Ocelová konstrukce v obou bytech slouží primárně na spaní a relax. Zdroj: Michaela Kociánová

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Michaela Kociánová, www.tacofoti.cz
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byty interier malé byty rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze