Nechat starou podlahu, nebo vyměnit?

29. 04. 2011
Diskuze (1)
Sdílet

Univerzální odpověď na otázku, jak naložit se starou dřevěnou podlahou, neexistuje. Opravit se totiž dá téměř každá, vše závisí jen na vkusu a možnostech. Umíte-li ocenit atmosféru časem prověřené kvality, máte-li dostatek trpělivosti a hlavně […]

Univerzální odpověď na otázku, jak naložit se starou dřevěnou podlahou, neexistuje. Opravit se totiž dá téměř každá, vše závisí jen na vkusu a možnostech. Umíte-li ocenit atmosféru časem prověřené kvality, máte-li dostatek trpělivosti a hlavně financí, stará podlaha vám bude sloužit dlouhé roky.

 

Než začnete přemýšlet o tom, co provést se starou dřevěnou podlahou, měli byste vědět, jak je stará a co tvoří její podklad. Bez této informace vám nezbývá nic jiného, než část podlahy rozebrat a zjistit její skutečný stav. Rekonstrukce podlahy totiž není jednoduchá ani levná záležitost. V případě povrchové úpravy (přebroušení, vytmelení, lakování nebo olejování) se průměrné náklady pohybují mezi 300–500 Kč za m2, pokud si vyberete komplikovanější a cenově náročnější systémy, můžete počítat s cenou 750–1 000 Kč. Nic z toho nemá příliš smysl, je-li podlaha nalepená na špatný podklad. V historických budovách to většinou bývá škvárobeton, někdy jen samotná škvára, přičemž parkety jsou ledabyle připevněné na roštech, které mohly časem prohnít. Pak je třeba podlahu zcela rozebrat a zbavit se tohoto odpadu. Bydlíte-li navíc v centru města v pátém poschodí bez výtahu, může to být problém a renovace se prodraží.

V minulosti se upřednostňovaly zejména dubové podlahy, jejich největším nedostatkem však bývá vysušení. Poznáte to podle toho, že jsou mezi vlysy mezery. foto: Bona, thinkstock.cz

Vyzbrojte se trpělivostí

Když se pustíte do kompletní opravy podlahy včetně podkladu, musíte počítat s tím, že jde o několikatýdenní až několikaměsíční proces. Prostor musíte samozřejmě úplně vyklidit, starou podlahu rozebrat a odstranit starý podklad. Následně je nutné provést betonový potěr, dle možností přidat i zvukověizolační nebo hydroizolační vrstvu a čekat na vyschnutí. V principu musíte počítat se schnutím 1 mm za den, takže provedete-li 5centimetrový potěr (a jde-li o starší budovu s přihlédnutím k jejímu větrání), potřebujete 6–8 týdnů jen na to, aby beton vyschl. Po 30 dnech můžete použít speciální nátěry proti vlhkosti, které schnutí urychlí, ale promítnou se do ceny. Čekání nemůžete zkrátit na méně než 30 dní, protože to je technologický čas zrání betonu. Máte-li podlahové vytápění, můžete po přibližně 20 dnech spustit náběhovou fázi provozu, která má trvat asi 3 týdny, takže znovu musíte počítat s 6–7 týdny. Jestli potom položíte původní parkety, nebo se rozhodnete pro nové, je jen na vás. Dřevu většinou čas neublíží, takže není nutné je měnit. Při takové rekonstrukci musíte počítat s výdaji zhruba 1 250 Kč a více za m2.

Pokud netrváte na zachování původní dřevěné podlahy, z finančního hlediska bývá jednodušší staré parkety zpevnit nivelačním nátěrem nebo podlahu zcela odstranit, podklad upravit betonem a následně položit novou podlahovou krytinu: koberec, PVC či laminátovou plovoucí podlahu. Její výběr, hlavně tloušťku, musíte přizpůsobit jiným prvkům v interiéru, jako jsou dveře, přechody mezi místnostmi nebo rozvody.



Odolnost dřevěné podlahy je úzce spjata s tvrdostí dřeva. Tvrdší dřeviny, jako jsou dub, buk či exotické druhy dřeva, jsou charakteristické větší odolností. Každá podlaha se však časem opotřebuje a potřebuje rekonstrukci. foto: Kährs

Broušení podlahu oživí

Každý uživatel má jiný pohled na opotřebení podlahy, takže i potřeba renovace je většinou individuální. Obecně však platí, že má své opodstatnění tehdy, když na podlaze začínají být viditelné vyšlapané cestičky. Pak je vhodné podlahu přebrousit. V tomto případě je důležitá preciznost. I méně šikovný řemeslník nezbrousí z podlahy víc než 1 mm, šikovný ji zbaví jen povrchu, což je vhodné zvlášť u lakovaných podlah, kde většinou není poškozeno dřevo, ale jen lak. U kvalitních dubových parket se odstraní většinou vrstva o tloušťce 0,5 mm. To, kolikrát můžeme podlahu za dobu její životnosti přebrousit, závisí na původní tloušťce dřeva. Přílišné obroušení nášlapné vrstvy může u vrstvených podlah způsobit jejich deformaci. Nepříznivý výsledek ještě umocní přelakování nebo olejování. Měli byste proto u nášlapné vrstvy vždy dbát o dostatečnou tloušťku, která zůstane po obroušení – neměla být menší než 6–8 mm.


Podlahu je vhodné přebrousit, když se na ní viditelně ukazují vyšlapané cestičky. Díky přebroušení bude opět vypadat jako nová. foto: thinkstock.cz

Lakovat nebo olejovat?

Doba potřebná k povrchové renovaci závisí na tom, jakou závěrečnou úpravu si zvolíte. Můžete se rozhodnout pro lakování, olejování nebo voskování. Poslední dvě možnosti se neliší technologií, jen chemickým principem. Zatímco lak vytváří silnější ochrannou vrstvu, která chrání proti oděrům, olejovaná podlaha působí přirozeněji. Nejsou na ní tak vidět škrábance ani nanesená vrstva oleje, který se postupně vpíjí do dřeva. Tam časem vytvrdne, díky čemuž zvyšuje i tvrdost nášlapné vrstvy. Oba druhy podlah je vhodné po čase kompletně zbrousit a opětovně provést nátěr. Periodicita vždy závisí na stavu, údržbě a způsobu používání podlahové krytiny.

 

Škrábance a jiná drobná poškození dřevu nevadí, vyrušují jen vaše oči. Na malé úpravy v tomto případě můžete použít speciální retušovací přípravky. foto: Kährs

Olej je příroda

Co se týče povrchové úpravy, řada odborníků doporučuje dát přednost oleji, protože jde o přírodní produkt, většinou na bázi lněného oleje, který se vsákne do dřeva. Je to vlastně jen impregnace. Olej zvýrazňuje kresbu a strukturu dřeva, podlaha působí tepleji a také se snáze udržuje. Navíc nabízí větší škálu barevných odstínů a jeho aplikace je snazší. Jednodušší jsou proto i případné opravy, dají se provést lokálně a zvládne je i laik. (Nejen pro tyto vlastnosti se olejované podlahy používají stále častěji, cenový rozdíl oproti lakovaným je zanedbatelný.) Stačí se jen soustředit na nejpoužívanější místa a odsunout menší kusy nábytku. Když podlahu opravíte v pátek a víkend strávíte mimo domov, v neděli po ní můžete klidně chodit. Opravy olejované podlahy do rozsahu přibližně 20 m2 můžete provést večer, a když si dáte pozor, abyste na inkriminované místo nestoupali víc, než je nutné, ráno můžete podlahu normálně používat. Nemáte-li možnost odjet pryč, můžete použít systémy, které dovolují podlahu používat už po 8 hodinách. Jde však o dražší způsob renovace.

Je-li podlaha pevná, můžete ji zachovat se všemi jejími nedokonalostmi a zrenovovat jen její povrch. Konečný vzhled bude odpovídat času prvotní montáže, což má pro mnoho lidí své kouzlo. Pokud je však dřevo příliš vysušené (to poznáte tak, že mezi vlysy jsou velké mezery) a uvolněné (parkety se hýbou a klapají), je lepší podlahu rozebrat, poskládat nově a chybějící část doplnit novými kusy. Pokud renovujete celý byt, podlahu si rozhodně nechte na konec.

Po přebroušení se poškození dřeva a případné mezery mezi vlysy opraví směsí brusného prachu a speciálního tmelu. foto: Bona

Lak je věda

Lak na vodní bázi potlačuje barvu dřeva, lak na rozpouštědlovém základě barevnost zvyšuje a kresbu zdůrazňuje. Oprava lakované podlahy se na rozdíl od olejované lokálně vykonávat nedá, proto si musíte dobře promyslet logistiku. Je třeba vyklidit celou místnost. Lak je třeba zbrousit celoplošně, což je náročný a prašný proces. Lakuje se minimálně ve 2, optimálně ve 3 vrstvách. Po každém nanesení je nutné podlahu přebrousit brusným papírem, většinou s různou zrnitostí. Některé laky jsou na 80 až 90 % vytvrzené po 2–3 dnech, některé až po 5–6. Ideální je, když po čerstvě nalakované podlaze nešlapete zhruba 10 dní. Jestli tuto „ochrannou“ dobu nedodržíte, riskujete, že lak nebude dokonale tvrdý a podlahu znovu poškodíte. Týká se to zejména domácností s malými dětmi a zvířaty. Výhodou je, že i původně lakované parkety se dají po zbroušení ošetřit olejem. Chcete-li naopak na původně olejovanou podlahu použít lak, musíte použít speciální, který k ní přilne.

Správná údržba

Abyste co nejvíce oddálili rekonstrukci, je samozřejmě nutné podlahu správně udržovat. Lakované podlahy působí luxusnějším dojmem, protože jsou obvykle lesklejší. Když víte, jak na ně, údržba může být jednoduchá. Jestliže jste zvyklí doma chodit bosi či v bačkorách, nemáte malé děti nebo domácí zvířata, je riziko poškrábání podstatně menší a podlaha vám tak může vydržet i 15–20 let bez nutnosti oprav. Olejovaná podlaha vyžaduje po určité době, která závisí na způsobu údržby a namáhání podlahy, přeolejování, protože olej časem vysychá a také se při mokrém čištění podlahy vymývá. Proto je důležité používat čisticí prostředky s příměsí oleje. V bytech se zvýšeným provozem se doporučuje podlahu přeolejovat po roce až dvou, většinou je však tento interval 5–10 let. Tuto údržbu zvládnete i sami.

TEXT: Mária Ďurčeková, odborná spolupráce Vetex, KPP
FOTO: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt podlaha rekonstrukce Rekonstrukce podlahy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, prosila bych radu. Ve starém výminku na chalupě, máme dřevěné podlahy. Začly se nám propadat. Po odkrytí koberce jsme zjistili, že dřevo je zhnilé. To jsme taktéž odkryli a tam jsme zjistili, že je už jen hliněná podlaha. Jak postupovat, aby jsme opět mohli položit fošny a mít zdravou dřevěnou podlahu? Děkuji za odpověď.

    Renata Matušincová