Nový život staré podlahy

17. 03. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Máte doma staré parkety? Jsou špinavé nebo poškrabané? Nemusíte je zakrývat kobercem ani nahrazovat plovoucí podlahou. Zkuste je zrenovovat.   Často se stává, že při koupi starého bytu najdete pod kobercem hotový skvost – dřevěnou […]

Máte doma staré parkety? Jsou špinavé nebo poškrabané? Nemusíte je zakrývat kobercem ani nahrazovat plovoucí podlahou. Zkuste je zrenovovat.

 

Často se stává, že při koupi starého bytu najdete pod kobercem hotový skvost – dřevěnou podlahu. V poslední době se stále více propaguje trend zdravého životního stylu v čistém ekologickém prostředí, kterému tento povrch vyhovuje – a navíc je stále in, přestože má svoji dlouholetou tradici. První radost může zkalit zjištění, že je dřevěná podlaha značně opotřebovaná. Mnozí se v tom případě rozhodnou nahradit ji jiným materiálem, aniž by se pokusili dřevěné parkety zachránit. Výhodou staré dřevěné podlahy totiž je, že ji lze pěkně zrenovovat – přebrousit, nalakovat a nakonec vyleštit. Je pravda, že se jí musíte trochu věnovat, ale odvděčí se vám dlouholetou službou a příjemným teplem, jaké ze sebe umí vydat jen dřevo.

Zásadní rozhodnutí: dřevěná podlaha

Přírodní charakter dřevěné podlahy ve vás může vyvolat pocit, že máte v bytě kus přírody. Na rozdíl od jiných materiálů má dřevo více výhod – z hlediska zdravotního i ekologického. Všeobecně platí, že to, co pochází z přírody, je zdraví prospěšné. Životnost parket, zejména díky možnosti vícekrát je přebrousit a ošetřit novou vrstvou laku, dosahuje několika desítek let. Zpravidla i běžná péče bývá jednoduchá – stačí zamést, vyluxovat nebo vytřít podlahu mopem.



Parketám rozhodně nelze upřít vliv na vytváření příjemného klimatu v místnosti. Dřevo jako přírodní materiál žije a i po zpracování potřebuje přiměřený „ekosystém“ s optimální teplotou 20 °C. Ne nadarmo se o dřevěných parketách mluví jako o teplé podlaze. Dřevo má malou tepelnou vodivost, proto i na nohy působí příjemně.
Dřevěná podlaha není výsadou jen obývacích pokojů nebo ložnic. Moderní úprava dovoluje využít tento materiál i v místnostech s vyšší vlhkostí, jako je například koupelna. To, co laminátové podlahy jen imitují, dřevo nabízí v originálu – různé druhy, vzory, kresby a barvy. Nejběžnějšími druhy dřeva, které se u nás používají na výrobu dřevěných podlah, jsou dub, buk, jasan, javor a borovice.

Vlhkostní podmínky

Trvalé přilepení dřevěné podlahy si vyžaduje, aby obsah vlhkosti dřeva v parketách určených pro pokládku alespoň přibližně odpovídal předpokládaným klimatickým podmínkám v místě užívání. To znamená, že masivní parkety musejí mít o něco vyšší vlhkost dřeva, naopak vícevrstvé hotové parkety a parkety na podlaze s podlahovým vytápěním o něco nižší vlhkost. Například ve střední Evropě musejí být splněny tyto klimatické požadavky:
• teplota v místnosti 20 °C a relativní vlhkost vzduchu 50 %,
• všeobecně by masivní parkety měly mít přiměřenou vlhkost 9 %, vícevrstvé a hotové parkety 8 %,
• běžně naměřené rozdíly v hodnotách průměrných teplot jsou ±2 %. (zdroj: Bona)

Po dostatečně dlouhém skladování dřeva při stálé okolní teplotě a vlhkosti dosáhne obsah jeho vlhkosti hodnoty, která se nazývá vlhkostní rovnováha dřeva. Při této hodnotě nejenže neztrácí žádnou vlhkost, ale ani ji ze vzduchu nepřijímá – samozřejmě pokud se okolní podmínky v místnosti nemění.

   Renovace podlahy

   
 Broušení válcovou a okrajovou bruskou. (foto: Bona) Tmelení spár. (foto: Bona) 
   
Aplikace první vrstvy základního laku. (foto: Bona) Aplikace druhé a třetí vrchní vrstvy laku. (foto: Bona)

Správný výběr povrchové úpravy

Dříve než se pustíte do renovace dřevěné podlahy, potřebujete vhodné nářadí a produkty. Renovace dřevěné podlahy spočívá v přebroušení a aplikaci nové povrchové vrstvy – vybírat můžete z těchto úprav:
• nátěr lakem na bázi vody,
• olejování,
• voskování,
• kombinace olejování a voskování.

Při volbě laků na bázi vody, olejů a olejových vosků se nabízí možnost tónování – moření holého dřeva. Můžete si však vybrat i přírodní vzhled povrchové úpravy, který uchová přirozený vzhled dřevěné podlahy. Záleží na tom, v jakých místnostech budete lakovat, jestli v ložnici nebo v obývacím pokoji, kde se očekává střední zátěž podlahové krytiny, nebo v kuchyni či na chodbě, kde je podlaha vystavena silné zátěži. Vybírat můžete i mezi povrchem lesklým, matným nebo polomatným.

Rádi bychom vám připomněli jednoduché pravidlo, které každý parketář sice dobře zná, ale přesto se stává, že ho opomene: můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přece nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, nebyla-li správně a důkladně vybroušena. Stejně tak vám nepomůže dobré vybroušení, pokud lak nebudete aplikovat správně – dobrého výsledku docílíte jen dokonalou kombinací obou postupů.

Jak na čistou podlahu
Tradiční způsob udržování podlahy v čistotě nepatřil mezi příliš oblíbené domácí práce: hadr, kbelík s vodou a univerzální čisticí prostředek rozpuštěný ve vodě… V současnosti jsou na trhu výrobky, které umožňují efektnější způsob čistění podlahy. Speciální čisticí prostředky na parkety a tvrdé povrchy nemusíte ředit ve vodě. Stačí je rozprašovačem aplikovat přímo na podlahu a potom setřít mopem.

Jednoduché uklízení

Aby dřevěná podlaha plnila svůj účel co nejdéle, dodržujte při její údržbě a péči o ní alespoň tato pravidla:
• vyvarujte se nadměrného používání vody,
• dbejte na výběr vhodných utěrek z mikrovláken,
• nepoužívejte ocelové drátěnky, agresivní rozpouštědla ani silné alkalické přípravky, které by mohly lakový film poškodit,
• vhodné je umístit ke vchodu do místnosti kvalitní rohožky a na nohy nábytku nalepit plstěné podložky.

Text: Lenka Vrbecká
Foto: isifa.com, Bona
Zdroj: Vše o rekonstrukci bytu a domu, 2011, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: podlaha rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze