Příčky ve vašem bytě

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Stavební inženýři po nich chtějí, aby byly pevné, v některých případech neprůzvučné, občas i tepelněizolační a protipožární. Architekti zase požadují, aby funkčně rozdělovaly prostor na logické celky. A uživateli se z času na čas stane, že kromě zmíněných vlastností chce, […]

Stavební inženýři po nich chtějí, aby byly pevné, v některých případech neprůzvučné, občas i tepelněizolační a protipožární. Architekti zase požadují, aby funkčně rozdělovaly prostor na logické celky. A uživateli se z času na čas stane, že kromě zmíněných vlastností chce, aby byly jiné, aby oddělovaly i spojovaly, aby byly šperkem v interiéru, přinášely světlo do tmavých koutů, aby napovídaly něco o obyvatelích domu, aby naznačily jejich vkus, co mají rádi a možná i kde nejraději tráví dovolenou. Neuvěříte, ale stále mluvím o příčkách.

 

Příčka je velmi oblíbená stavební konstrukce hlavně proto, že není nosná. To umožňuje i laikovi dělat různé designérské kreace beze strachu, že by se jeho tvořivost stala příčinou statické poruchy a ovlivnila stavebnětechnický stav ostatních prostorů v objektu. Příčka je ten fantastický kus stěny, který při plánování a přestavbách můžete posouvat, bourat, prodlužovat, zkracovat, dělat v ní různé otvory a niky. Díky tomu, že příčky nemají ve stavbě žádnou statickou funkci, můžete být kreativní i při výběru materiálů. Od běžných keramických a pórobetonových tvárnic přes sádrokartonové, sádrovláknité a dřevěné montované konstrukce až po sklo, látku a papír. Tím vším můžete dělit nedělit prostor. Vždy je však důležité si uvědomit, co od čeho oddělujete. Zda chcete rozdělit prostor akusticky, tepelněizolačně nebo opticky. Z této nenáročné analýzy konkrétní situace vyplyne materiálová skladba příčky.

Schodiště může být pěknou stavební konstrukcí, kterou je škoda schovávat za plnou stěnu. Skleněná příčka s posuvnými dveřmi a vypískovanými atypickými vzory prostor rozjasní, oddělí i spojí zároveň. (foto: VV Sklo)

Dnes je trendové spojování

Spojujeme kuchyň s jídelnou, jídelnu s obývacím pokojem, obývací pokoj se vstupní halou, záchod s koupelnou a ti odvážnější i koupelnu s ložnicí. Malé byty si vyžádaly spojení ložnice s pracovnou, pracovny s hernou. Spojujeme v bytě různé funkce, někdy z nutnosti, někdy dobrovolně s vědomím, že otevřený prostor přinese pocit volnosti, svobody, že světlo pronikne do každého jeho koutu a kousek toho moderního interiéru, který na nás mžourá ze stránek časopisů o bydlení, si přineseme i domů. Otevřená dispozice vám umožní být spolu při různých nesouvisejících činnostech a rodina přece má být spolu. Máma chce mít přehled o hře dětí, zatím co ona „tancuje“ v kuchyni. Chce mít možnost zasypat zbytečnými informacemi svého drahého manžela, zatím co on sleduje televizi. Děti do jistého věku potřebují společnost svých rodičů a v dětském pokoji je neudržíte. Otec rodiny chce cítit přítomnost svých blízkých, i když se zdánlivě plně soustředí na noviny. Prostě chceme být spolu, i když ne vždy až tak úplně. Někdy je v kuchyni nepořádek a nechceme ho vidět, potřebujeme alespoň opticky oddělit jídelnu od obývacího pokoje, abychom se necítili jako v tělocvičně, uzavřít vstupní halu, ale vpustit do ní světlo, nebo jen prostor příčkou ozvláštnit. Vytvořit místo pro uložení vzpomínek, fotografií a dekorací, co celý prostor zútulní a osvěží.

Vitráž vnese do tmavých částí interiéru nejen světlo, ale i barvy. Když se při volbě motivu necháte inspirovat slavnými malíři, objeví se vám na stěně i kus obrazu. V tomto případě bylo vzorem dílo mistra Hundertwassera. (foto : 4Glass) Ne vždy chcete přes zavřené dveře vidět. Sklo vám dává širokou paletu možností, jak ho udělat průsvitným a neprůhledným. (foto: VV Sklo) Jen náznak oddělení sprchového koutu od toalety vnese do koupelny čisté a přesné linie. (foto: VV Sklo)

Ani okno ani dveře

Ne všechny otvory musejí být oknem nebo dveřmi. Někdy jsou to prostě jen díry. Jsou-li navrženy ve správném počtu, tvaru a jsou-li správně rozmístěny, dokážou z obyčejné příčky udělat estetický zážitek, který prostor rozdělí i spojí. Je to laciná alternativa, jak odlehčit příčku, která má za úkol prostor jen opticky rozdělit. V případě, že potřebujete zachovat i akustickou nebo tepelněizolační funkci příčky, stačí otvor vyplnit například moderně pojatou vitráží. Vitráž vnese do interiéru nejen světlo, ale i barvy, dá se vložit do izolačního dvojskla, nebo naopak zajistit přes ni provětrávání tak, že některé její části zůstanou bez zasklení. 

Vitráže s obrázky, které vytvořily vaše děti, budou navždy připomínat časy krásné a dávno minulé. Takto vyzdobená příčka vyvolá pěkné vzpomínky a nostalgický úsměv vždy, když o ni zavadíte pohledem. (foto: 4Glass)

Příčka jako odkládací prostor

Kupodivu nemám na mysli skříňové příčky, které se k dělení prostoru používají hlavně v administrativních budovách. Tentokrát bude řeč o příčkách montovaných. Ty kromě toho, že dokážou plnit funkci tepelněizolační, akustickou i protipožární, lákají jednoduchou, rychlou a suchou montáží, mohou plnit i funkci estetickou a při správném návrhu jejich členění dokonce tvořit v interiéru dominantu. Mohou se stát místem pro uložení vzpomínek na dovolené a společně strávené chvíle nebo drobností, které podtrhnou a doplní interiér jako celek. Tímto způsobem se dá vylepšit i nosná stěna, když použijete systém předsazených montovaných příček.

Montované, samostatně stojící a předsazené příčky mají velkou výhodu v tom, že dutina, kterou vytvářejí, je ideálním místem pro uložení různých instalací. Předsazené příčky mohou navíc zvýšit akustické a tepelněizolační vlastnosti nosné stěny a ulehčit a urychlit montáž silnoproudých a slaboproudých rozvodů, hlavně v případě železobetonových nosných stěn. Je ale nutné promyslet si předem, kde budou zavěšeny těžké předměty, například police, skříňky, ale i obrazovka televize nebo velký a těžký obraz. Únosnost obkladu montovaných příček (sádrokartonové, sádrovláknité, dřevocementové nebo dřevoštěpkové desky) není vysoká, proto musíte místo, na které chcete osadit nějaký těžký předmět, zpevnit vodorovným nebo svislým nosným profilem.

Této příčce dodala jinakost pevně osazená skleněná výplň otvoru. Vypískovaný vzor koresponduje i se vzorem na skleněných bezrámových dveřích. (foto: VV Sklo)

Sklobeton – miláček designérů

Ano, sklobeton v pěkném interiéru je jako šperk v dekoltu mladé ženy. Každý si ho hned všimne. Rozjasní místnosti světlem, které jako by proudilo přes kostky ledu. Decentně oddělí toaletu od zbytku koupelny, prosvětlí tmavou chodbu, ozvláštní kuchyň nebo obývací pokoj. Umožní vám prostor rozdělit a přitom zachovat pocit otevřenosti. Sklobetonem se dají vytvářet oblouky, polopříčky ukončené speciálními tvarovkami, je vhodný na nepravidelné ukončení příčky na výšku i po délce a samozřejmě barevné kreace podle chuti. Stěny ze sklobetonu nejsou nosné a v závislosti na rozměru musejí být vyztuženy ocelovými pruty, které v ložných spárách příčky vytvoří pevnou síť.

Sklobeton se uplatní téměř všude. Hodí se nejen do koupelny a kuchyně, ale má své místo i v jídelně či ložnici. (foto: Sklobeton)

Sklobetonovou příčku je třeba po celém jejím obvodu oddilatovat od okolních konstrukcí, protože vlivem změny teploty mění rozměry. V interiéru, kde změny teplot nejsou tak dramatické jako venku, stačí na vyplnění dilatační spáry pružná polyuretanová pěna. Ložné spáry mezi jednotlivými tvárnicemi mohou být široké 2 až 16 mm a jsou vyplněny zpravidla cementovou maltou nebo betonovou směsí. Můžete použít i speciální směs s názvem Vetromal. Pokud vám vyhovuje suchý způsob výstavby, vyberte si spojování tvarovek pomocí dřevěných profilů. Konstrukce je potom rozebíratelná, ukotvená do podlahy a stropu. Sklobetonové tvárnice mají dobré tepelněizolační i zvukověizolační vlastnosti, takže se hodí i do exteriéru. Příčka ze sklobetonu se začíná stavět ještě před položením nášlapné vrstvy podlahy. První řada tvarovek by měla být uložena přibližně 1 cm nad plánovanou úrovní hotové podlahy, potom bude stěna působit lehce a vzdušně, a ne jako by se topila v záplavě dřeva nebo keramiky. Dejte si pozor na výběr spárovací hmoty, která má být speciálně určena pro práci se sklobetonem. Jinak se vám může stát, že spáry vlivem roztažnosti stěny popraskají a to, co mělo být šperkem, bude hanbou. Vyzdít pěknou sklobetonovou stěnu chce zručnost a zkušenosti, proto se raději obraťte na odborníky. 



Sklobeton se uplatní téměř všude. Hodí se nejen do koupelny a kuchyně, ale má své místo i v jídelně či ložnici. (foto: Sklobeton)

Sklo, dominanta moderního interiéru

Další možností, jak přinést světlo do tmavých koutů nebo jen pocitově oddělit jednotlivé části bytu, jsou skleněné příčky. Podle potřeby můžete do pevné skleněné příčky osadit i kývavé nebo posuvné skleněné dveře. Vrcholně exkluzivního dojmu dosáhnete, když si bez ohledu na cenu vyberete bezrámovou konstrukci skleněné příčky z kaleného bezpečnostního skla. Můžete si vybrat čiré sklo, které téměř stoprocentně propouští světlo a zanechává dojem otevřeného prostoru, nebo sklo matné, případně barvené, které jen tak zlehka prostor rozdělí, ale světlo nechá volně proudit. Skleněné bezrámové příčky se zpravidla kotví do podlahy a stropu. Tloušťka skla se dimenzuje na základě rozměrů příčky a jejího konstrukčního řešení. U konstrukce skleněných bezrámových příček je přitom důležitá přesnost a dokonalost v každém detailu. Určitě to není levný špás, ale takto předělený interiér získá na exkluzivitě, které sádrokartonem nikdy nedocílíte.

Jen zakryté oči

Nechcete-li se u oběda dívat na nepořádek na kuchyňské lince, kazit si výhled z křesla sedací soupravy pohledem na pracovní stůl a počítač, potřebujete-li oddělit spací a pracovní část pokoje nebo jen máte rádi Orient, zvolte paraván. Lehká skládací stěnka jen zakryje oči a schová to, co právě nechcete vidět. Ve chvíli, kdy paraván ztratí význam, můžete ho složit a znovu si užívat výhody otevřeného prostoru bez příček. A to vše bez stavebních úprav.

TEXT: Nora Škripcová
FOTO: Sklobetón, VV Sklo, 4Glass
Odpovědný redaktor: Matej Šišolák
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o. 

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt interier rekonstrukce skladba podlahy
Sdílejte článek

Diskuze