Čištění pračky
Zdroj: Shutterstock

6 kroků, na které byste měli myslet, aby pračka fungovala správně. Nezapomínejte dávkovač otočit i naopak.

07. 12. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pračka patří v domácnosti mezi nenahraditelné spotřebiče a jako taková si vyžaduje mnohem více pozornosti, než si myslíte. Ruku na srdce, jak často ji čistíte? Pravidelná údržba je přitom důležitá nejen pro hygienu oblečení, ale také pro prodloužení její životnosti a optimální funkčnost.

Proč je důležité čistit pračku?

V průběhu praní se v pračce usazují různé nečistoty, jako jsou zbytky pracího prostředku, vodní kámen, bakterie a plísně. Tyto usazeniny mohou mít za následek:

  • Špinavé oblečení – Pokud se v pračce usazují zbytky pracího prostředku, nemusí se z oblečení úplně vyplavit, což může vést k jeho zašednutí nebo dokonce k podráždění pokožky.
  • Zápach – Bakterie a plísně z vlhké pračky jsou zdrojem nepříjemného zápachu, který se přenáší i na oblečení.
  • Poškození pračky – Usazeniny vodního kamene a nečistot mohou zanášet filtry, hadice a čerpadlo pračky, což může vést k její poruše.
  • Zvýšená spotřeba energie – Znečištěná pračka pracuje méně efektivně a spotřebovává více energie.
Přečtěte si také:
Zapomněli jste prádlo v pračce a teď zapáchá. Dá se to jednoduše vyřešit

6 kroků k dokonale čisté pračce

Pokud pračka hlásí chybu nebo nefunguje správně, důvodem může být i zanedbaná údržba. Někdy stačí jen vyčistit filtr, ale škody mohou být i vážnější.

1. Čistění dávkovače na prací prostředek

Vyjměte zásuvku na prací prostředek a opláchněte ji pod tekoucí vodou. Pokud na ní zůstaly zbytky pracího prostředku, použijte malou kartáček k jejich odstranění. Nezapomeňte vyčistit i prostor, kde se zásuvka nachází, protože se tam mohou hromadit nečistoty a plísně.

Čistění dávkovače na prací prostředek

Čistění dávkovače na prací prostředek. Zdroj: Shutterstock

2. Otočte ji zespodu

Pokud dávkovač na prací prostředek čistíte pravidelně, je to skvělé. Zkoušeli jste ji ale otočit a podívat se na její spodní část? Pokud ne, množství špíny vás možná překvapí. I tato část si zaslouží pomoc octa nebo kyseliny citronové. Pokud je potřeba, použijte starý zubní kartáček, díky kterému se dostanete do každé škvíry a záhybu.

Platí to i v případě, že váš dávkovač lze rozložit na několik částí. Při pravidelné údržbě je nezapomeňte oddělit a pořádně vyčistit z každé strany. Zároveň tím zbavíte nečistot i vnitřní části, kam se zubním kartáčkem těžko dostanete.

3. Čistění těsnění dveří

Gumové těsnění kolem dveří pračky je místem, kde se často hromadí nečistoty, vlhkost a plísně, a proto je důležité jeho pravidelné čištění. Použijte vlhký hadřík namočený v roztoku vody a bílého octa. Důkladně přejděte po celé ploše těsnění a nezapomeňte se pořádně podívat i do záhybů, kde se může hromadit množství nečistot.

Gumové těsnění kolem dveří pračky je místem, kde se často hromadí nečistoty.

Gumové těsnění kolem dveří pračky je místem, kde se často hromadí nečistoty. Zdroj: Shutterstock

4. Nezapomeňte na buben

Na čištění vnitřku pračky můžete použít bílý ocet a jedlou sodu. Do bubnu pračky nalejte 2 šálky bílého octa a spusťte pračku na nejvyšší teplotu. Po skončení cyklu přidejte 1/2 šálky jedlé sody do bubnu a spusťte další cyklus na nejvyšší teplotu. Tento postup pomůže odstranit usazeniny, zápach a plísně.

5. Čistěte filtr

Filtry v pračce mohou shromažďovat nečistoty a vlasy, což může ovlivnit její výkon. Najděte filtr (obvykle se nachází v dolní části přední strany pračky), vyjměte ho a vyčistěte pod tekoucí vodou.

6. Nechte pračku vyschnout

Po každém praní nechte dvířka pračky pootevřená, aby se vnitřek pračky mohl vysušit. Tento jednoduchý trik vám pomůže zabránit vzniku plísní a nepříjemnému zápachu.

Náš tip

Pustili jste se už do čištění myčky? Zkuste během cyklu, když není naplněná nádobím, vyčistit v ní dávkovač na prací prostředek. Garantujeme, že budete nadšení!

Kalendář čištění

Frekvence čištění pračky závisí na několika faktorech. Tím nejdůležitějším je tvrdost vody, ale také frekvence praní a typ oblečení, které do spotřebiče vkládáte. Možná je nejvyšší čas najít si systém, který pro vás bude snadno dodržitelný.

  • Týdně – vyčistěte zásobník na prací prostředek a aviváž.
  • Měsíčně – spusťte prací cyklus s horkou vodou a octem nebo jedlou sodou na vyčištění bubnu.
  • Každé 3–6 měsíců – odvápněte pračku, pokud máte tvrdou vodu.
  • Podle potřeby – vyčistěte filtr a vnější stranu pračky.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: automatická pračka čištění domácnosti rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze