Nekašlete na vánoční úklid
Každý rok s ním bojujeme a rok co rok nad námi více či méně vítězí. Ano, máme na mysli strašáka v podobě vánočního úklidu. Je nám ho i trochu líto, protože je v tom chudák nevinně. Jen se snaží zpříjemnit […]
Každý rok s ním bojujeme a rok co rok nad námi více či méně vítězí. Ano, máme na mysli strašáka v podobě vánočního úklidu. Je nám ho i trochu líto, protože je v tom chudák nevinně. Jen se snaží zpříjemnit nám svátky. Není zrovna oblíbený, ale usednout ke štědrovečernímu stolu a mít umytá okna se přece jen jaksi patří… Celý listopad a prosinec mu statečně odoláváme, pár dní před svátky nás však většinou doběhne. Právě v té nejnevhodnější chvíli, kdy jsou vanilkové rohlíčky v troubě, na stůl dáváme vánoční růži, na dveře věšíme adventní věnec a dárky zatím číhají nezabalené ve skříni. Tehdy si každý rok říkáme, že příště bude vše určitě jinak…
Zajímavě jdou na tuto neoblíbenou činnost Japonci, kteří mají na důkladný úklid vyhrazen až poslední týden v roce. Čistí, třídí, myjí, vyhazují. To vše proto, aby v čistém prostředí a s uspořádanou myslí mohli přivítat nový rok. Během takzvaného oosouji, které je důležitou novoroční tradicí, projdou japonské domácnosti důkladnou generálkou, v kancelářích se třídí dokumenty a děti uklízejí své školy. Rok totiž berou jako samostatný celek oddělený od ostatních roků a odstraněním nepořádku toho starého vítají prosperitu v roce novém. Nutno však dodat, že vzhledem k náboženské odlišnosti jsou pro Japonce Vánoce pouze komerční záležitostí. Nelze je tak v pravém slova smyslu přirovnávat k největšímu svátku křesťanské kultury. A zřejmě odtud pochází i tradice našeho vánočního úklidu. Říká se, že každý novorozenec by měl přijít do čistého a uklizeného domova.
Ať už pocházíme odkudkoliv, faktem zůstává, že většina z nás s úklidem zápasí (nebo zápasíme spíše se sebou samotnými?). Ruku na srdce, kolikrát jste si řekli, že místo pobíhání s hadrem v ruce vyrazíte letos s rodinou na vánoční trhy? A pak vám to nedá. Chodíte spát po půlnoci, ráno vstáváte brzy kvůli pečení a vaše děti s blížícím se Štědrým večerem přestávají poznávat tu šílenou osobu pobíhající po bytě.
Učme se od profesionálů
Zaplatit si úklidovou službu může být úžasnou zkratkou k čistému a uklizenému domovu, ale co když vám rozpočet řekne ne? Neznamená to, že úklid nemůžete zvládnout jako „profíci“ a nenaučit se jejich triky na efektivní úklid. Jsou v práci, a tak nemarní čas hloupostmi, pracují systematicky, nikoli hlava nehlava. Prvním krokem je tedy dobré naplánování. Profesionálové si pro úklid pevně stanoví určitý termín – asi byste si neobjednali úklidovou firmu, která by vám řekla, že přijede některou ze sobot… A také byste si ji neobjednali znovu, pokud by odešla v polovině práce. Vezměte si z nich příklad. Práci si naplánujte a dokončete ji!
Profesionálové používají profesionální pomůcky, nenajdete u nich žádné „zázračné věcičky“ z teleshopu. Zapomeňte na levné a nespolehlivé věci ze supermarketu a investujte do kvalitních pomůcek na úklid, zejména mopu. Profesionálové k vám přijdou, aby vyčistili nábytek, spotřebiče, police, podlahu… Nemohou však dělat svoji práci, pokud se na všech těchto místech povalují papíry, hračky nebo špinavé nádobí. Při utírání prachu tak věci nepřekládejte z jedné strany na druhou, ale ukliďte je tam, kam doopravdy patří.
A běžné výmluvy při čištění koupelny? Och, zapomněla jsem na práškový čistič, a kde mám leštidlo na zrcadla, jdu ještě do skříně po čisté ručníky a do kuchyně pro houbu, děti, kam jste mi ji daly? Profesionálové však nosí všechny věci s sebou. Čisticí prostředky, hadry, kartáče, mopy a ostatní pomůcky, které potřebují ke své práci, mají vždy po ruce. Zatímco vy pro něco běžíte již popáté, oni mají koupelnu dávno uklizenou. A důvod, proč mohou mít všechny pomůcky vždy při sobě, je jednoduchý. Používají jen pár základních čisticích prostředků. Spolehnout se na multifunkční přípravky šetří čas a ničí nepořádek ve skříni. Profesionálové používají čisticí prostředek na jemnou špínu – čistič na sklo nebo univerzální čistič na všechny povrchy. Mají také prostředek na větší špínu s odmašťovacím účinkem, čistič na podlahy a abrazivní práškový přípravek. To je vše. Žádný odstraňovač zbytků mýdla a podobné záležitosti. Zkrátka vědí, že s pomocí těchto prostředků si poradí s každým běžným problémem.
Při práci neztrácejí čas. Nesledují v televizi svůj oblíbený seriál, nekontrolují nové e-maily a při utírání prachu z knihovny nelistují starými vydáními časopisů o bydlení, ani si zamyšleně neprohlížejí fotografie z dovolené před deseti lety. Takže vypněte televizi, na telefonu si nastavte tiché vyzvánění, pusťte si oblíbenou energickou muziku a vzhůru do práce. Bez zaváhání zapojte ostatní členy rodiny. Máte velkou příležitost předat dobré návyky a dovednosti svým dětem.
Myslete na každý pohyb, který díky nepromyšlenosti a roztěkanosti uděláte navíc. Profesionálové neobejdou danou místnost více než jednou. Vyčistí umyvadlo, baterie, přeleští zrcadlo, utřou prach – to vše bez toho, aby se zbytečně přesouvali zprava doleva a podobně. Neodcházejte z jednoho místa, dokud není vše ve vašem dosahu čisté. Dvě ruce také zvládnou více než jedna. Zatímco jednou rukou sprejujete zrcadlo, druhou ho můžete mezitím leštit, nebo zatímco jedna ruka s hadrem odstraňuje skvrny ze stolu, druhá jej utírá do sucha. Věděli jste také, že dva lidé převlečou peřiny čtyřikrát rychleji než jeden člověk sám? Bez slitování zapojte všechny členy domácnosti. Vzájemnou motivací může být to, že vám pak zůstane více času na společnou zábavu. Pokud se i zbytek rodiny bude podílet na úklidu, věřte či ne, bude mít pak i větší chuť jej udržovat.
A na závěr jedna maličkost. Připravte se na příští „čistku“. Profesionálové nekončí, dokud nemají pomůcky přichystané pro další použití. Takže po každém úklidu vraťte všechny prostředky a náčiní na své místo, abyste je příště snadno našli. Zkontrolujte rovněž, zda není třeba něco doplnit, a sepište si nákupní seznam.
Nebojte se udělat si podrobný seznam všech věcí, které musíte, ale i chcete udělat. Nevynechejte nejmenší detail – například utřít prach na svítidlech, vyčistit vypínače a zásuvky, vyluxovat za postelí, umýt podlahu na WC, vyčistit zásuvku s odpadkovým košem a podobně. Seznam drobností bude pravděpodobně dlouhý, ale průběžně jej můžete odškrtávat a budete mít radost z toho, jak vám práce ubývá. A klidně se za to pak odměňte!
Několik fíglů okoukaných od profíků: • Na začátku uklízení je dobré otevřít okno, protože při úklidu se víří prach, který se po čase ustálí a sedne na právě uklizené místo. Snažte se tedy vytvořit mírný průvan, kterým nejen vyvětráte, ale pomůže vám i „vyfouknout“ větší část prachu. • Nezapomínejte na to, že každá skříň a zásuvka se dá otevřít a že i pod kobercem, pod postelí či za radiátorem se něco skrývá. Snažte se vše dělat tak, aby to nevypadalo dobře jen na oko. Děláte to pro sebe, a když něco schválně opomenete, škodíte tím jen sami sobě. • Pro lidi s alergií na prach je dobrým krokem nákup vodního vysavače nebo používání speciálních HEPA filtrů, které nepropustí prach. • Nezapomeňte si vytvořit systém – určit si dny a časy, kdy se co v domácnosti dělá. Vyhnete se tím zbytečným stresům a špatné náladě, že nestíháte uklidit všechno najednou. Zapojte celou rodinu. • Utěrky z mikrovlákna mají opravdu univerzální použití a v neposlední řadě také šetří čas. Je možné je i vyprat. • Plochy v kuchyni, které využíváte pro práci, přejeďte polovinou citronu. Získáte tak vynikající přírodní dezinfekci. • Pozor na čištění armatur! Použitím nesprávného prostředku můžete jejich životnost zkrátit až o polovinu. I když je na čisticím prostředku obrázek koupelny, nemusí to znamenat, že ho můžete používat i na baterie. Pokud si pozorně přečtete informaci na obalu, většinou zjistíte, že je určen na keramiku nebo akrylát. Takové prostředky jsou pro chromové a nerezové povrchy nevhodné – mohou je poškrábat. Vyhněte se i tekutým práškům. Mohly by rozleptat povrch baterií a vytvořit na nich skvrny, plastové části (například sprchové růžice) jejich působením zase popraskají. Čím tedy správně čistit chrom a nerez? Stačí je jen navlhčit vodou a otřít měkkým hadříkem. Tam, kde se vytvořila vrstva vodního kamene, pomůže roztok kyseliny citronové (nezapomeňte po vyčištění baterii opláchnout) nebo některý z čisticích prostředků určených speciálně na baterie. Seznam doporučených přípravků naleznete například na www.hansgrohe.com. |
Na úklid myslete už při zařizování
Nejjednodušším způsobem, jak přežít vánoční úklid, je začít s ním hned po Vánocích. Pokud domácnost udržujete pravidelně, vrátí vám to. Vždy je mnohem lepší uklízet často a trochu než vzácně a hodně. Základem je průběžně se zbavovat zbytečností (zkuste pravidlo jeden dovnitř, jeden ven) a již při zařizování myslet především na dostatek úložného prostoru a vybírat zařízení, které vám údržbu usnadní.
Myslete například na to, že tmavá podlaha i nábytek sice působí exkluzivním dojmem, bude však na nich vidět každičký drobek. Vsaďte na sedací soupravu potaženou kůží, udržuje se nejlépe a má delší životnost. Pokud vám kůže z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, informujte se u výrobce na speciální potahové látky, ze kterých houbičkou a teplou vodou lehce odstraníte i perem vytvořené umělecké dílo vaší ratolesti. Funguje to, fleky však musíte odstraňovat ihned po nehodě.
WC systém se zabudovaným hygienickým sprejem. Speciální kónické štětiny k čištění těžko dostupných míst pod okrajem toalety. Dětská pojistka v uzávěru štětky. Hygienický sprej neutralizuje pachy, chrání před usazováním vodního kamene a dodá vaší koupelně svěží vůni. Výměna spreje je velmi snadná a jeho obsah vystačí až na 150 dávek. | S veselými pomocníky se vám do úklidu podaří zapojit i vaše nejmenší. | Pokud na stěny vaší koupelny zaútočily plísně, v žádném případě je nedrhněte nasucho kartáčem. Jediné, čemu tak pomůžete, bude jejich rozmnožení. Nejjednodušším způsobem, jak se plísní zbavit, je použít kvalitní čisticí prostředek, jakým je například Savo proti plísním Koupelna. Čistí spáry mezi kachličkami, zažloutlé okraje vany, umyvadel a sprchových koutů. |
Pokud zařizujete nebo rekonstruujete koupelnu, u sprchového koutu upřednostněte skla se speciálním AntiCalc povrchem (nabízí jej například RAVAK). Jelikož se na nich neusazuje vodní kámen ani nečistoty, budou se udržovat skoro samy. Umístěte nábytek na stěnu, uklidit pod ním bude hračka. Vsaďte na jednoduché linie bez zbytečných záhybů – to platí při zařizování celé domácnosti. Varnou desku bez zbytečných „zákoutí“, kde se špína tak ráda usadí, vyčistíte snadno a s radostí. Pokud neumíte odolat suvenýrům z dovolených, raději je umístěte do skleněné vitríny než na otevřenou polici. A co závěsné systémy na kuchyňské náčiní? Nenajdete jim raději místo uvnitř kuchyňské linky? Dřevěný nábytek a dřevěné povrchy jsou praktické díky své struktuře, zejména pokud máte doma děti. Je na nich vidět mnohem méně nečistot než na površích s vysokým leskem. Pokud máte rádi nerez, ale vadí vám viditelné otisky, zeptejte se při nákupu na bezotiskovou úpravu. Upřednostněte ložní prádlo z nemačkavého materiálu a bytové textilie, které jsou vhodné pro praní v pračce. Některé druhy textilií, například prostírání, ztratí praním svůj tvar. Abyste se při úklidu vyhnuli poškození povrchového materiálu, zeptejte se na vhodnou údržbu již při koupi nebo si prohlédněte informace na obalu. Může se například stát, že na nerezový výrobek není vhodné používat běžně dostupné prostředky určené na nerez, neboť ten váš má speciální povrchovou úpravu. Někteří výrobci ke svým produktům přibalují i sady na čištění, například k sedačkám, varným deskám či zmíněným sprchovým koutům.
Přejeme vám krásné Vánoce!
A důležitá věc na závěr – i když jsme my ženy pyšné na to, že dokážeme dělat více věcí najednou, tato metoda ne vždy dobře funguje a něco určitě utrpí. Je fajn umět dělat deset věcí najednou, ale pravdou je, že některá z nich vždy zůstane nedokončená. S trochou plánování můžete s klidným svědomím tyto Vánoce i úklid v klidu přežít. Nemusíme oslavovat Vánoce tak, jak to dělali naši rodiče – vezměme si od nich jen ty nejkrásnější vzpomínky a ty se snažme předat i svým dětem. Zbavme se zvyků, které stále dodržujeme, i když už ani nevíme proč. A pamatujte, Vánoce si nekupujeme, Vánoce si děláme. Dejte si závazek, že letos zavedete novou tradici, a sice užít si svátky namísto toho, aby vás při pomyšlení na ně popadala hrůza. My se o to alespoň pokusíme!
TEXT: Mária Durčeková, Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem a redakce
zdroj: časopis HOME Jaga Media, s. r. o.