Bydlení v mobilní dřevostavbě vám umožní být nezávislými a vystačit si jen s minimálními náklady
Toužíte po dovolené v horách nebo u jezera? Potřebujete zázemí na své výjezdy na kole nebo na lyžích? Chcete si vychutnat romantiku s knihou nebo jednoduše máte už všeho „plné zuby“ a potřebujete ticho a vůni přírody? Odpovědí na tyto otázky je projekt českého ateliéru 3petrici studio s výstižným názvem Zašívárna..
Mladí architekti Zina Petríková a Marek Petrík navrhli a realizovali jednoduchý domek na kolech – mobilní dřevostavbu. Dočasně ji osadili do krajiny Vysočiny, pro kterou jsou typické kopce, lesy, louky, romantické zemědělské stavby, klikaté cestičky.
Motto tohoto šikovného díla je: „Odpoj se a zašij“. Dřevěný domek má speciální kouzlo i proto, že nemusí stát na jednom místě, stačí silnější auto a můžete se s ním stěhovat z místa na místo a užívat si různé druhy přírodní krajiny.
Absolutně nezávislá chatka
„Zašívárnu jsme navrhli tak, aby fungovala „OFFGRID“. To znamená, že je odpojena od všech sítí, a tedy nezávislá. Vodu čerpá ze zásobníku, když dojde, dá se snadno doplnit. Světlo svítí díky baterii nabité fotovoltaickým panelem, WC je kompostovatelné.
Odměnou za „starosti” s hospodařením s vodou a elektřinou je možnost bydlet v lese, na louce či u potůčku… A také pocit, že jsme trošku ulehčili přírodě. Takto přijdeme na to, že k životu potřebujeme skutečně málo. Mobilní domky se proto stávají trendem bydlení mladé generace, která chce poznávat nová místa, zkoušet nové věci, ale vystačit si přitom s minimálními náklady,“ vysvětlují autoři sympatického domku.
Čtyři lůžka, kuchyňská linka, dřez
Navzdory nevelké podlahové ploše mohou v Zašívárně přespat až čtyři osoby. V interiéru najdete dvě dvojlůžka, jedno dole a druhé výše – pod střechou. Zařízení domu zahrnuje kuchyňský koutek s plynovým vařičem. Nádobí umyjete v dřezu, který je součástí kuchyňské linky z březové překližky.
Teplo v zimě zabezpečuje plynové vytápění. Velkorysé prosklené plochy umožňují dodatečné vyhřívání přímým slunečním zářením a přímé spojení s okolní přírodou. Díky kvalitní tepelné obálce se teplo v domku udrží. V létě okna zastíníte a vyvětráte si komínovým efektem pomocí střešních oken.
Devatenáct hodin práce a nádherné výhledy
Na celou dřevostavbu její tvůrci použili 249 desek sibiřského modřínu a 1 932 hřebíků a šroubů. „Výstavba“ samotné dřevěné konstrukce trvala devatenáct hodin práce. Když si lehnete na spodní lůžko, potěší vás výhled horizontálním oknem, které je jako stvořené pro monitorování lesní zvěře dalekohledem a kochání se přírodou v širokém zorném úhlu.
Horní „spací poschodí“ prosvětlují střešní okna, která v noci nabízejí výhledy na hvězdnou oblohu nerušenou světelným smogem z okolí. Okna jsou navíc panoramatická, můžete se do nich i posadit s nohama na střeše – jako na lesní posed – a sledovat srnky, zajíce či divočáky.
Zašívárna
autoři: 3petrici studio, Instagram: @3petrici (Ing. arch. Zina Petríková a Ing. arch. Marek Petrík)
Web: www.zasivarnapolom.cz
Instagram: @zasivarna_polom
Facebook: @ZasivarnaPolom
lokalita: Vysočina, ČR
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Jiří Hloušek
Jsem remeslnik,ale cist ze to nekdo postavil za 19 hodin prace je trochu sila!!!
… myslím, že takto nezávislý může být jen ten kdo vlastní pozemek.
..pokud to vyrábí firma, nevidím důvod, proč by to nestihly ve fabrice za 19 hodin poslátat, jinak v zimě topení plynem z lahve za minimální náklady? dobrej vtip,, tohle jako vykendova chata Ano, k bydlení Ne. a bez kamen v zimě už vubec. A navíc si trochu říct, že to bude stejně předražený jak něco, náklady tipuji tak 250, cena tak mega, jakož to každá ,,nemovitost,, predrazena. A pokud někdo uvažuje k nezávislém bydlení, tak na to zapomeňte taky, cena něčeho takového k trvalému bydlení se vám už nevrátí, a až k tomu dojde, většina zařízení odejde, a zase platíme. Jedině bez elektřiny, vodu tahat v kyblech, používat kamna, a mít pasivní příjem, protože ta práce kolem nezávislého života vám nedovolí pracovat v ,,práci,, nebudete mít na to čas. Taková realita…