Novostavba dřevostavby s venkovským kouzlem stojí přímo v Praze
Na první pohled působí jako starší dřevěná stavba, věžičkou připomínající kostelík. Když však přijedete blíž, zjistíte, že jde o novostavbu příjemné moderní dřevostavby s venkovským kouzlem, která plně harmonizuje s přírodou. Věřili byste, že se díváte na dům, který stojí v Praze?
Třípodlažní jen ve středovém čtverci
Už jsme představovali domy, které měly půdorys nejrůznějších tvarů – písmen L, C, či U. Tento je specifický půdorysem ve tvaru písmene T se zkrácenou nožičkou, který poskytuje zajímavé členěné využití pozemku – i funkční odlišení částí domu. V levé části stříšky písmene T se nachází jednopodlažní garáž, v pravé ateliér. Střed písmena T, tedy jeho nožička, má čtvercový půdorys a je obytný na dvou podlažích, plus na třetím nadzemním podlaží se nachází atypická věžička.
Jak si poradili se stísněnou parcelou
Dřevostavba vyrostla na jihu Prahy uprostřed staré zástavby, v níž by moderní geometrický nebo minimalistický dům vypadal nesourodě. Na tomto místě kdysi stál již zbouraný dům po babičce majitelů. Charakter domu udal i fakt, že mladá rodina domácích je z umělecké branže a miluje přírodu.
Architekti museli vycházet z toho, že parcela je malá a stísněná, okolní domy se nacházejí na hranici pozemku. Proto se rozhodli vytvořit atypický půdorys, a tak zajistit rodině co možná největší soukromí. Tím, že střední část domu vytáhli do výšky, nahradily nevýhody menšího pozemku, a vytvořili tak dostatečný prostor pro rodinu.
Jaká je dispozice?
Na prvním nadzemním podlaží se nachází vstupní místnost, obytná kuchyň, sociální zařízení, jeden pokoj. Z obývacího pokoje se dá přejít na venkovní terasu, s níž sousedí venkovní jídelna. Vedle ní se nachází ateliér. Na druhém nadzemním podlaží najdete ložnici a dětský pokoj, a také hygienické zázemí a pracovnu. V sympatické věžičce je pokoj pro hosty, v zahradě zahradní domek pro děti.
Okna s historický profilem připomínají chalupu
Fasáda je pokryta neohoblovanými latěmi ze modřínu a není povrchově ošetřena. Dubová okna mají historický profil – jsou členěna na malé čtverce dřevěným mřížovím. Dům bude časem zarůstat rostlinami a měnit barvy podle věku i počasí.
Rovněž vnitřní trámy domu jsou z modřínu, stejně jako podhledy, schodiště a část nábytku. Podlahy, okna a dveře jsou zase z dubového dřeva. Zajímavostí jsou i betonové ručně vyráběné dlažby. Vnitřní stěny jsou vytvořeny z hliněných panelů a marockého štuku, věžička je obložená dubovými deskami.
Dřevěný dům Praha-Modřany
Architekt: Mirko Neckář & Kryštof Blažek, www.mirkoneckar.cz
Lokalita: Praha-Modřany, Česká republika
Plocha pozemku: 600 m2
Zastavěná plocha: 160 m2
Užitná plocha: 180 m2
Realizace: 2016
Součinitel tepelného prostupu obvodových konstrukcí: U=0,13 W/m-2.K-1
Koeficient tepelného prostupu oken: U=1,1 W/m-2.K-1
Sabína Zavarská
Foto: Marek Novotny