Zdroj: Vito Stallone

Tradiční stodola v moderním pojetí: Vodopád z dešťové vody a přiznaný beton v interiéru

12. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

V malé vsi s venkovským, převážně zemědělským prostředím tvoří celou zástavbu zhruba patnáct budov historického charakteru. Právě v tomto přímo pohádkovém místě rodina našla pozemek, kde si chtěla postavit své nové bydlení. Projekt řešili architekti z ateliéru BE ARCHITEKTUR GMBH, kteří cítili povinnost respektovat historický kontext lokality. Samotná podoba stavby i použité materiály tedy vyplynuly z místních tradic.

Autoři nového domu v lokalitě Reppischtal nedaleko Curychu převzali typické znaky původních stodol a přemodelovali je moderním způsobem. Když se díváte na tuto stavbu z dálky, přirozeně zapadá do rustikálního prostředí. Fasáda je obložena glazovaným smrkovým dřevem – týmž typem, jaký se používá na tradičních švýcarských stodolách. V podobném duchu byla navržena i šikmá střecha s taškovou krytinou typickou pro místní architekturu.

Dřevěné okenice, dešťová voda tvoří „vodopád“

Otvíratelná okna chrání dřevěné okenice, dřevěné posuvné dveře poskytují ochranu před sluncem, zatemnění a soukromí. Jako okap slouží surový ocelový nosník, který přečnívá základnu střechy. Svodové trubky tu nenajdete – dešťová voda stéká zboku jako „vodopád“.

Dřevěné okenice- Obytná stodola

Dřevěné okenice, dešťová voda tvoří „vodopád“. Zdroj: Vito Stallone

Žádný výkop se nekonal

Většina staveb ve svahu vyžaduje výkop za budovou a zásyp v přední části. Architekti však v tomto případě podobný postup záměrně odmítli. Volili jiný způsob – stavbu přizpůsobili sklonu pozemku prostřednictvím přízemí, které je uspořádáno v různých výškách tak, aby kopírovalo stávající svah.

Dřevěná kuchyně - Obytná stodola

Novostavba reinterpretuje jednoduchý charakter tradiční stodoly i prostřednictvím výběru materiálů. Zdroj: Vito Stallone

Velkorysý interiér s pocitem nekonečné rozlohy

Všechny místnosti – ložnice, koupelny, šatny – autoři novostavby naskládali jako uzavřené svazky na sebe. Díky této skládačce vznikl interiér přímo sochařského vzhledu. Kolem těchto seskupení se rozprostírá krajina otevřených obytných prostorů, které jsou vertikálně a horizontálně propojené.

Obytná stodola

Samotná podoba stavby i použité materiály vyplynuly z místních tradic. Zdroj: Vito Stallone

Betonové desky a omítka

Novostavba reinterpretuje jednoduchý charakter tradiční stodoly i prostřednictvím výběru materiálů. Podlahu tvoří odkryté betonové desky, stěny pokrývá speciální omítka. Tato kombinace dohromady působí syrovým, nedokončeným dojmem.

Přečtěte si také:
V třípodlažním pražském domě dominuje betonové schodiště se zábradlím z oceli. Má speciální poslání!

Samostatně stojící dvojgaráž z pohledového betonu je pokryta stejným dřevěným obkladem, jaký je na fasádě domu. Na mírně šikmé betonové sedlové střeše si můžete všimnout osazeného fotovoltaického systému.

Moderní stavba jedinečně interpretuje lidovou typologii původních stodol a vstupuje do příjemného dialogu s okolními zemědělskými budovami.

Obytná stodola

architektonický ateliér: BE ARCHITEKTUR GMBH, Boris Egli dipl. architekt FH REG A SIA, IG: bearchitektur
lokalita: Curych, Švýcarsko
užitná plocha: 215 m²
realizace: 2022

text: Sabína Zavarská

foto: Vito Stallone

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: rekonstrukce stodoly
Sdílejte článek

Diskuze