Architektura „áčkové“ chaty krásně doplňuje okolní přírodní krajinu. Relaxační atmosféru umocnili barvami a textiliemi
Chatky ve tvaru písmene A mají bohatou historii. Typologie připomínající horský štít je stále populární – i když mnohé z nich už je třeba rekonstruovat. Podobná rekreační stavba okouzlila i kanadský pár. Pocházela však z padesátých let a potřebovala úpravy hned z více důvodů. Jak vypadá dnes?
Noví majitelé chaty toužili po její revitalizaci tak, aby splňovala potřeby moderních lidí. Výhodou stavby byla její poloha – nachází se totiž nedaleko Montrealu, a přitom ve stále zeleném lese. Doslova pár kroků od ní se rozprostírá vodní plocha jezera.
Navzdory těmto benefitům však skrývala i několik negativ. Pro nepřístupnost během dlouhých zimních měsíců a kruté kanadské zimy byla zanedbaná.
Tři sezóny v roce
Majitelé s touhou navrátit život jedinečné chatě oslovili místní architektonické studio Matière Première Architecture. Architekti navrhli rekonstrukci víkendové stavby na míru majitelům tak, aby mohla spolehlivě a pohodlně fungovat během tří sezon roku.
Vycházeli z respektu k typologii chaty ve tvaru písmene A, přičemž kladli důraz na ekologický přístup.
Kaskáda prostorů – od nejvyšších až po molo
Výsledný projekt je fascinující souhrou série prostorů, které propojují chatu s nejbližším okolím, včetně přímého spojení s jezerem a využitím venkovních prostorů pro odpočinek. Architektura krásně umocňuje přírodní krajinu za chatkou.
Díky vsazení do svahu nabízí nejen výhledy z příjemných obytných prostorů, ale i dostatek soukromí a pocitu útulnosti, který by rodinným odpočinkovým stavbám neměl chybět. Tvar písmene A umožnil vytvořit hravé prostory a zároveň nabízí nerušený výhled na jezero.
Relaxační atmosféru umocnili barvami i textiliemi
Když vejdete dovnitř, cítíte se jako v příjemném plážovém domě, ve kterém nemusíte dělat nic jiného než odpočívat. Nejkouzelnějším prvkem celé stavby je na bílo natřený krov „áčkové“ střechy.
Architekti v interiéru kombinovali několik jemnějších tónů bílé, „šalvějové“ a světlého dřeva, aby vytvořili relaxační atmosféru. Tu znásobuje neformální zařízení s příjemnými koberci a lněnými doplňky.
Lokální, udržitelné a odolné
Všechny materiály, které tvůrci proměny použili, jsou lokální, udržitelné a odolné – včetně bílé borovicové podlahy, dřevěné fasády (cedrový obklad) a malovaných smrkových desek.
Střešní krytinu zvolili kovovou, okna jsou hliníková. Všechny tyto materiály přispívají k tomu, aby chatka stárla bez ohrožení životnosti a speciální údržby.
Jezero vidíte odevšud
Navzdory relativně malé podlahové ploše 75 m2 v interiéru najdete několik obytných prostorů. Na hlavní prostor s kuchyňkou a obývacím pokojem navazuje venkovní terasa se stolováním. Díky velkým oknům nabízí působivý výhled na jezero.
Schody, spíše žebřík na meziposchodí, dostaly nové místo – nacházejí se v zadní části jídelního koutu. Meziposchodí nabízí útulnou síť na odpočinek u knihy, jak jinak – s výhledem na jezero. Vedle hlavní chaty vznikl i prostor pro hosty.
Sto padesát schodů a lanovka na přepravu materiálu
Když si představíte, že tato příjemná víkendová domácnost je na místě, kam je velmi omezený přístup, je až nemožné, že dosáhla takovéto podoby. Kvůli strmému svahu bylo nutných více než sto padesát schodů, aby se do chaty dalo vůbec dostat.
Celou rekonstrukci výrazně ovlivnil kvůli dodávání nových materiálů těžký přístup – proto při obnově zužitkovali všechno, co se z původní chaty dalo. Na pomoc pro přepravu stavebního materiálu si realizační firma postavila provizorní lanovku. Všechny stromy a rostliny v okolí zůstaly netknuté.
Chata A
architektonický ateliér: Matière Première Architecture
dodavatel: Nu Drom
lokalita: Magog, Kanada
plocha: 75 m2
realizace: 2021 až 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: Ian Balmorel
Zdroj: v2com