Dům pro kněze: Trvanlivost, čistota, ale i vtipné řešení

04. 06. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Tvořivost je nezbytností, nikoli luxusem. To je motto, kterým charakterizuje svou práci a přístup k ní architekt Sebastian Nagy. Řešení domu pro kněze je spojením historie s moderním interiérem.

Dominuje kámen jako monument i memento. Jako spojení mezi minulým a přítomným, jak něco co je mimořádně trvalé a pevné, zároveň charismatické.

Foto: Paťo Safko

Proč OTIO?

Název projektu vyplynul z latinského slova Otium, což znamená volný čas nebo dovolenou. Má být místem, kde si odpočinete, naberete nových sil, skloníte hlavu po práci. Stojí na klidném pozemku v nevelké obci Dražovce u Nitry. Koruny stromů a blízkost římskokatolického kostela sv. Františka Xaverského spolu s farní zahradou dotvářejí atmosféru vznešenosti. Ze zeleně na konci zahrady vystupuje kamenná zeď jako vzácný monument. Je to stěna na první pohled rezervovaného domu od autora Sebastiana Nagyho, navrženého pro katolického kněze.

Foto: Paťo Safko

Soukromí na nádvoří

Dům pro jednoho člověka má zajímavě řešené soukromé nádvoří obklopené kamennými zdmi v různých výškách a sklonech. Tato hra tvarů nabízí možnost nerušeného odpočinku venku, aniž bylo narušeno soukromí a zároveň i výhled na věž kostela. Z opačné strany je dům uzavřen – je to vlastně jen kamenná zeď se dvěma malými okny. Za nimi se nacházejí dvě ložnice, pracovna a hygienické zázemí. Prostory domu jsou pečlivě komponované po estetické i praktické stránce.

Foto: Paťo Safko

Obývák s kuchyní prorůstá do atria

Hlavní obytnou zónu, tedy denní část jednopodlažního domu, tvoří spojená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, které dominuje antracitový krb. A jako šperky září designové kousky: židle od Vernera Pantona či legendární Lounge Chair od Charlese Eamese. Celý interiér je řešen v černo-bílé kombinaci s doplněním odstínů barvy dřeva – hnědé. Kromě kamene, dřeva a kovu, velkou roli hraje i sklo, a to nejen v rámci prosklení, díky kterému je denní místnost přímo propojena s atriem. Skleněný je i konferenční stolek, který dává prostoru lehkost a eleganci.

Foto: Paťo Safko

Ambice trvanlivosti

„OTIO mě ambici nadčasovosti, či spíše trvanlivosti, která by přirozeně reagovala na generační výměnu svého obyvatele – faráře,“ říká autor objektu, architekt Sebastian Nagy. Práce na projektu byly zahájeny v roce 2008 a v jejich průběhu vzniklo mezi mladým architektem a pokrokovým farářem tvůrčí partnerství. Takže k finálnímu dílu přispěly i názory a tvořivost jeho obyvatele. Z domu vyzařuje pozitivní energie, harmonie a svěžest. Ať si vezmete pohled zvenčí, zevnitř nebo jejich spojení, je spíše sochařským uměleckým dílem jako běžnou stavbou.

Foto: Paťo Safko

Otio (dům u fary) ve zkratce:

architektonický ateliér: sebastian nagy architects, s.r.o.

autor: Sebastian Nagy

lokalita: Dražovce, Nitra

počet pokojů: 4 kk

užitková plocha: 130 m2

realizace: 2008 až 2010

Sabína Zavarská
Foto: Paťo Safko

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium jednopodlažní domy rodinne domy stavba domu
Sdílejte článek

Diskuze