Dvoupodlažní dřevostavbu nedaleko Prahy navrhli obráceně
Zapomeňte na poučky! – chtělo by se zakřičet při bližším pohledu na moderní dřevostavbu nedaleko Prahy. Navzdory zažitým principům jej totiž architekti navrhli „v protisměru“. Přesto, anebo možná právě proto, perfektně funguje.
„Pana architekta Zahradníčka jsme si vybrali na základě referencí,“ vzpomíná na první kontakty s autory jejich budoucího domů paní majitelka, „Líbily se nám hlavně jeho individuální projekty a důslednost v řešení detailů.“ Což se ukázalo, jako velmi důležitý rozměr spolupráce: „Jsme totiž s manželem dost puntičkáři,“ s úsměvem o sobě prozrazuje spokojená investorka.
Na sever… a na jih!
Pozemek pro dvoupodlažní dům nedaleko hlavního města byl vybrán už dávno. Jen s jeho „osídlením“ se čekalo – na konkrétní projekt i na potřebné finance. Manželé měli alespoň čas si vše pořádně promyslet: „Chtěli jsme dvoupodlažní dům pro čtyřčlennou rodinu, s klasickou dispozicí. Hodně prosklený směrem na jih, ve tvaru L a s pultovou střechou. Naše požadavky architekti splnili, navíc ale přinesli jednu podstatnou změnu – dům orientovali přesně obráceně!“
Architekti z Prodesi mají totiž s výstavbou dřevostaveb bohaté zkušenosti – vědí, že lehká stavba se na rozdíl od masivních konstrukcí nemusí tolik prohřát, aby plnila svůj účel – poskytovat příjemné prostředí pro své obyvatele. Naopak, že větší problém může být – i vzhledem ke změně klimatu – dům v létě chladit, než v zimě vytápět. Proto přeorientovali tradiční dispozici – hlavní denní místnost i s pobytovou terasou jsou otevřeny k severu, jih chrání před nežádoucími tepelnými zisky zdi a okna s venkovními žaluziemi.
Druhý důvod, proč je dům otočený obráceně, je výhled – severní strana nabízela pohledy do volné krajiny.
Rychle ale důsledně
Rozhodnutí stavět systémem two-by-four nebylo intuitivní, právě naopak: „O konstrukčním systému jsme zpočátku neměli jasno – v té době se nám dřevostavby zdály buď fádní – pokud šlo o typové projekty, nebo drahé – kdybychom uvažovali o individuálním projektu. Postupem času se ale náklady vyrovnaly na úroveň zděných domů a důležitou roli hrála i rychlost a, přiznám se, i ekologický rozměr takových staveb,“ vzpomíná naše průvodkyně. Rychlost výstavby je přesvědčila – celá stavba nakonec trvala ani ne rok. No a kromě dobrého pocitu je současným obyvatelům domu odměnou i nízká energetická náročnost nového domova.
Příroda a technologie
Domácí pán má k moderním technologiím velmi blízko, proto padla volba postavit dům jako inteligentní. Systémy řídící topení a rekuperaci (dům vytápí elektrické podlahové vytápění se zmíněnou rekuperací) i třeba venkovní žaluzie lze ovládat na dálku či naprogramovat, aby reagovaly na aktuální počasí, což si majitelé nedovedou vynachválit. Jako doplňkový zdroj tepla slouží krb.
RD Středokluky
Architekt: Václav Zahradníček / Prodesi
Dodavatel: Domesi
Technologie: Masivní dřevěné panely z křížem lepeného dřeva (CLT)
Rok výstavby: 2014
Zastavěná plocha: 108 m2
www.prodesi.cz
TEXT: MATEJ ŠIŠOLÁK
FOTO: MARTIN ZEMAN / PRODESI
ZDROJ: časopis HOME 01-02/2016