Dokonalé zázemí pro příjemný rodinný život, pro kreativitu a tvorbu: dům na louce v blízkosti socialistické zástavby
Přáním investora bylo na pozemku mezi domy ze sedmdesátých let a netknutou loukou postavit dům, který by byl nejen zázemím pro příjemný rodinný život, ale též místem pro kreativitu a tvorbu. Architekti ze studia ValArch navrhli dům s půdorysem ve tvaru písmene L, který komunikuje s nedalekými stavbami a zároveň i s blízkou loukou.
Z každého prvku vybrali to nejlepší
Pozemek investora leží na rozhraní třetí a čtvrté zóny CHKO Beskydy. Architekti bojovali s několika výzvami.
„I navzdory tomu, že všude kolem je původní zástavba ze sedmdesátých let dvacátého století, museli jsme vyvinout velké úsilí, abychom mohli tento dům postavit. Ani orientace pozemku nebyla úplně ideální, ale nic, co bychom nezvládli.
Vytvořit delikátní přechod mezi socialistickou zástavbou a netknutou loukou nebylo jednoduché. Proto jsme zvolili z každého prvku to nejlepší. Ze současné výstavby urbanistické uspořádání, hlavně uliční linii, z louky zase jemné křivky terénu. Louku „vytahujeme“ až na střechu ložnice a stíráme hranice mezi terénem a domem.“ Setření hranic mezi stavbou a přírodou umocňuje i absence oplocení.
Přízemí ma více funkčních zón
Přízemí zahrnuje několik oddělených funkcí. Nejprve vstupní část, která funguje i jako jakýsi předprostor fotografického ateliéru v podkroví. Denní zónu v hlavní části domu tvoří kuchyň spojená s jídelnou a obývacím pokojem. Samostatné křídlo orientované do zahrady je přízemní a s loukou „vytaženou“ na střechu. Ukrývá ložnici rodičů s koupelnou, která je společná pro celý dům.
Podkroví ukrývá pokoj pro děti a ateliér
Horní část hlavní hmoty stavby je rozdělena na dvě stejné části. V jedné se nachází ateliér pro kreativní aktivity, ze kterého se dá vyjít na zelenou střechu. Druhá polovina je sídlem dětí a je charakteristická proskleným štítem s výhledem na valašské kopce.
Letní obývací pokoj jako oáza pohody a soukromí
Díky půdorysu ve tvaru písmene L vznikl malý prostor, který zachovává soukromí majitelů. Ze dvou stran je chráněn rameny domu a z ostatních zelenou vlnou svahu, z východu přirozeně splývá s terénem. Tento venkovní prostor slouží zároveň jako hlavní oáza klidu a pohody rodiny.
Žádný plot, žádná brána
Ve vstupní části architekti vytvořili „záliv“ na parkování. Jím zároveň vyrovnali první výškový rozdíl pozemku a vytvořili pocit soukromí. Tímto „polosoukromým předprostorem“ oddělili samotnou soukromou část domu.
Zajímavé je, že stavba nejenže nemá oplocení, nemá ani žádnou branku či bránu. Díky tomu skvěle přímo navazuje na okolní louky a volně plynoucí valašskou krajinu.
Použité materiály:
- dřevo – kompletní nosná konstrukce, schodiště, nábytek
- dřevovlákno – kompletní tepelná izolace
- betonové stěrky – toaleta, koupelna, kuchyň
- MDF – nábytek podle autorského návrhu
Dům pro fotografa
architektonický ateliér: Studio ValArch
autoři: Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. Tomáš Kašík, Ing. arch. Lenka Jalůvková
lokalita: Valašská Bystřice, ČR
zastavěná plocha: 150 m²
hrubá podlahová plocha: 125 m²
projekt: 2017
realizace: 2018
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news