Zdroj: Fionn McCann

Jako loď v láhvi! Staré zdivo odhalili, světlo do domu vnesli světelnými šachtami

27. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Mezi starými domy v severním Dublinu se nedá přehlédnout úzký, vlnitým plechem opláštěný dům. Působí skromně, spíš jako přístavba. Navzdory nevelké podlahové ploše – jen sto šest metrů čtverečních pro obě podlaží dohromady – nabízí vše potřebné. Jak se vám líbí propojení se zahradou a využití odhalených původních prvků staré stavby?

Projekt „Charleville House“ vdechl nový život původní řemeslnické chalupě na severu Dublinu. Architekti z ateliéru Scullion Architects při tomto projektu použili strategii odstraňování jen toho, co bylo zchátralé a nedalo se použít. Díky tomuto přístupu má rekonstruovaný dom stále zbytky předešlých přístaveb. To umožnilo architektům vytvořit nový dvoupodlažní prostor, který budovali jako loď v láhvi – v plášti staré jednoposchoďové chalupy.

Vchod do domu z ulice - Charleville House v Dublinu

Mezi starými domy v severním Dublinu se nedá přehlédnout úzký, vlnitým plechem opláštěný dům. Zdroj: Fionn McCann

Zahrádka obklopená starými zdmi

Přízemí zahrnuje kuchyň, jídelnu a gauč v jednom společném prostoru a samostatnou televizní místnost. Hmota domu se směrem do zahrady výrazně zužuje – zde se nachází kuchyňská linka a pracovna. Velká část stěn je prosklená, což vnáší dovnitř dostatek přirozeného světla a nabízí výhled do malé zahrádky s mírně chaotickou atmosférou.

Kuchyň - Charleville House v Dublinu

Hmota domu se směrem do zahrady výrazně zužuje – zde se nachází kuchyňská linka a pracovna. Zdroj: Fionn McCann

Zahrádka vznikla díky přirozenému vzhledu zeleně a starým zdem, jimiž je obklopena. Zajímavým prvkem jsou reflexní části umístěné venku nad posuvnými dveřmi – zrcadlí zeleň v zahrádce.

Horní podlaží je proděraveno světelnými tunely

Horním podlažím, v kterém jsou ložnice, pronikají dvě centrálně umístěné střešní světelné studny. Šachty přivádějí přirozené světlo doprostřed domu. Jedna z nich prosvětluje i koupelnu v poschodí, protože má plně prosklenou stěnu. Ústí do prostoru denní zóny. Druhá šachta osvětluje dřevěné schodiště.

Sprchový kout - Charleville House v Dublinu

Světelná šachta v koupelně v poschodí tvoří zároveň jednu stěnu sprchového koutu. Zdroj: Fionn McCann

Světelná šachta v koupelně v poschodí tvoří zároveň jednu stěnu sprchového koutu a připomíná historii domu – další stěnou šachty je totiž odhalená původní zeď s klenbovým výřezem. Původního zdiva si můžete všimnout i podél schodiště, v prostoru jídelny a obývacího pokoje.

Hladký versus drsný, čistý versus chaotický

Nové materiály použité venku jsou opracované, kovové a reflexní. Staré naopak – působí drsně, opotřebovaně. Kontrast hladký versus drsný, čistý versus chaotický najdete na více místech projektu.

Přečtěte si také:
Na malém prostoru chaty využili každý centimetr. Cítíte se v ní jako na lodi

Horní objem je menší, střecha nad pracovnou je zatravněná. Interiér působí díky množství použitého dřeva, vzorované dlažbě, koberečkům a různým detailům příjemně, avšak i zde si můžete všimnout odkazu na minulá desetiletí.

Charleville House

architektonický ateliér: Scullion Architects
lokalita: Dublin, Irsko
plocha: 106 m²
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Fionn McCann

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: historické domy malé prostory prosklené plochy rekonstrukce chalupy úzke parcely
Sdílejte článek

Diskuze