Zdroj: České chaty snů

Malé chatce na Vysočině ze 70. let vdechli nový život. Zásadním problémem byla úprava nosné konstrukce

17. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Malá montovaná chatička se nachází skoro na samotě uprostřed hustého jehličnatého lesa v lokalitě romantické vísky Vepříkov na Vysočině. Majitelé ji sice v roce 2016 vylepšili o malou verandu, nicméně vše ostatní bylo v původním stavu ze 70. let, kdy ji rodiče majitelky koupili. Architekti ve složení Petr Portych, Ondřej Zdvomka a sochař Sebastian Wojnar se tentokrát vrhli nejen na interiér, ale také výrazně oživili blízké okolí chaty.

Nebezpečná proměna

Tato proměna byla trošku nebezpečná. Chata je z montovaného systému MONTI, který tvoří dřevěný rám a vláknité desky. Není tedy předem dáno, co je a co není nosné, a není radno do nosného systému zasahovat více nežli méně. První dojmy architektů by se daly opsat slovami: krásné místo a avantgardní chata, pro kterou bude těžké vymyslet dispoziční změnu, jež by ji zlepšila.

Přečtěte si také:
Video: Starou unimobuňku předělali na útulnou chaloupku. Stálo je to jen 8600 Kč

Uprostřed dispozice se nacházel komín, který zacláněl lince. Uvnitř byla pak nedostatečně velká koupelna a stavbu obestírala stará nudná fasáda. Majitelce se líbí norský styl, dřevo, velká okna, která v chatce chyběla, takže skoro nebylo vidět na blízký les a krásný rybník. A to se rozhodli architekti změnit.

Přízemí před rekonstrukci.

Přízemí před rekonstrukci. Zdroj: České chaty snů

Zásadní problém

Zásadním problémem byla úprava nosné konstrukce, která se ale povedla celkem jednoduše vložením dřevěného překladu. Do výsledného otvoru vložit okno už bylo poměrně snadné. Zajistili tak skvělý výhled na okolí.

Jak okomentoval rekonstrukci architekt Ondřej Zdvomka? „Uvnitř to byla na stěnách kombinace ve stylu ,každá ves jiný pes‘, takže jsme všechno strhli a sjednotili vše bílou barvou na sádrokartonu. Tu jsme v interiéru doplnili jemně modrým odstínem obkladů do koupelny, která výborně dobarvila světle dřevěnou podlahu. K bílé jsme pak napasovali bílou linku. Zvolený norský styl podtrhlo světlé dřevo na fasádě.

Ložnice před rekonstrukcí

Ložnice před rekonstrukcí. Zdroj: České chaty snů

Chatka tak už z dálky chytla ,přírodní‘ formu a přiblížila se rukodělné práci chatařů, na rozdíl od strojové montáže, kterou byla původně provedena. Majitelé často zmiňovali nedostupnost terasy, takže jsme jim jednu pořádnou před velké okno dodělali. Propojení kuchyně – obývací pokoj – terasa je tak dokonalé. Ale abychom alespoň trochu navázali na dobu, kdy se chatka stavěla, tak jsme interiér dozdobili vybavením s odkazem na 50. léta a bruselský styl.“

FOTOGALERIE

Text: Lucia Blažiová
Foto:  České chaty snů
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: drevostavby interier rekonstrukce rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze