Zdroj: Ján Pieš

Malý byt s vlastním dvorem jako ideální startovací bydlení v hlavním městě

20. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku bylo zadání, které už snad ani nemohlo být komplikovanější. Uzoučký pozemek obklopený z obou stran domy, frekventovaná ulice, prostředí, kde se mísí městské prvky s venkovskými. Navíc domy na této ulici jsou víceméně nesourodé, i když mají několik společných rysů. To byly vstupní údaje k projektu Rezidence Ráztočná od architektů Martina Vojty, Jana Pieše. Jak se s nimi vypořádali?

Na pozemku v severovýchodní části Vrakuně, kde se aktuálně plánuje příměstská zástavba rodinných domů, stál starší zanedbaný dům ze
60. let. K němu patřilo několik drobných hospodářských staveb a zahrada. Namísto něj zde dnes stojí bílá dlouhá novostavba.

Přečtěte si také:
Příkladné řešení rodinného domu na velmi úzké parcele

Většina domů je v této lokalitě postavena na úzkých a dlouhých pozemcích a jsou umístěna podélně, kolmo na ulici. I v případě novostavby zůstal zachován princip dlouhého a úzkého domu, který je vhodným řešením pro většinu úzkých pozemků.

Uzký pozemek s moderním bytovým domem

Koncept domu je založen na doplnění tradičního urbanistického kontextu venkovské zástavby, tedy území se zástavbou původních úzkých a dlouhých domů se sedlovou střechou podélně řazených kolmo k hlavní komunikaci. Zdroj: Ján Pieš

Jak z úzkého pozemku vytěžit požadovaný objem

Kromě délky domu, roli hraje také jeho výška. „Koncept domu je založen na doplnění tradičního urbanistického kontextu venkovské zástavby, tedy území se zástavbou původních úzkých a dlouhých domů se sedlovou střechou podélně řazených kolmo k hlavní komunikaci.

Přečtěte si také:
Rodinný dům s dostatkem soukromí na úzkém pozemku

Stávající strukturu jsme vyplnili jednopodlažním objemem vytvořeným ze tří k sobě přisazených řadových domů, s podkrovím a užitnou půdou,“ vysvětlují podstatu návrhu jeho autoři.

Uzký pozemek s moderním bytovým domem

Byty jsou skromnější, s nevelkou podlahovou plochou, nicméně každý byt má vlastní malý dvůr. Zdroj: Ján Pieš

Jeden dům ze tří a v každém ještě tři byty

V každém jednom z těchto tří domů jsou tři byty. Byty jsou skromnější, s nevelkou podlahovou plochou (43,3 m2), nicméně každý byt má vlastní malý dvůr. Ideální startovací bydlení. Dispoziční řešení bytů zaujme zejména mladé lidi – celá dispozice bytů je složena ze tří nad sebou řazených miniprostorů.

Prosklená terasa minidomu

Celá dispozice bytů je složena ze tří nad sebou řazených miniprostorů. Zdroj: Ján Pieš

V přízemí je vstup s toaletou a obytný pokoj, jehož součástí je také kuchyň v prvním patře ložnice s koupelnou. Nad ní je půda. Parkování je na společné ploše za domem.

Přečtěte si také:
Dlouhý a úzký venkovský dům? Tenhle je skutečným skvostem

Rezidence Ráztečná

Autoři: Ing. arch. Martin Vojta, Ing. arch. Jan Pieš

Lokalita: Bratislava – Vrakuňa

Zastavěná plocha: 261 m2

Podlahová plocha: 424 m2

Obestavěný objem: 1 806 m3

Projekt: 2018

Realizace: 2019 – 2020

Sabína Zavarská

Foto: Ján Pieš

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bytove domy malé domky minibyty minimalistické domy Obytné podkroví úzke parcely
Sdílejte článek

Diskuze