Moderní dům uprostřed lesa šetří i díky zimní zahradě
Na začátku byl nepravidelný pozemek s různě orientovaným svahem. Přesně zde si majitelé parcely představovali moderní dům se sedlovou střechou. Finální stavba působí zvenčí jako pevný samostatný svazek zakomponovaný mezi kopce, lesy a údolí s nádechem přirozenosti. Interiér zahrnuje vzdušné prostory, propojené nejen horizontálně, ale i vertikálně.
Rodinné sídlo stojí na plošině, která se dotýká přírodního terénu pomocí válcových betonových pylonů. Představují první konstrukční spojení mezi terénem a stavbou. Rozdíl mezi vnitřním převýšením domu a úrovní ulice funguje jako filtr soukromé zóny.
Všechna tři podlaží domu jsou vertikálně propojena díky schodišti a množství skleněných prvků. Sbíhají se do společenského centra domu.
Schody spojují všechna podlaží s centrální zónou
Schody působí, jako by brázdily vzduch. Vedou až do podkroví, kde se nachází pracovní a odpočinkový prostor – budoucí studio obložené knihami a deskami. V tomto smyslu schodiště funguje jako zprostředkovatel mezi domácím životem a prací.
Na to, aby zůstal střed dispozice prázdný a vzdušný, museli architekti poskládat jednotlivé místnosti po obvodu. Na centrální prostor se napojují podle potřeby přímým přechodem, dveřmi nebo „štěrbinou“.
Přízemí tvoří denní zóna s krbem, kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Zahrnuje také dva pokoje s koupelnami a zimní zahradu. Ve druhém podlaží je ložnice rodičů s velkým šatníkem a koupelnou. V podkroví mají domácí pracovnu a odpočinkovou místnost s knihovnou.
Hybrid mezi dvěma jazyky
Prostorná stavba působí jako hybrid mezi dvěma jazyky: vnějšek odráží to, co by si většina lidí představovala pod pojmem dům v lese se štítovou střechou, avšak jeho flexibilní a všestranný interiér reaguje na současné formy bydlení.
Zimní zahrada v západní části domu šetří energie. V zimě rozváděla teplo do interiéru, v létě ho zase chrání před přehřátím jako štít. Energetickou účinnost zvyšuje opláštění složené z několika izolačních vrstev.
Základem stavby je kovová konstrukce
Výklenky kontrastně obložené světlým dřevem chrání přesahy tmavé střechy. Celý dům je vlastně velký svazek, složený z malých dílů, součástí kombinovaného systému. Z konstrukčního hlediska je na betonové piloty a nosnou základnu tvořenou borovicovými trámy namontována kovová konstrukce.
„Vytváří strukturální klec pro připevnění různých vrstev podlah a panelů, což se dělá přímo na místě. Všechny práce byly vykonány ručně místními cementáři, kováři a tesaři. CMMY představuje chladný, geometricky přísný kontejner, který nabízí úkryt před nepříznivým počasím, a zároveň umožňuje rozvoj tekutého, teplého a flexibilního prostoru uvnitř,“ popisují atmosféru domu v lůně přírody jeho autoři.
Dům CMMY
architektonický ateliér: Galera Arquitectura
architekti: Ariel Galera, Cesar Amarante, Francisco Villamil, Luisina Noya
lokalita: Pinamar, Buenos Aires, Argentina
plocha pozemku: 955 m2
zastavěná plocha: 275 m2
projekt: 2020 – 2021
realizace: 2021 – 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: Diego Medina