Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Modulární domek, který je zhmotněním absolutní pohody a klidu

26. 01. 2022
Diskuze (1)

Modulárně prefabrikované stavby poutají stále více pozornosti nejen jako rodinné domy, ale především jako stavby určené na víkendové pobyty či dovolenou. Je to logické – dají se postavit i na hůře dostupných místech, kde si investoři mohou naplno vychutnat kouzlo přírody. Protože jsou navíc jednotlivé panely předem vyrobeny v továrně přesně na míru, jejich sestavení na místě trvá jen pár dnů. Jak se vám líbí finské řešení tohoto bydlení?

Projekt finských architektů Pirinen & Salo „Lucia Smart“ se nachází na pobřeží třetího největšího jezera země tisíce jezer – Finska. Leží v Laponsku, daleko za polárním kruhem, v nadmořské výšce 117 až 119 metrů.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Domek vytvořený z oceli a množství skla skvěle funguje jako víkendové ubytování nebo pracovní prostor s úžasným výhledem na široké okolí, včetně oblohy. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Tato oblast je zároveň rájem pro turisty, kteří zde nacházejí mnoho značených chodníků, muzea v přírodě či absolvují vyhlídkové lety nad jezerem. Nádherná přírodní krajina s množstvím zálivů a zákoutí je lákadlem pro rybáře z celé Evropy. Není divu, že právě na tomto místě, které působí jako balzám na duši, stojí ocelově-skleněná konstrukce mini chatky.

Přečtěte si také:
Atraktivní bydlení v modulárním domě s výhledem na vodní hladinu

Z ocele a skla s výhledem i na oblohu

Architekti Teemu Pirinen a Lauri Salo vytvořili chatku nazvanou Lucia Smart pro finskou sklářskou stavební společnost Savon Lasituote Oy. Domek vytvořený z oceli a množství skla může sloužit různým účelům, stejně tak je možné ho postavit na nejrůznějších místech. Skvěle funguje jako víkendové ubytování nebo pracovní prostor s úžasným výhledem na široké okolí, včetně oblohy. Když si objednáte tuto působivou obytnou jednotku, dodají vám ji už v připravené podobě na pozemek, kde má stát. Továrensky vyrobené dílce stačí instalovat na základy postavené podle pokynů výrobce a domek napojit na infrastrukturu.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Velké skleněné plochy zvenčí přerušují jen černé švy skleněného systému a černý ocelový pás základny chatky. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Zrcadlení přírody narušují jen černé švy

Velké skleněné plochy zvenčí přerušují jen černé švy skleněného systému a černý ocelový pás základny chatky. Velké množství skleněného povrchu s efektem zrcadlení odráží okolní přírodu a obytný domek ještě intenzivněji spojuje s okolím.

Kuchyň minichaty ve svěží oranžové barvě

Kuchyň je ve svěží oranžové barvě, stejně i skleněná konstrukce zevnitř. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Nejdůležitější prvek interiéru? Obloha a okolní krajina

Ačkoliv to zní protichůdně, nejdůležitějším prvkem v interiéru je okolní krajina a obloha – prosklená je totiž i střecha. „Trojúhelníkový tvar ocelových konstrukcí jsme orientovali podle optimálního úhlu pohledu uvnitř jednotky. Tak, aby byl umožněn maximální výhled do exteriéru s minimálními překážkami.

Přečtěte si také:
Ideální bydlení pro dva? Variabilní modulový dům ihned k nastěhování

Jednotné použití povrchové barvy a materiálu na vnitřních površích vyzdvihuje okolní krajinu jako protipól. Osvětlení je přímo integrováno do trojúhelníkové ocelové konstrukce. Využívá skleněné plochy jako reflexní a dodává prostoru velmi zajímavou mnohorozměrnost,“ popisují další zajímavosti projektu jeho autoři.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Co nejblíže k vnějším fasádám je umístěna postel, takže když si na ni lehnete nebo sednete, máte ten nejúžasnější výhled. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Je tu vše potřebné: koupelna, kuchyň, gauč, postel i šatník

Jak je řešena dispozice tohoto nevelkého obytného prostoru? Hned u vstupu do objektu se vlevo nachází koupelna a vpravo šatník. Chodbičkou projdete do hlavního prostoru, kde je vestavěna kuchyňská linka a otevřený prostor. Co nejblíže k vnějším fasádám je umístěna postel, takže když si na ni lehnete nebo sednete, máte ten nejúžasnější výhled.

Modulární prosklený domek s výhledem navodu a oblohu

Odpočinková část nechává vyznít krásu přírody. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Mezi kuchyňskou částí a postelí je umístěn pohodlný gauč. Části zasklení se dají zastřít praktickými závěsy. Různé funkce v jedné místnosti jsou odděleny i barevně. Kuchyň je ve svěží oranžové barvě, stejně i skleněná konstrukce zevnitř. Odpočinková část nechává vyznít krásu přírody.

Přečtěte si také:
Minimalistický dům, který v prudkém svahu levituje nad krajinou

Lucia Smart

architektonický ateliér: Pirinen & Salo

autoři: Teemu Pirinen, Lauri Salo

lokalita: Inari, Finsko

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Marc Goodwin / Archmospheres

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty chaty u jezera minimalistické domy modulární domy Víkendové bydlení

Diskuze

  • Hnus, a předpokládám okolo toho kupy mrtvých ptáků, kteří do toho nabourají. Ta skleněná ošklivá budka nemá s citem k přírodě nic společného.

    Miroslava