Zdroj: Alexandre Kapellos

Čtyři lidé postavili přístavbu k domu za pět hodin s využitím lokálních materiálů

07. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Starší řadová zástavba v jedné z úzkých uliček Curychu získala přístavbu v rekordním čase. Náročná dopravní obslužnost místa neodradila majitele nemovitosti od jeho záměrů, ale právě naopak. Ve spolupráci se Studiem Anna Jach našli logisticky ideální řešení v montované dřevěné konstrukci.

Majitelé – rodina s dítětem – potřebovali bydlení přizpůsobit svým zájmům, jako například józe a praktikování meditací. Hustěji zastavěná obytná zóna s rodinnými a obytnými domy jim ale nedovolila větší stavební činností zasáhnout do okolí. Proto vznikla přístavba.

Přístavba u řadového domu

Zadní fasáda je oživená 3D reliéfem s motivem oka. Zdroj: Alexandre Kapellos

Novým objektem si dispozičně přilepšili přibližně o jednu třetinu podlahové plochy. Přístavba zvenčí působí jako nezávislá jednotka, vnitřně je reálně sjednocena s vedlejším rodinným domem. Z původního čtvercového půdorysu vznikl obdélníkový.

Přečtěte si také:
Architektonický skvost na kraji útesu: Dům, který tančí s přírodou

Montáž za pět hodin

Montáž dřevěné konstrukce přístavby trvala v režii čtyř odborných pracovníků jen pět hodin. S původní stavbou vizuálně nijak nesouvisí. Shoda existuje jen v dodržení výšky podlaží. Majitelé se rozhodli nový vchod umístit do přístavby z boční části řadové zástavby.

Dřevěná přístavba

Přístavba zvenku působí jako nezávislá jednotka, uvnitř je reálně sjednocená s vedlejším rodinným domem. Zdroj: Alexandre Kapellos

Mezi požadavky na vznik nového prostoru byl i ten vstupní. Celý interiér objektu je zhotoven z borového dřeva. Jednotný materiál stěn, podlah a stropů umožnil architektce pohrát si kreativně s tvorbou prostoru včetně jeho zařízení.

Dřevěné panely jsou bez povrchové úpravy a umělého chemického ošetření. Napuštěny jsou jen přírodním lněným olejem v kombinaci s pětiprocentní bílou minerální barvou, aby dřevo časem nezežloutlo.

Knihovna pojme pět set knih

První podlaží je rovnocenně rozděleno na třetiny – předsíň se schodištěm a toaletou, samostatnou kuchyň s jídelnou a obývací pokoj s knihovnou s výškou dvou podlaží. Policový systém vyplňuje na celou šířku i výšku stěny. Řešení připomíná národní knihovnu s monumentálním úložným prostorem. Tato pojme minimálně pět set knih.

Závěsná houpačka z hrubého provazu a dřevěné laťky nenápadně upozorňuje na vlastnosti místnosti v neobvyklé „vertikální míře“.

Křeslo se stolem před knihovnou

Do této knihovny se vejde minimálně 500 knih. Zdroj: Alexandre Kapellos

Druhé podlaží sestává z několika menších místností – ložnice, pracovny, dětského pokoje, koupelny s vanou či místnosti téměř bez zařízení, určené k praktikování meditací.

Asymetrický vstup do domu

Místnost pro cvičení jógy se nachází ve třetím – nejvyšším – podlaží. Po obou stranách ji osvětlují dvě okenní tabule s přístupem na stejně velké střešní terasy s plným neprůhledným zábradlím ze dřeva. Tento prostor plynule navazuje na zbytek podlahové plochy podkrovního podlaží v původní části domu se střešními okny.

Přečtěte si také:
Dům z Ostravy postavený svépomocí: Architekti brali inspiraci ve stoletých stavbách

Opláštění přístavby je z borového dřeva. Vertikálně strukturovaný povrch fasády dvakrát horizontálně protíná pás ve výšce podlaží. Vzhledem k velikosti plochy boční fasáda působí jako hlavní. Vstup do domu není orientován symetricky na střed, nachází se víc vpravo.

Fasáda s „interaktivním efektem“

Ke každému podlaží náleží jedno kruhové okno. Největší se nachází v přízemí, dvě menší v druhém a třetím podlaží nad sebou v nepravidelném uspořádání. Z boční strany se v prvním podlaží nachází okno v „tradičním formátu“. Patří k obývacímu pokoji, stejně jako i to sousední, původní, které vzhledově kopíruje.

Zrcadlo

Jednotný materiál umožnil architektům pohrát si kreativně s tvorbou prostoru včetně jeho zařízení. Zdroj: Alexandre Kapellos

Zavírání kruhových oken pomocí venkovního posuvného panelu zabezpečuje obyvatelům domu potřebné soukromí a pohodlí. Při pohledu zevnitř ven myšlenky snadno zabloudí na „objevitelské mise ve fantazijním mechanickém stroji“.

Umění i pro cizí pohledy

Nečekané překvapení přináší zadní fasáda – ve výšce druhého podlaží ji oživuje reliéf s motivem oka. V závislosti na části dne, na slunečním světle a stínu je oko otevřené, nebo zavřené.

Specifikem přístavby je použití lokálních materiálů a jejich dovoz z blízké, jen několikakilometrové vzdálenosti a energeticky úsporné řešení v podobě solárních panelů na střeše.

House with an Eye

architekti: Studio Anna Jach
ocelový přístřešek: Oskar Zieta
3D reliéf oka: Drzach&Suchy
lokalita: Curych, Švýcarsko
rozloha: 155 m2
realizace: 2023

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Alexandre Kapellos

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: přístavba domu
Sdílejte článek

Diskuze