Uprostřed malebné přírody si s láskou a nadšením předělávají starý kamenný domek
Uprostřed malebné přírody jižních Štiavnických vrchů leží malá vesnička Lišov. Na první pohled působí dojmem, že tam skutečně lišky dávají dobrou noc. Ale poté, co se o všech lišovských pokladech rozpovídají Adriana s Jakubem, tamní obyvatelé a majitelé starého domku, který si svépomocí předělávají, zjistíte, že v Lišově se toho dá objevit opravdu víc než dost.
Anglický venkov na konci světa
Lišov je obec známá svými kamennými obydlími, která jsou dodnes funkční. Malé pokojíky a zejména velké prostorné haly vytesané do skal, s viditelnými stopami precizní ruční práce, začínají v posledních letech do malé vesničky u městečka Dudince přitahovat nejen domácí, ale i zahraniční turisty. A právě o ně se starají v rámci Muzea Lišov Adriana a Jakub. Ještě před rokem a půl docházeli do práce každý den z bytovky v nedalekém městečku. Postupně je to však přestalo bavit a shodli se, že se poohlédnou po nějakém starším domku přímo v této kouzelné obci.
„Když jsme se sem před rokem nastěhovali, první, co jsem se musela naučit, bylo nasekat si sekerou dřevo a zatopit v krbu. Teplota venku místy dosahovala téměř mínus 30 stupňů.“
Nejenže to zvládnou do práce „pěšky“, ale budou si moci dům zařídit podle vlastních představ, a to vše v krásném prostředí tamní přírody. Co hledali, to našli. Starý kamenný dům se zdmi z tufu širokými 60 cm a se spoustou věcí a zařízení, kterým dal mladý šikovný pár druhý dech. Domek si postupně svépomocí předělávají.
Občas přijde na pomoc rodina, občas kamarádi, všichni však do Lišova chodí mimořádně rádi, neboť každá brigáda nakonec končí společnou grilovačkou na útulném dvoře. S tím mají majitelé také plány, ale po dokončení interiéru je na řadě fasáda, takže dvůr si musí na svou revitalizaci ještě nějakou tu sezonu počkat. Adriana žila několik let v Anglii, kde ji okouzlil tamní styl bydlení. Není proto žádným překvapením, že i interiér jejich domu se nese v anglickém duchu a několik kusů nábytku si dovezla přímo z Británie.
„Kuchyni jsme rozšířili o původní verandu. Pokud bych ji měla předělávat ještě jednou, udělala bych ji ještě větší… Paradoxně jsme ji zařídili jako poslední místnost v domě.“
Poté, co Adriana s Jakubem domeček odkoupili, pustili se svépomocí do jeho rekonstrukce. Občas to šlo pro mimořádně široké stěny těžko, protože měnili i dispozici a shazovat velké kameny byla opravdu dřina. Každá mince má však i druhou stranu. A tou je přirozená klimatizace, která se v domě díky zdem drží. V létě je tu chladněji a v zimě kamenné zdi zase drží teplo.
„Topíme kamny i radiátory. Když jsme se nastěhovali, okamžitě jsem se musela naučit sekat dřevo a zatopit v krbu. Do té doby se totiž nedalo nic dělat,“ vzpomíná usmívající se Adriana na začátky v domku. Zatím obývají jen přízemí, časem však plánují zobytnit i podkroví. Všechno má ale svůj čas.
Adriana si neumí vynachválit ticho a klid, který zde panuje. „Po roce bydlení jsem na tom tak, že se v noci probudím, když kolem projíždí auto,“ směje se. Jediné, co je omezuje v každodenním životě, je absence mobilního signálu, ale i ten už by měli brzy do Lišova zavést. Jinak se v této vesničce doslova na „konci světa“ cítí mimořádně dobře a vítáni. „Tím, že pracujeme v muzeu a děláme i workshopy pro zahraniční návštěvníky, lidé nás tu znají a mají rádi,“ říkají.
My se ani nedivíme. Mladé pracovité lidi plné entuziasmu a dobrých nápadů, kteří se snaží do vymírající obce přitáhnout návštěvníky, dnes jen tak snadno nepotkáte. Proto pokud budete mít cestu kolem, určitě se v Lišově zastavte. Jeho atmosféra se vám bude rozhodně líbit.
„Ještě stále jsme na začátku. Fungujeme dva roky a hledáme partnerství, způsoby, jak sem přitáhnout lidi. Momentálně chceme otevřít malou kavárnu, kde si hosté mohou pochutnat na dobrém koláči, kávě a čaji z námi nasbíraných bylinek. Plánů je mnoho…“
Profil
Majitelé
Adriana a Jakub se seznámili na Kypru, aby spolu nakonec zakotvili v Lišově. Provozují zde Muzeum Lišov, Muzeum masek a dělají workshopy pro domácí i zahraniční turisty. Učí je tradičním dovednostem, jako jsou tkaní textilií, kamenictví, košíkářství, vyšívání a výroba másla. Vyzkoušet si mohou i hliněné omítky a mnoho jiných zajímavých činností. Do projektů se snaží zapojovat i místní obyvatele.
Nemovitost
Rodinný dům, 3 + kk
Lokalita
Lišov, Slovensko
Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME