V bývalé trampské osadě nedaleko Žloukovic navrhli architekti chatku, které nechybí městský komfort
Víkendový domek v tichém prostředí lesů, kde občas přeběhne srnka a houby i maliny můžete sbírat naboso v zahradě, má dnes velkou hodnotu. Nemluvíme o té finanční, ale relaxační. Blízkost přírody a možnost ponořit se do vlastního já se dnes cení mnohem více než kdysi.
Na pozemku nedaleko obce Žloukovice stála původní chatka, která už nevyhovovala svému účelu. Přísné regulativy v chráněné oblasti znamenaly, že nová stavba mohla stát jen na základech původní chatky, stejně tak byl dán tvar střechy, směr hřebene, vertikální dřevěný obklad i boční vstup. Pozitivem je, že pozemek ze dvou stran obklopují hluboké lesy. Jak se podařilo architektům vtěsnat novou chatku do tak přísných pravidel?
Malý domek, sedlová střecha, výhledy do lesa
Odpovědí architektů Heleny Línové a Vítězslava Kůstky byl jednoduchý domek se sedlovou střechou a štítovými fasádami s výhledy do severního a jižního lesa. Zastavěná plocha je jen čtyřicet pět metrů čtverečních, navzdory tomu chatce nic nechybí – včetně přirozeného světla a příjemného společenského prostoru.
Hlavní obytný prostor se nachází v přízemí a je spojen s terasou velkým posuvným oknem. Zasunutím prosklení do jižní obvodové stěny se podařilo zastřít hranici mezi interiérem a exteriérem. Protože i naproti se nachází velké okno, denní zóna je vizuálně ohraničena lesem z obou stran. Televizi v hlavní místnosti nahrazují polínka praskající v litinových krbových kamnech.
Čtvercová okna jako obrazy
Díky použití stejného konceptu v podkroví se lesy dostávají i do ložnic. Čtvercová okna rámují lesní scenérii a fungují jako obrazy, měnící se se změnami ročních období i aktuálního počasí. Z východní a západní strany je domek uzavřen, chrání soukromí majitelů před sousedícími pozemky.
Prostorné obytné místnosti, menší servisní
Kvůli omezené ploše museli architekti dobře zvážit každý centimetr. Když chtěli, aby byly obytné místnosti prostorově velkorysejší, bylo nutné ušetřit na prostoru servisních a doplňkových částí. Zádveří, koupelny a schodiště mají proto skromné rozměry. V podkroví je kromě hlavní ložnice i menší pokoj určený pro hosty.
Prefabrikované dřevěné panely, modřínová fasáda, okenice z hliníkového plechu
„Nosnou konstrukci domu tvoří prefabrikované dřevěné panely, které byly na místě sestaveny během jednoho dne. Provětrávaná fasáda je z modřínových desek různých šířek. Okna chrání okenice z perforovaného hliníkového plechu v ocelových rámech,“ konkretizují autoři projektu.
Hlavním materiálem v interiéru je smrkové dřevo. Posuvné dveře a vestavěný nábytek jsou z bělených smrkových bio-desek, schodiště a podlahy z širokých smrkových fošen, které měkce tlumí kroky.
V mrazivých dnech si můžete v obytných místnostech i v koupelnách přitopit elektrickými přímotopy a podlahovým topením.
Celý interiér byl koncipován jako světlý s tím, že v něm budou dominovat výhledy do lesa. Tmavá jsou jen litinová kamna a dlažba ve vchodu a v koupelnách. Ideální domek na víkend a odpočinek za jakéhokoliv počasí.
Dům mezi lesy
architektonický ateliér: System Recovery Architects
autoři: Ing. arch. Helena Línová + Ing. arch. Vítězslav Kůstka
lokalita: Žloukovice, ČR
zastavěná plocha: 45 m2
plocha pozemku: 1 072 m2
projekt: 2019
realizace: 2021
stavební inženýr a generální dodavatel: Martinice Group
autorský dohled: Helena Línová + Vítězslav Kůstka
použité materiály: modřín, smrk, perforovaný hliníkový plech, střecha Ruukki
Sabína Zavarská
Foto: Helena Línová + Vítězslav Kůstka