Zdroj: Matej Hakár

Vysněný venkovský dům sladil rodinu a práci

12. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Sny o bydlení mají různé podoby. I architekti sní. Marek a Monika věděli, jak chtějí bydlet. Chtěli svůj sen zrealizovat, ale stejně jako nearchitekti se báli, že nakonec stráví nejvíce času v práci, ne doma. Tak si tedy navrhli dům, který to nedovolí...

Navrhli si bydlení sami – to se architektům stává 🙂 – tak, aby později nedošlo ke kolizi nejen s jejich sny, ale ani s každodenním životem jejich rodiny, kterou kromě mámy a táty tvoří tři děti. Kromě potřeb rodiny se do plánování přimíchala i práce. Ta dnes rodinnému životu často konkuruje.

Monika a Marek však netoužili po tom, aby v ateliéru či kanceláři trávili víc času než ve svém domě. Dilema mnohých vyřešili po svém. Z domu udělali „showroom“ své architektonické tvorby.

Pohled z ptačí perspektivy - Venkovský dům ve Skalce nad Váhom

„Neměnili bychom nic, opravdu je nám tu skvěle. Náš dům je pro nás dokonalý,“ tvrdí majitelé a autoři Monika a Marek. Zdroj: Matej Hakár

Všechno na jednom místě

Jak to funguje, když je práce a rodina pod jednou střechou? „Ano, funguje to. Když k nám přijde klient, provedeme ho celým domem, ukážeme mu praktičnost, funkčnost a kvalitu jednotlivých prvků, materiálů, technologií a on má hned přesnější představu. Všechno je na jednom místě, není potřeba se nikam přemisťovat. Ušetří nám to hodně času, který tak můžeme věnovat rodině. Snažíme se ho všechen věnovat dětem,“ tvrdí majitelé, architekti a rodiče Monika s Markem.

Bílá fasáda - Venkovský dům ve Skalce nad Váhom

Bílá omítka na fasádě se potkává se dřevem. I díky tomu dům působí, jako by vyrůstal ze svého okolí. Zdroj: Matej Hakár

Co jsme viděli, když jsme přišli na návštěvu?

Přivítal nás jednoduchý rodinný dům se sedlovou střechou, který respektuje zelené okolí. Jeho příběh začal, když manželé dostali od otce pozemek po dědovi, aby na něm „stvořili svůj domov“.

Návrh se odvíjel od místa, kde měl dům stát, architekti se snažili, aby vypadal, že z něho vyrůstá. Podařilo se jim to i díky kontaktu s okolní zelení a využití modřínových desek na fasádě. I když to všechno zní celkem romanticky, na typicky romantický kýč sme tu nenarazili.

Pracovna - Venkovský dům ve Skalce nad Váhom

Skloubit práci s rodinou bylo prioritou manželů, kteří pracují ve společném ateliéru. Zdroj: Matej Hakár

Inspirace tradiční venkovskou architekturou

Čisté linie domu jsou inspirovány tradiční architekturou, takže působí moderně, ale ne chladně. „Máme rádi, když se spojí tradice s novým, a vytvoří se tak dokonalá souhra. Tradiční venkovská architektura spočívá v respektování a propojení s okolním prostředím, využívá přírodní materiály a komunikuje s přírodou,“ říká Monika s Markem.

Interiér domu jejich slova potvrzuje na každém kroku. Vítá nás hodně světlého dřeva na bílém podkladu a ještě víc světla, které interiér zútulňuje. Tmavší část barevného spektra reprezentují černé detaily.

Denní prostor - Venkovský dům ve Skalce nad Váhom

Denní prostor v přízemí je zalitý světlem. Efekt prosvětlení podporuje kombinace bílé se světlým dřevem. Zdroj: Matej Hakár

Klaustrofobie rozhodně nehrozí

Přízemí a podkroví spolu komunikují, propojují se v místě galerie, odkud je výhled na celou denní část.

„Velké zasklené plochy jsou v denní části v přízemí, tím jsme dosáhli maximálního prosvětlení a propojení interiéru s exteriérem. Tento prostor dokonale komunikuje s terasou a se zahradou. To jsou místa, kde trávíme nejvíce času s dětmi a rodinou,“ prozrazují architekti.

Výhled na terasu - Venkovský dům ve Skalce nad Váhom

Obývací pokoj jako by přirozeně pokračoval na terasu, zařízenou ve stejném stylu. Dům je i takovým způsobem výrazně propojen se svým okolím. Zdroj: Matej Hakár

Děti mají svůj unikátní prostor

Do podkroví se vychází po jednoramenném schodišti z dětského pokoje. Právě pohodlí nejmenších obyvatel bylo podle domácích při návrhu domu velmi důležité.

Marek a Monika radí

Když se navrhuje bydlení pro rodinu s dětmi, je důležité myslet na to, aby se dětský pokoj uměl přizpůsobit jejich věku a rostl s nimi. Doporučují například rostoucí židle, které poslouží v jídelně a později i u psacího stolu.

„Děti jsou pro nás na prvním místě a v domě mají svůj unikátní prostor. Z galerie je přístupná i pochozí síť, která propojuje a zároveň prosvětluje jednotlivé prostory podlaží. Děti v ní tráví hodně času a v budoucnu ji, věříme, budou využívat i na relax. V podkroví mají svoji hernu a tělocvičnu zároveň. V budoucnosti se promění na noční zónu a v přízemí přibyde velký pracovní stůl pro školáky.“

Dětský pokoj - Venkovský dům ve Skalce nad Váhom

„Sezení v okně v dětském pokoji v přízemí, pochozí síť a galerii s výhledem na denní část máme opravdu velmi rádi,“ říkají architekti. Zdroj: Matej Hakár

Zasklené plochy šetří energie

Nejen v dětském pokoji, ale v celém přízemí jsou zasklené plochy, které dokazují, že majitelé architekti mysleli na praktičnost ve vícero směrech. Proslunění jim pomáhá šetřit energiemi stejně jako kvalitní dřevohliníková okna s trojsklem.

Přečtěte si také:
Dům u lesa spojuje dva venkovské domy do jednoho: jeden má fasádu ze dřeva, druhý kamennou

Přehřátí brání terasa se zajímavě řešenými stínicími plachtami a lněné závěsy. I to dokazuje, že dům je takový, jak o něm mluví jeho majitelé a autoři: „… jednoduchý, ale pro nás zároveň velmi promyšlený a neobyčejný“.

Profil

Nemovitost
Rodinný dům ve Skalce nad Váhom s obytnou plochou 113,33 m2; plocha pozemku: 2 435 m2

Kdo tu bydlí
Architekti Monika a Marek Ivankovi + jejich 3 děti

Text: Zuzana Kubalová
Foto: Matej Hakár
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: novostavby prosklené plochy světlý interiér tradiční architektura venkovský dům
Sdílejte článek

Diskuze