Zdroj: Jakub Nanowski

Z ulice nenápadné rodinné domy vás při pohledu ze zahrady překvapí

12. 02. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

V krásném prostředí na břehu jezera stojí komplex dvou nově postavených rodinných domů. Z ulice působí absolutně nenápadně – jako jednopodlažní domy se sedlovou střechou. Pohled, který se vám naskytne ze zahrady, vás ale rozhodně překvapí.

Pozemek původně nesliboval nic jednoduchého. Právě díky strmému svahu však vzniklo řešení poskytující dostatek soukromí v interiéru i venku v zahradě, jen kousek od jezera. Samotný architekt Wiktor Kurc potvrdil, že strmý svah byl pořádnou výzvou.

Komplex dvou domů

Komplex dvou nově postavených rodinných domů z ulice působí nenápadně. Zdroj: Jakub Nanowski

Řešení našli v obrácené koncepci

U dvoupodlažních domů na klasických pozemcích bez výrazných terénních přechodů je nejčastějším řešením umístit denní zónu s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou do přízemí, aby se mohla otevřít do zahrady. Horní podlaží bývá zpravidla řešeno jako noční. V tomto případě autoři projektu našli řešení v opačném přístupu – v obrácení denní a noční zóny. V konečném důsledku je tedy noční zóna v -1. poschodí, zatím co denní je v přízemí.

Přečtěte si také:
Vícegenerační bydlení v rodinné usedlosti na kouzelném místě

Velká část fasády horního podlaží je prosklená, díky čemuž se otevírá příjemný výhled na jezero a okolí. Horní hmota domů je mírně konzolovitě vysunuta směrem do zahrady. Vytváří krytou terasu, na kterou se dá vyjít ze suterénu. Nad noční zónou se nachází velká nezastřešená terasa, která navazuje na obytnou zónu v přízemí.

prosklená část fasády domu

Velká část fasády horního podlaží je prosklená. Zdroj: Jakub Nanowski

Dřevo, kámen, cihla a solární panely

Oba rodinné domy naplno využívají přírodní terén, „stékají“ spolu se svahem. Výsledkem je větší obytná plocha, podstatně více soukromí a skvělý výhled na jezero. Tím, že dvoupodlažní bloky budov jsou částečně skryty ve svahu, nenarušují okolí a zapadají do existující zástavby.

Domy ve svahu

Oba rodinné domy naplno využívají přírodní terén, „stékají“ spolu se svahem. Zdroj: Jakub Nanowski

Splynutí s přírodním prostředím autoři projektu umocnili použitím přírodních, ušlechtilých materiálů: dřevo, kámen, cihla. Hlavní fasáda je vyrobena ze dřeva. Rodinné domy se od sebe liší jen mírně, materiálem a barevností fasád. Celý efekt dotvářejí zahradní úpravy. Samozřejmostí jsou fotovoltaické panely na obou střechách domů.

Přečtěte si také:
Novostavba dvoupodlažního rodinného domu: Jednoduchá kompoziční hra s velkým efektem
rodinny dum se zahradou

Horní hmota domů je mírně konzolovitě vysunuta směrem do zahrady. Zdroj: Jakub Nanowski

Single Houses Bory Tucholskie

architektonický ateliér: MAKA.STUDIO hlavní architekt: Wiktor Kurc

spolupráce: Aleksandra Kurc, Paweł Pożoga, Beata Belka, Aneta Keller

lokalita: Bory Tucholskie, Polsko

realizace: 2020

plocha: 420 m²

Sabína Zavarská

Foto: Jakub Nanowski, www.perspektywa.net.pl

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata domy ve svahu dvoupodlažní dům fotovoltaické panely přírodní materiály rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze

  • „umístit denní zónu s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou do přízemí, aby se mohla otevřít do zahrady. Horní podlaží bývá zpravidla řešeno jako noční. V tomto případě autoři projektu našli řešení v opačném přístupu – v obrácení denní a noční zóny. V konečném důsledku je tedy noční zóna v 1. poschodí, zatím co denní je v přízemí.“ Můžete mi vysvětlit, jak je to otočené?

    Hagrid