Zdroj: Fredrik Frendin

Utekli před ruchem Prahy a postavili dům na břehu řeky Berounka z čistě přírodních materiálů

28. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Na levém břehu řeky Berounky s výhledem na hrad Karlštejn zhmotnila svůj únik před ruchem Prahy argentinsko-česká rodina. Casa De Mi Luna je dům postavený na bázi přírodních materiálů. Vzhledem k chráněné krajinné oblasti Český kras museli tvůrci projektu ze Studio Circle Growth povinně dodržet znaky místní lidové architektury.

Dvoupodlažní dům s jednoduchou symetrickou sedlovou střechou se nachází v sousedství jen několika obydlí. Rozlehlé přírodní prostředí složené z polí a lesů hned za hranicemi parcely slibuje to pravé místo pro relaxaci a rodinnou pohodu. Objekt formou a skladbou materiálů ideálně zapadá do lokálního kontextu a je ukázkou symbiózy s prostředím.

Přečtěte si také:
Problémy je neodradily. Zdevastovaný statek se špatnou statikou rekonstruovali celých 40 let a dnes je z něj oáza klidu

Slaměné panely, hlína a dřevo

Dodržením přísných pravidel vzdává poctu původnímu stavitelství, jen ho zahaluje do moderního hávu. S místem ho spojuje zaoblený okapový systém, pálená střešní krytina zvaná bobrovka, která se většinou využívá v historických nebo památkových objektech, a fasáda kombinující vápenné omítky a obklad z modřínu. Na regulativ reaguje také barevnost domu.

Stavba nemovitosti o rozloze 104 metrů čtverečních sestává z prefabrikovaných slaměných panelů, jejichž výhodou je rychlá smontovatelnost přímo na místě určení. V Casa De Mi Luna jsou panely zevnitř omítnuty třícentimetrovou hliněnou omítkou z důvodu akumulace a regulace vlhkosti. Vrchní vrstvu tvoří jemný bílý hliněný štuk. Příčky jsou obloženy borovicovou překližkou.

Domeček v přírodě

Stavba nemovitosti o rozloze 104 metrů čtverečních sestává z prefabrikovaných slaměných panelů. Zdroj: Fredrik Frendin

Netypicky otevřený interiér

Kromě prostorových kvalit a rozvržení jednotlivých místností je zajímavé i další materiálové složení stavby. Na obloukové stropy centrálního prostoru schodiště byla vybrána jemná bílá kaolínová hliněná omítka od českého výrobce.

„Omítka byla nanesena na prefabrikované hliněné panely, které byly upevněny na dřevěné latě,” vysvětlují architekti.

Přečtěte si také:
Starou opuštěnou trafostanici za Humpolcem změnili v rekreační bydlení a zanechali její původní vzhled

Volná ruka tvůrců se projevuje především v interiéru. Ten je v porovnání s typicky českým domem otevřenější. Dispozičně otevřenému prvnímu podlaží dominuje segmentované patro, které se stáčí do prostoru druhého podlaží. Nachází se naproti vstupním dveřím. Do domu se vchází nízkým schodištěm směrem přes jednoduchou terasu.

Vchod na terasu

Do domu se vchází nízkým schodištěm směrem přes jednoduchou terasu.  Zdroj: Fredrik Frendin

Prvky a zařízení, které dům individualizují

Po levé straně je umístěna asymetrická koupelna s umyvadlem, sprchovým koutem a WC. Zdrojem přirozeného denního světla jsou v ní dvě okna. Po pravé straně je rohová kuchyňská linka s poloostrovem, vybaveným dvěma židlemi. Obsahuje jen dolní část skříněk. Tmavý odstín příjemně ladí s dlažbou a zástěnou ve shodném odstínu a vzoru.

Terakotová farba  odkazuje na obydlí jižanských národů. Dlažba prakticky pokrývá vstupní prostor, kuchyni a pravděpodobně i koupelnu. Jídelní část v opačném rohu, než je kuchyně, zútulňuje dřevěná podlaha. V místě za schodištěm se ukrývá krb se zeleným obkladem, který vzhledově připomíná akumulační krbová kamna. Jeho poloha není náhodná, má rovnoměrně šířit teplo po celém objektu

 „Krbová vložka má výměník, který zahřívá vodu, a která je následně skladována ve velké nádrži v technické místnosti. Když teplota v domě klesne pod určitou teplotu, teplá voda se rozvádí do zdi, kde je třícentimetrová silná vrstva hliněné omítky. Hliněná omítka funguje jako vynikající akumulační hmota, která skladuje teplo a postupně jej uvolňuje do místnosti. Hliněná omítka navíc reguluje vlhkost,“ blíže specifikují autoři fungování v domě.

Chodba se schody do druhého patra

V místě za schodištěm se ukrývá krb se zeleným obkladem. Zdroj: Fredrik Frendin

Kvalita vyjádřená adekvátním dostatkem světla

Za krbem se nachází obývací pokoj s největší rozlohou z místností. Z jídelny do ní souvisle pokračují dřevěná podlaha a velkoformátová otevíratelná okna s výstupem na terasu na délku domu. Centrální trakt domu dovoluje svojí koncepcí stavbě vertikálně dýchat a koupat se ve světle.

Druhé podlaží přeje soukromí. Po levé straně se nacházejí dva rovnocenné velké dětské pokoje s východní a západní orientací. Vyznačují se klenutým stropem vlivem kreativního řešení kleštiny na vázání krokví. Po pravé straně je ve velikosti rozlohy obou pokojů ložnice. K dispozici je také samostatné WC.

Přečtěte si také:
Zapomenutou rybářskou chatku ve Zlivi postavenou před 90 lety změnili v útulné ubytování

Interiér charakterizuje dřevo, hlína s jemným dotekem tradiční modré, zelené a terakotové dlažby. Místní a přírodní materiály hrají v domě prim. Jsou tvůrcem jedinečné příjemné atmosféry a vizuálně osobitého prostředí. Osvětlení v různém designu tvoří výraznější závěsné lampy vyrobené z přírodních materiálů. Sekundují jim nenápadně zabudovaná bodová světla.

Chodba

Casa-de-mi-Luna-3-819×1024 Zdroj: Fredrik Frendin

Casa de mi Luna

Autor: Studio Circle Growth
Lokalita: Karlštejn, Česká republika
Projekt: 2023
Rozloha: 104 m2

FOTOGALERIE

Text: Katarína Mácová
Foto: 
Fredrik Frendin

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata interier rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze