Dům pro život

29. 10. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

V architektuře a bydlení se dnes často hovoří o čistotě. Čistota, to nejsou pouze vyleštěná okna, ale i čistota ovzduší a životního prostředí nebo také čistota designu – oboje v sobě spojuje projekt Model Home 2020. Ten zahrnuje šest environmentálně příznivých […]

V architektuře a bydlení se dnes často hovoří o čistotě. Čistota, to nejsou pouze vyleštěná okna, ale i čistota ovzduší a životního prostředí nebo také čistota designu – oboje v sobě spojuje projekt Model Home 2020. Ten zahrnuje šest environmentálně příznivých rodinných domů – experimentů, které budou fungovat na principu aktivního domu.

 

Dům pro život

V architektuře a bydlení se dnes často hovoří o čistotě. Čistota, to nejsou pouze vyleštěná okna, ale i čistota ovzduší a životního prostředí nebo také čistota designu – oboje v sobě spojuje projekt Model Home 2020. Ten zahrnuje šest environmentálně příznivých rodinných domů – experimentů, které budou fungovat na principu aktivního domu.

Samotný design domu ušetří až 70 % energie. (VELUX)

Život, světlo a vzduch

Dům pro život (Home for Life), jak se první experiment nazývá, zahrnuje systém promyšlených opatření sloužících ke splnění základní myšlenky aktivního domu – s nulovou emisí CO2 a vysokou uživatelskou hodnotou. Pro rodinný dům o rozloze 190 m2 je charakteristický dostatek denního světla a čerstvého vzduchu. Okna představují 40 % podlahové plochy, což je u energeticky úsporného domu nevídané číslo. Cílem experimentu bylo vytvořit domov pro jednu rodinu, který ve svém návrhu využívá zkušenosti nízkoenergetických staveb a zároveň se v maximální míře přizpůsobuje životu svých obyvatel. Achitektonickou kvalitu domu tvoří nejen jeho design, ale také dopadající světlo, vztah mezi tím, co je uvnitř a co je venku, a také flexibilita domu – to, jak se dokáže přizpůsobit životnímu cyklu obyvatel a současně cyklu měnících se ročních období.

Orientací na jihojihozápad a typem zasklení vznikají významné pasivní solární zisky, což má vliv na ohřívání místností domu. (VELUX)

Samotný design domu ušetří až 70 % energie. (VELUX)

Aktivní fasáda

Střechu i fasádu domu z větší části tvoří štípaná břidlice. Při volbě materiálu hrála roli nejen náročnost jeho zpracování (spotřebované minimální množství CO2), ale také jeho barva: černošedé odstíny břidlice umožňují maximální integraci solárních článků, kolektorů a střešních oken do barevně podobného tmavého povrchu a společně tvoří strukturální kompozici. V kontrastu s chladnou břidlicí se použil dřevěný obklad k navození přirozeně teplého dojmu. Aktivní fasáda se mění v závislosti na ročním období a potřebách obyvatel – odcloněnými okny proudí do interiéru světlo a teplo (aktivní fasáda je „otevřená“), zatažené clonicí prvky naproti tomu fasádu „uzavírají“, a tak chrání interiér před přehřátím v létě a tepelnými ztrátami v noci nebo v chladnějším ročním období.Aktivní fasáda se mění v závislosti na ročním období a potřebách obyvatel. (VELUX)

Světlo

Orientace místností a prostory otevřené do krovu umožňují rovnoměrné prosvětlení celé dispozice a využití efektivního způsobu přirozeného větrání. Denní světlo, které proniká do interiéru střešními okny, snižuje počet hodin během dne, kdy je třeba využívat umělé osvětlení. Tento způsob práce se světlem představuje nemalou úsporu energie a v zimních měsících umožní slunci, aby prosvětlilo a zároveň i ohřálo místnosti v domě. Cílené využití denního světla v domech přispívá k redukci spotřeby energie potřebné k osvětlení, ale i k vytápění, a tak představuje jednu z možností architektury s velmi dlouhou životností. Orientací na jihojihozápad a typem zasklení vznikají významné pasivní solární zisky, což má vliv na ohřívání místností domu.

Nezbytnou součástí návrhu je také regulace a stínicí technika, která chrání interiér před letním přehříváním. Řízený systém venkovního stínění je integrovaný v automatizovaném systému reprezentovaném solárně ovládanými střešnými okny a efektivně reguluje množství slunečního světla a tepla pronikajícího do interiéru.

Větrání (ventilace)

Přirozené větrání s řízeným otvíráním oken závislým na povětrnostních podmínkách zaručuje příhodné teplotní podmínky a kontrolu kvality vzduchu. Především v létě může být dům optimálně spravován také využitím nočního chlazení. Rovnoměrné proudění přitom zajišťuje pozice a uspořádání oken v závislosti na geometrii a orientaci budovy (komínový efekt, princip příčného provětrávání). V zimních měsících rychlé a efektivní větrání zabrání ochlazení konstrukce, a tím i ztrátám energie; při nízkých teplotách je připravena rekuperace s předehřátým čerstvým vzduchem.Odcloněnými okny proudí do interiéru světlo a teplo. (VELUX)

Střešní okna dotvářejí prosvětlení interiéru a umožňují vyniknout prostoru. (VELUX)

Energetická náročnost

Potřeba energie na vytápění řadí dům do pasivního energetického standardu. Energetický audit budovy končí přebytkem, který vyrovnává „šedou energii“ spotřebovanou při výrobě stavebních materiálů. Až 70 % energie ušetří samotný „design“ domu.

Střechu i fasádu tvoří z větší části štípaná břidlice. (VELUX)

Výpočty versus realita

Dům již od července loňského roku obývá čtyřčlenná rodina Simonsenových, vítězů výběrového řízení, jehož cílem bylo najít vhodnou testovací rodinu. Během jednoho roku se bude měřit spotřeba energie a testovací rodina, jejíž tři členové jsou astmatici, bude sledovat, zda bydlení v domě, který se postavil na základě požadavků na zdravé vnitřní prostředí, bude mít vliv na jejich zdravotní stav. Výsledky budou k dispozici na webových stránkách projektu Model Home 2020.

Text a foto: VELUX
Zdroj: kniha Vše o stavbě energeticky úsporného domu,  2010, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: dum nizkoenergeticky pasivni rodinny
Sdílejte článek

Diskuze